Reactiunea
前往频道在 Telegram
Acest canal doar preia automat postările de pe pagina de Facebook Reactiunea https://www.facebook.com/reactiunea
显示更多2 482
订阅者
+124 小时
+37 天
-330 天
帖子存档
2 482
L-am ascultat adineauri la radio pe Adrian Vestea, premierul desemnat. Vrea sa debuteze cu un plagiat, foloseste programul de guvernare al lui Ilie Bolojan (care s-ar putea sa-l dea afara din partid, daca tabara care se cere in opozitie se mentine majoritara).
Dar nu doar copiaza acelasi program. El insusi suna ca un sablon produs de sistem. Aceleasi "sa implementam", sa facem reforme, pro-occidentale, nu avem timp de alegeri ca vin extremistii.. Putea fi conceput ca un bot de chat din discursuri de politruci recenti. S-ar putea sa aiba majoritate.
2 482
Sub pretextul ca te informeaza, sistemul Ro-Alert e parte din plasa de supraveghere. Cum ajung intr-un sat, primesc alarma localizata prin GPS ca a fost semnalat urs in localitate sau sa ma adapostesc de ploaie.
Ieri, cum am ajuns in Miercurea Ciuc, primesc mesaj ca e un urs in oras. Ma uit in jur, blocuri, la cateva sute de metri, era un Dedeman.
Dar ziceti ca e perfect normal, ca nu-s prea multi, mai trebuie numarati... e de vina omul ca si-a facut orasele pe teritoriul lor. Unde mai lipseste sa fie semnalati? in Mega Image, in scoli, in maternitati!?
Un lucru nu inteleg: cum nu-i ataca pe cei care vand miere, branza si fructe de padure pe sosele in varf de munte?
2 482
De Tomac macar auzisem de pe vremea lui Basescu. De Adrian Veștea nici nu ma apuc sa caut.
Dupa ce Tomac a ramas cu buricul netaiat si nu s-a mai prezentat la vptul din Parlament, Nicusor Dan a mai scos o surpriza din joben. Un lider local PNL de prin Brasov, care a mai fost in guvernul Ciolacu.
Nicusor spera sa formeze o coalitie cu PSD, UDMR si o parte din PNL. Dar si-a pus in cap USR si conducerea PNL, care vrea sa o stearga in opozitie. E posibil sa ne duca spre anticipate, ca in instabilitate suntem deja.
2 482
Mai intai ne asiguram ca nu raman teslele fara energie verde in varf de munte, dupa aia asfaltam.
2 482
Guvernul Tomac arata binisor in poza. Dar daca nu-l vrea nici UDMR, nicio sansa sa treaca.
Bolojan vrea sa ramana in opozitie, pana mai uita lume si ii pacaleste din nou. La schema asta se gandise si PSD, acum o luna, cand a sters-o miseleste. Doar ca nu pot sta toti in opozitie, ca vin "extremistii".
Ne-a lasat cea mai scumpa benzina din Europa. Sigur, au ajutat si Bibi ai Donald cu razboiul, Ursula cu sanctiunile. Dar ceva am facut si noi sa ajungem in top.
Cum ar spune clownul Ilie: daca nu faceam aceste reforme, se scumpea mai tarziu si era mai rau.
2 482
Devine ridicol! Au inceput sa asocieze masinile cu sursa de hrana. Maidanezul ala cu ditamai capatana statea dincolo de parapet. Cand am franat, a pus coatele pe parapet ca un barman, asteptand sa vada ce primeste. N-am mai stat sa fac a doua poza, ca-l putea escalada intr-o clipita. Nu le mai dati de mancare!
Ursoaica din mijlocul drumului avea doi sau trei pui in spatele ei. Pe sosea trec biciclisti, pe care ii pot lua de jambiere.
Traseele montane devin sport extrem. Investitiile din turism se vor mai recupera doar de la cei care vin de la bloc sa stea o saptamana intr-o curte si in trafic.
Dar, doamnele activiste zic ca asa e bine, asa-i normal. O s declare Covasna Tinutul Ursaresc, ii pun steagul maro cu semiluna si aia e...
2 482
La Busteni, ursii intra in casa si deschid frigiderul dupa cascaval. Nu sunt case de ONG-iste, unde sunt bine veniti. Sunt case de batrani de 92 de ani, abandonati de statul care vrea sa ne alunge de peste tot, din munti, din statiuni, pasuni, balti, orase.
Iar o sa aud, ca e vina oamenilor, ca au taiat padurile si nu mai gasesc ursii cascaval ca inainte, ca nu li se mai duce hrana. Cica le duceau resturi de la abatoare, pe vremea lui Ceausescu. Acuma au retete de parizer, de nu mai ramane nimic, zgarciuri, faina de oase, ce sa le mai duca!?
Adrian Nastase a fost primul politician post-decembrist pe care l-am urat (mi-a trecut). Sunt de acord sa-l puna un an de zile, in locul lui Tomac, si pe Tiriac la Finante, sa impuste cati ursi e nevoie pana la cati erau in 89. Experimentul asta, "România salbaticita" a ajuns de groaza.
https://hotnews.ro/video-momentul-in-care-o-familie-din-busteni-descopera-ca-o-ursoaica-cu-pui-a-intrat-in-casa-a-deschis-frigiderul-si-a-mancat-o-cascavea-2271919
2 482
In locul lui Papahagi, care s-a retras, la Cultura a fost propus fostul director de la Bergenbier. Nici prietenii lui nu stiu de ce.
Altfel, daca tot n-are sanse sa treaca, incropeala lui Tomac nici nu era rea. Cei mai multi vad ca au experienta la varful unor corporatii, universitati, trebuie sa aiba ceva calitati.
N-am auzit decat de Luca Niculescu din lista, si in el n-am incredere. In ceilalti, am.
https://hotnews.ro/cum-arata-guvernul-propus-de-eugen-tomac-3-vicepremier-si-16-ministri-doua-femei-in-cabinetul-sau-2271810
2 482
Asteptam in masina sa se opreasca rapaiala. Cand pe langa mine trece o masina decapotata. Soferul avea un fas cu gluga pusa. Ori i s-a blocat mecanismul in cel mai nepotrivit moment, ori chiar si-a dorit decapotabila.
2 482
Pana la urma, n-o s-aveti incotro si va trebui sa schimbati constitutia dupa ideea mea. Prim-ministru ales separat, prin vot direct, mandat de patru ani.
Pe buletinul de vot sa fie insotit de o lista de ministri, minim 3, maxim 10. Din care cativa cu titlul de ministri de stat, pe care sa nu-i poata destitui, ca sa fie o garantie pentru partide mai mici aliate.
Avantajul e formarea aliantelor la vedere, inainte de vot, nu dupa, ai stabilitate, mandat popular puternic. Se poate face in doua tururi, cu aliante care se formeaza intre tururi, pe baza scorului si afinitatilor. Sau direct intr-un tur, cine se claseaza primul, face guvernul. Se apuca de treaba direct dupa alegeri.
Pentru presedinte, se poate pastra scrutinul in doua tururi. Cateva atributii ar trebui transferate de la guvern la presedintie, cum ar fi Ministerul de Externe, Cultura, poate si Educatia.
Se obtin doua profiluri de personaj compatibil cu functia. Respectiv, unul care sa poata administra - venit din afaceri, administratie - si altul care sa poata reprezenta, din mediul academic sau intelectual, care sa inspire si pe altii.
2 482
Cursa pentru supremația în inteligența artificială consumă trilioane de dolari, fără o posibilitate de recuperare din încasări în orizontul mediu de timp. Dacă reușește, va avea un efect diferit de orice alt salt tehnologic din istorie, prin aceea că face inutile milioane de ocupații fără să creeze oportunități alternative.
Pentru oameni înseamnă riscul pierderii sursei de subzistență, iar pentru statele lumii asta înseamnă reducerea bazei de contribuabili.
Cotațiile mari ale mega-corporațiilor sunt justificate de investițiile în centre de date. Majoritatea lor sunt doar pe hârtie, nu au nici sursă de curent identificată. Iar pe unde s-au construit, au produs multă nemulțumire. În statul american Georgia, facturile la curent au crescut cu 24% în doi ani după apariția primelor centre de date. Bloomberg a calculat o scumpire a energiei electrice în State de 267% în ultimii 5 ani.
Vecinii centrelor nu mai pot dormi de vibrațiile constante ale ventilatoarelor de răcire. Apa a devenit nepotabilă la robinet. De fapt, în următorii ani, dacă s-ar construi în ritmul proiectat, aceste centre ar înghiți apă cât 1 miliard de oameni, în condițiile în care deja sunt zone pe glob cu mari populații afectate de deșertificare. Culmea ecologiei, au trecut la mașini electrice și acum respiră gaz de eșapament de la generatoare diesel, care alimentează serverele.
Companiile se grăbesc să profite înainte de spargerea acestei uriașe bule speculative. SpaceX urmează să fie lansată pe bursă la o evaluare fantasmagorică de 1,7 trilioane de dolari, deși e pe pierdere. Planul lui Musk e să urce oamenii și centrele de date în rachete, pe care să le lanseze spre lună, respectiv spre orbita terestră. Oamenii ar urma să se întoarcă, iar centrele nu, funcționând ca sateliții, în cosmos.
Anthropic, care produce Claude, se vinde investitorilor la aproximativ 1 trilion. Și ChatGPT a început procedurile pentru o lansare similară, probabil în jurul aceleiași cotații.
Regulile bursiere au fost schimbate special încât fondurile de indici (care cumpără întregi clase de acțiuni, urcând sau coborând în tandem cu un domeniu) să fie nevoite să dețină acțiuni la noile proiecte în proporție mai mare. Astfel încât fondurile de pensii și alți investitori vor fi oarecum obligați să dețină părți din aceste afaceri. Practic, riscurile bulei sunt disipate la nivel popular, ca băieții deștepți să se poată retrage din afacere înainte de prăbușire.
https://www.youtube.com/watch?v=eXXwN_TDdLU
https://www.bloomberg.com/graphics/2025-ai-data-centers-electricity-prices/
2 482
Scene terifiante la Belfast, unde trecătorii au intervenit să oprească decapitarea unui irlandez de 40 de ani în plină stradă. Premierul Keir Starmer spune că nu tolerează astfel de lucruri. Dar până una alta poliția britanică e mai preocupată să facă descinderi la cei care „ofensează” scriind pe rețelele sociale.
Europa a fost cucerită fără tancuri, cu toate armatele în cazărmi și cheltuieli de miliarde de euro pentru înarmare. Cei care monopolizează pozițiile de influență în media, școli și politică au acționat ca o veritabilă coloană a cincea împotriva propriei populații. Au descurajat-o sistematic să conștientizeze gravitatea situației, au îngenuncheat-o cu complexe de vinovăție și de auto-dispreț, i-au izolat și denigrat pe cei realiști.
Când rolurile au fost inversate, imaginile au fost date în buclă, transformate în simbol, în culpă colectivă. Influencerii și liderii s-au revoltat, au mărșăluit, au comemorat. Corporațiile au donat 90 de milioane de dolari pentru fundația BLM în 2020, s-au ridicat statui și s-au pictat clădiri întregi cu fresce comemorative. S-au demolat statui vechi, ca răzbunare pentru racilele trecutului și semn de penitență din partea celor cuceriți.
(Imaginile sunt de o violență extremă, nu recomand vizionarea clipului, dar realitățile trebuie cunoscute, pentru că sunt în contrast cu utopia pe care ne-o vând elitele trădătoare și idioții utili amăgiți de ele.)
https://adevarul.ro/stiri-externe/europa/tentativa-de-decapitare-in-belfast-martorii-au-2535336.html
2 482
Metrorex ofera 50 de milioane de euro firmei de paznici care va castiga noua licitatie. De ce e nevoie sa sucontracteze acest serviciu, in loc sa-i angajeze direct? Dar deja e practica generalizata in spitale si alte institutii.
Suma reprezinta un sfert din cat cheltuieste pentru cei 5.000 de salariati, care asigura circulatia metroului bucurestean. STB, care are un numar dublu de angajati pentru toata reteaua de autobuze si tramvaie, are un buget de personal doar cu 20% mai mare, 1,2 miliarde lei, fata de 1. Si nu are paznici decat la depouri.
Salariile de la metrou, care erau in mod traditional mai mari, fiind in subteran, au crescut de peste trei ori in ultimul deceniu. Pretul unei calatorii a crescut si el de la 3 lei, la 5 la inceputul anului precedent si la 7 lei de luna trecuta.
https://hotnews.ro/licitatie-mamut-lansata-de-metrorex-metroul-din-bucuresti-cauta-paza-de-50-000-000-de-euro-2268664
https://buletin.de/bucuresti/salariile-au-crescut-la-metrorex-cu-328-catalin-drula-schema-umflata-de-personal-este-parte-din-mafia-sindicala/
2 482
Un marocan, care luase închisoare pe viață la Tribunalul Iași pentru un dublu asasinat, a cerut rejudecarea procesului la Târgu Mureș, invocând că opinia publică din Moldova a pus presiune pe magistrați. Și a reușit reducerea pedepsei pe motiv că a făcut erori în ascunderea urmelor, deci „n-a dat dovadă de sânge rece”. Mai are 25 de ani de executat (dar presupun că va putea cere eliberare condiționată după niște ani).
În 2021, Bourkadi era student la UMF și a ucis cu 50 de lovituri de cuțit o tănără româncă de 23 de ani, care studia să devină asistentă, și pe prietenul ei, Youssef. Acesta din urmă îl invitase la locuința închiriată de cuplu în localitatea Moara de Vânt.
Cei doi tipi au fumat narghilea, au băut vodcă și s-au drogat cu o substanță artizanală, în timp ce românca se afla la etaj, pentru că tradiția musulmană le impune ca femeile să nu încurce discuțiile bărbaților. (Aparent, erau mai flexibili cu alcoolul, dar riguroși cu ierarhia de gen.)
Scandalul a pornit de la un motiv pueril. Criminalul a fost înfuriat că Youssef a trimis amicilor o poză cu el cherchelit. L-a înjunghiat de 20 de ori cu un cuțit, urmărindu-l de la parter la etaj. Unde a lovit-o și pe fată de 30 de ori.
După crimă, și-a aruncat hainele pline de sânge în cadă și a plecat cu hainele și telefonul amicului, care, de fapt încă nu murise. A mers și s-a tratat la spital pentru o rană la mână. S-a mai întors o dată sau de două ori la locul faptei, furând telefonul și cardul fetei, pe care l-a folosit să își ia mâncare de la McDonald's și să își încarce telefonul propriu.
Într-un final, a incendiat casa închiriată, pentru a ascunde urmele. La autopsie, s-a constatat că Youssef murise asfixiat de fum, deci mai fusese în viață o zi. Și o pisică găsită în imobil murise tot asfixiată de monoxid.
Criminalul reușise să scape din țară cu tot cu prietena lui (de origini neprecizate) la Roma, de unde a fost arestat și trimis înapoi în România. Nu și-a recunoscut fapta, încercând să o arunce pe doi albanezi, care ar fi venit mai târziu la petrecere. (Că la noi vine oricine.)
Judecătorii din Târgu Mureș au interpretat în favoarea lui circumstanțele. De pildă, au considerat că violența oarbă dovedește că era confuz și lipsit de control, nu calculat. Pentru că nu și-a schimbat încălțările și a folosit cardul pentru telefonul propriu, au apreciat că a fost dezorganizat emoțional, nu cu „perseverență criminală”. (Deduc că au exclus varianta că nu l-a dus capul mai mult și aveau pretenții să fie mai meticulos ca Hannibal Lecter.)
Față de alte cazuri de doctori și ingineri din știri, ăsta chiar era fiu de doctor și urma să devină... Se poate spune că e și un aspect pozitiv la reducerea pedepsei. Dacă tot nu se pune problema să-l deporteze, și îi asigurăm masă și cazare... cum ar spune Ilie Bolojan, e totuși o economie făcută la buget.
https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/criminalul-din-moara-de-vant-scapa-de-inchisoarea-pe-viata-tocmai-datorita-violentei-folosite-pentru-comiterea-dublului-asasinat--1864595.html
2 482
Legile care ne apropie de banii digitali, pe nesimțite
Congresul Statelor Unite a adoptat sau are în dezbatere o serie de reglementări ale cripto-monedelor, care aduc pe ușa din dos și versiuni ale dolarului digital. Opoziția nu a venit de la țările BRICS, ci din Europa, care a înțeles potențialul mișcării de a extinde și mai mult dolarizarea, astfel încât a impus propriile reglementări.
Trecută pe sub radarul presei noastre, o companie privată e între cele care au primit de facto dreptul de a emite versiuni digitale ale dolarului. Are rezerve de aur și titluri ale datoriei americane cât n-au cele mai multe bănci centrale. Dacă ar fi o țară, ar fi în top 20 între băncile naționale, peste cea a Germaniei sau Emiratele.
A preferat să renunțe la piața din UE, pentru a nu se supune reglementărilor de aici și face deja jocuri geopolitice. De exemplu, a confiscat cripto-monedele statului iranian, cu ajutorul cărora Republica Islamică ocolea sancțiunile. Fondatorul firmei are o poveste fascinantă, despre care puteți citi mai jos:
https://evadare.ro/economie/legile-care-ne-apropie-de-banii-digitali-pe-nesimtite/
2 482
Eugen Tomac încă își mai caută tehnocrați și majoritate în partidele coaliției destrămate acum o lună. Chiar exclude restul partidelor din Parlament, ca și cum în treimea votată de alegătorii suveraniști nu s-ar putea găsi nici ipotetic „tehnicieni”. Ba chiar le diabolizează ca fiind împotriva României, deci se comportă ca un politruc, nu ca un independent. A spus așa:
„Nu am de ce să discut cu partide care votează împotriva interesului național al României. Dar vreau să fiu foarte clar. Eu respect opinia și votul fiecărui cetățean român. Fiecare este liber în această țară să voteze așa cum simte. Însă nu voi accepta niciodată și nu voi înțelege niciodată partidele care, prin gesturi concrete, acționează împotriva interesului național. Și AUR a avut un asemenea comportament de mai multe ori.”
Să nu fiu înțeles greșit. Nu mă oftic că nu-i ia pe Dan Dungaciu sau Petrișor Peiu la guvernare. De fapt, mi-aș fi dorit ca AUR să intre la guvernare dintr-un singur motiv pervers. Să se lămurească și ultimii naivi că e o opoziție domesticită, din interiorul sistemului. Și astfel să permită apariția unui partid naționalist, la dreapta AUR, care să facă mai puține compromisuri. Era o fantezie de-a mea.
Dar dacă s-ar ține acum alegeri, AUR ar lua cel mai mare scor, o recunosc și adversarii lui. Cum necum, are legitimitate democratică. Și mă irită aroganța tolomacului.
La ultimele alegeri parlamentare, PMP, partidul condus de el, a luat 2% din voturi. Adică 98% din cei prezentați i-au refuzat oferta. Dar Nicușor Dan a făcut niște calcule, care ne depășesc pe noi, că nu știm matematică, și a zis: Nu contează, au votat degeaba, le-a luat mințile rușii de pe TikTok, i-au teleghidat să ștampileze total greșit. 2%, ridicat la puterea mea, îmi dă 51%. Gata.
Te gândești așa: la 17 ani, l-au adus din Ucraina lui natală și i-a dat statul nostru loc la facultate, cameră la cămin, masă la cantină și bani de buzunar din bursă. N-a avut nici drept de vot anul următor. Era undeva prin 1998, pe timpul lui Emil Constantinescu. Deci următoarele alegeri au fost cele cu finala Iliescu - Vadim din 2000, când nu mi-e clar dacă apucase să aibă cetățenie română sau a mustăcit de pe margine că au ales românii prost.
Și după nici alți 17 ani de când nu s-a mai dat dus, s-a umflat tărâța-n el și le zice gazdelor că nu votează pe gustul lui. Să fiți convinși că peste 10-20 de ani o să avem propulsați conducători dintre ucrainenii rămași pe aici, care învață acum în școli românești. Pe lângă Friți, Clotilde, Arafați și Murad de la AUR, venit și el pentru facultate și rămas pentru bișniță. (Sper că mai țineți minte când l-a pus la punct pe Dan Tanasă de la tribuna Parlamentului că nu-i tolerant cu migranții.)
La fel o să-i auzim pe cei stabiliți acum din Ucraina că nu-s bune toate voturile românilor. „N-am de ce să discut cu voi, că sunteți împotriva țării, și țara suntem și noi acum...” Nu-i cam mare tupeul!?
https://www.libertatea.ro/stiri/eugen-tomac-continua-negocierile-cu-udmr-si-minoritatile-pentru-noul-guvern-aur-a-fost-scos-din-calcule-5770642
2 482
Un DJ de la Rock FM s-a pomenit turnat la organele de anchetă ale Poliției Gândirii pentru un cântec folk, interpretat cu chitara din dotare la un mic festival din Arad. Muzical, melodia sună destul de bine, deși n-am reușit să găsesc vreo noimă versurilor, care vorbesc de un canibal cu piele de abanos, „dintr-un sat de negri”.
Și aici e problema, că și Aradul cică ar fi devenit un sat cu negri, care s-au ofensat și cer pedepsirea făptașului. Tocmai la seara de muzică vorbită se adunase toată diversitatea arădeană, și muncitorii asiatici, și fotbaliștii de culoare de la UTA și studenții străini. (Povestea cu audiența pare cusută cu ață de-a albilor oengiști, dar în fine.)
Reclamagioaica spune în lăcrămație că venise cu prietenul african la concert, care nu și-a mai revenit din șocul cultural. „Întreba obsesiv cum e posibil așa ceva!?”. (Parcă era mai frumos pe vremea noastră, când iubitele de fotbaliști erau pițipoance, și lucrau la Capatos, nu la ONG. Dar probabil că și ăla e un stereotip.)
La fel de revoltat e și cronicarul muzical, care înfierează cântarea organizată de primărie, care cică ar fi una rasistă, nazistă și strică armonia multiculturală a urbei. Zice că muncitorii și fotbaliștii de import cresc PIB-ul și ajută imaginea României în lume.
Avea pe vremuri Vali Sterian un cântec despre unii sortiți să ajungă critici muzicali, care s-ar potrivi aici. Faza e că Rock FM e un bastion al progresului, unde au emisiuni propagandiști devotați corectitudinii politice, gen Radu Paraschivescu, Răzvan Exarhu, Magda Grădinaru. Deci folkistul Cristi Dumitrașcu s-ar putea să fie mâncat cu fulgi cu tot de șefi.
Deja, evoluția sensibilității noilor generații impune o epurare mai atentă în muzică și literatură. Se știe că în bandele de folkiști sunt infiltrați urmași ai legionarilor, ca Tudor Gheorghe, care cântă pe versurile subversive ale unor poeți din închisorile comuniste. Dar problema e mai gravă de atât.
Te duci liniștită cu iubitul fotbalist la un film polițist, și ce vezi? Ecranizare rasistă după alt Cristi - Agatha Christie. În care 10 negri mititei sunt uciși unul câte unul. Incredibil! În ce țară trăim!?
Cauți o carte de povești pentru copilul mulatru și iei neglijent Robinson Crusoe. Fără să știi că nazistul Daniel Defoe a inclus stereotipuri cu canibali, absolut șocante. Ca să nu mai zic de personajul Vineri, după care a primit numele și Gelu Duminică. Practic, cea mai mare victimă a momentului, pe care o mai avem și noi, ținut în lanțuri pe plantațiile ONG-urilor albilor.
https://www.criticarad.ro/90-00-de-lei-pentru-ca-sa-te-manance-de-viu-si-tantarii-si-canibalul/
https://www.rockfm.ro/emisiune/2/folk-bun-cu-cristi-dumitrascu
Cântecul cu canibalul
https://www.youtube.com/watch?v=-0PJlrulQiQ
Balada Criticului
https://www.youtube.com/watch?v=M9ABOZpnYOA
现已上线!2025 年 Telegram 研究 — 年度关键洞察 
