Expres European
Open in Telegram
Despre tot și despre toate. Hibrid, cognitiv, neautentic.
Show moreThe country is not specifiedThe category is not specified
837
Subscribers
+724 hours
+307 days
+3030 days
Posts Archive
Cum credeți, ce scuze vor găsi cei din juriul md pentru 3 voturi atribuite României?
Bunadimneața.
Din câte văd, toți au rămas cu rinichii la locul lor.
Juriul RM, da ce s-a întâmplat, iar mâna Moscovei?
P.S. Moldova - pământ polonez!
Adoratul meu propagandist Ștefan Bejan de la adoratul Watchdog a făcut astăzi o postare cu o secvență de la Comedy Club, protagonist fiind comediantul Anton Lirnyk.
Acolo, acest actor își făcea mișto de moldoveni. La greu.
Și, multstimatul Ștefan, scrie - uitați-vă, oameni buni, cum își bat joc de voi actorii ruși.
Îi scriu în comentarii, scumpule, acesta este un actor ucrainean, get beget. Și nu mai evoluează în echipa Comedy de vreo cinci ani. Și cànd a început războiul, acest actor ucrainean a plecat din Rusia în Spania, condamnând războiul.
Mai pe scurt, peste un minut postarea nu mai era. Pentru că dacă și-a făcut mișto ucraineanul, nu rusul, apoi se poate. Și e tot ok.
Și noi mai așteptăm de la acești indivizi să dea întrebări ucrainenilor despre barajul construit pe Nistru, care ne seacă râul? Voi ați văzut cum arată Nistrul de la an la an?
Ah, da, nu se poate. Ибо не политкорректно.
Mai pe scurt, să nu vă frece.
Repost from Gonța Media
Jumătatea de ou pentru popor
Asta-i ediția emisiunii Gonța Media, Editorial, 16.V.2026.
Vă mulțumesc!
https://youtu.be/Yh_dkgdGZJo?si=fG_ZalbYwwllk4te
Protest în masă la Bruxelles împotriva creșterii cheltuielilor militare și a creșterii vârstei de pensionare.
Tăt clar. Mâna Moscovei.
Repost from Gonța Media
Cronologia unui eșec total.
Cazul regretatei Vartic…
Ediția rubricii “Reportaje cu Vitalina Pilipenco”, 15.V.2026.
Vă mulțumim!
https://youtu.be/F5mGaVOM1AQ?si=VMy2KNRhVV8NHHn_
Vorbind la Chișinău încadrul sesiunii Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei, ministrul georgian de Externe, Maka Bochorishvili, a declarat că autoritățile moldovene au refuzat intrarea jurnaliștilor de la trei canale de televiziune georgiene, demonstrând lipsa libertății depline de exprimare în Republica Moldova:
„Astăzi, jurnaliștilor de la trei canale de televiziune georgiene diferite care doreau să relateze despre întâlnirea noastră li s-a refuzat intrarea în Moldova și li s-a împiedicat să își îndeplinească atribuțiile profesionale. Este profund îngrijorător când libertatea de exprimare și libertatea mass-media sunt interpretate selectiv.”
În discursul său, ministrul a menționat că critica este o componentă naturală a democrației; cu toate acestea, a subliniat că plasarea obiectivelor politice mai presus de fapte duce la o erodare a încrederii, mai degrabă decât la consolidarea democrației.
Vicepremierul georgian a abordat, de asemenea, problema standardelor duble aplicate Georgiei, afirmând că este ipocrit să vorbești despre o „retragere democratică” în timp ce susții simultan forțele radicale și „ipocrit să declari «sprijin pentru poporul georgian» în timp ce te distanțezi demonstrativ de guvernul ales chiar de acești oameni; să vorbești despre statul de drept în timp ce cauți simultan modalități de a ocoli legea și justiția.”
Cineva trebuia să o spună. 👆
Câte portale de curte vor scrie despre asta?
https://t.me/romania_ru/64913
Previzibil.
Tot stabil în Țara Moldovei.
P.S. atare funcții nu se regăsesc in Clasificatorul din CM RM.
Краткое пособие по:
Cum să-ti pui cruce pe carieră. Навсегда и бесповоротно.
P.S. interesant, pe care Telegram stă duamna Rață, or, despre demiterea duamnei viceprimar nu a scris numai cel leneș. Eu am numărat vreo 20 canale.
Numa șpioni. Numa comploturi. Numa conspirații. Pisti tăt.
Sursa video - Republica Unirii.
Repost from Gonța Media
Comunismul și Europa de mâine
Asta-i ediția emisiunii Gonța Media, Editorial, 15.V.2026.
Vă mulțumesc!
https://youtu.be/6hh75jBYV1g?si=AU5dtP-jHi4dHcpu
Dacă tot m-au deconspirat că primesc salariu de la Trump, hai să-i fac olecuțîcă de паблисити. 👆
În Republica Moldova ar putea apărea o instituție separată care va gestiona și absorbi sumele mari de ajutor din partea Uniunii Europene.
Dezvăluirea a fost făcută de președinta Maia Sandu, în cadrul emisiunii „Территория свободы”.
Logic. Puține agenții avem. Puțini cinovnici. Mai băbăhnim o agenție cu buget de vreo 30 milioane și minim 100 angajați.
De Ziua Europei, președintele olimpic al României a făcut publice cifre despre UE - Ro.
Deci.
UE a livrat României 110 miliarde euro pe parcursul a 20 ani.
România a livrat UE 36 miliarde euro.
Diferența este de 74 miliarde euro timp de 20 ani.
Facem puțină matematică.
Din start scoatem 4 miliarde, infim de mic pentru коррупционная погрешность (откаты, то, сё), dar putem și să le lăsăm, nu schimbă tare situația, deci rămân 70 miliarde euro.
România are o populație de ±20 milioane oameni.
Împărțim 70 mlrd la 20 ani = 3.5 mlrd anual.
3.5 mlrd împărțim la 12 luni = 297.61 mln pe lună.
297.61 mln impărțim la 20 mln locuitori = 14.58 euro pe lună per capita.
Cum vouă?
Cât costă ora de muncă în UE?
Available now! Telegram Research 2025 — the year's key insights 
