Напиши мені інтерфейс
Open in Telegram
UX-райтерські будні. Розповідаю про тексти та інтерфейси, ділюся цікавими кейсами <3 Авторка: @Svitladivchinka
Show more1 629
Subscribers
+124 hours
+17 days
+830 days
Posts Archive
Accessibility в UX copy: робимо текст доступним для всіх
Мене дуже цікавить тема accessibility в інтерфейсах. І дуже круто, що існують стандарти доступності.
Для України вже зараз це дуже важливо. Інтерфейси мають бути зручні для всіх. З цим у нас були проблеми і так, а враховуючи, як багато людей вже скалічила війна, проблема росте. Усім хто працює над додатками та сайтими слід про це пам'ятати.
Тож як зробити текст більш доступним?
• Розмір і контрастність.
Ось тут критично важливо пам'ятати про норму кегля в не менше 14-16px і контрастність на рівні 4.5:1. Перевірити можна, наприклад, сервісом WebAIM Contrast Checker або WAVE Web Accessibility Evaluation Tool. Люди з поганим зором просто не розберуть текст або матимуть з цим значні складнощі, якщо ми забудемо про ці стандарти.
• Шрифт.
Краще використовувати шрифти без засічок, для більшості людей з вадами зору такі шрифти легші для сприйняття.
• Більше часто вживаних слів і менше специфічного сленгу.
Короткі слова, які часто зустрічаються у повсякденному житті, створюють менше когнітивне навантаження, займають менше часу для прочитання і легші для сприйняття в цілому. А ще їх легше сприймати на слух.
• Короткі речення, списки і заголовки та підзаголовки.
По-перше, структурованість спрощує читання тексту абсолютно для всіх. По-друге, люди, які користуються голосовими помічниками, зможуть легше навігувати у просторі вашого інтерфейсу.
• Корисні даркпаттерни.
Я зазвичай виступаю проти того, щоб перепитувати людей "Ви впевнені, що хочете видалити/скасувати підписку/тощо?", але тут відступлюся від свого переконання. Люди з вадами опорно-рухового апарату можуть мати проблеми з тим, щоб керувати інтерфейсом, тому місклікінг і небажані дії - можлива і поширена історія. Ми маємо давати людині шанс скасувати дію, яку вона зробила випадково. Тому не забуваємо ще і про кнопку "Скасувати".
• Підказки + іконки.
Люди з дислексією вам подякують, якщо до пунктів меню ви також додавтимете просту іконку, яка буде передавати суть конкретного пункту. А підказки допоможуть орієнтуватися та зменшать рівень тривожності - люди з підвищеним її рівнем можуть боятися клікати на незрозумілі кнопки та розділи.
• Додаткові пояснення.
Наприклад, коли запитуєте у людини дані її картки, можна додати під полем уточнення, що ніякі кошти поки не зніматимуться. Так само можна додавати приписку про те, що особисті дані людини не передаватимуться третім особам і потрібні для таких-то і таких-то цілей. Інтерфейс має бути прозорим.
Загалом, тут має відбуватися дуже тісна співпраця з дизайнером. Бо важливо усе: форма, зміст і подача контенту на сторінці.
Важливо, щоб інтерфейсом додатка можна було користуватися однією рукою, кнопки були достатньо великого розміру, а поля і помилки малі коректні зрозумілі підписи з достатнім рівнем контрастності. Попрацювати справді є над чим)
Але я дуже мрію про момент, коли українські інтерфейси враховуватимуть потреби усіх категорій користувачів. Нам це справді дуже потрібно.
UX copy в мобільних інтерфейсах
Мобільний дизайн вкрав моє серце, тому тема текстів у апках мені особливо цікава і відгукується.
А ще вона якраз про те, як райтерам слід взаємодіяти з дизайнерами. Тому що у мобільному інтерфейсі мало місця - тож тут лише якісно продуманим сенсом точно не обійдеться.
Рідко це кажу, але: це той випадок, коли форма тексту йде мало не на вищому рівні, ніж його суть.
Почну з основ. Має бути:
• Якісно продумана типографіка.
Шрифт не менше 16 px, нормальні міжрядкові інтервали, чітка ієрархія та структура: заголовки, підзаголовки, списки (якщо мова про великі шматки контенту). Короткі речення і рядки.
• Контрастність і колір.
Мобільні девайси часто використовують на ходу, надворі, коли часу мало, незручно, треба терміново. Останнє, чого хоче людина - витрачати час, щоб знайти тіньочок, бо на екрані нічого не видно. Не забуваємо про те, що текст має бути видно навіть за яскравого денного світла. І авжеж про людей, які погано бачать в принципі.
• Менше тексту.
Less is more на практиці. Залишаємо лише суть, бо все інше немає, коли читати - і ще й незручно. Все, що менш важливе, але потрібно, переміщаємо в блок FAQ, наприклад.
Про форму поговорили. А як бути з суттю?
• Суть - вперед.
Це спільне правило для всього UX copy, але тут воно важливе, як ніколи. Перші 2-3 слова мають відповідати на запитання юзера "Що я бачу перед собою?" ще до того, як він його собі поставить. Ще краще, якщо 2-3 слова - це і буде увесь текст.
• Не відволікайте людину.
Щоб не стати додатком, який людина сприймає за білий шум, не слід слати сповіщення частіше, ніж... Просто робіть це якомога рідше і лише якщо ці сповіщення мають цінність для користувача.
• Пам'ятайте про те, що ✨мало місця✨
Пуш із заголовком, який не вміщується у рядок і йде в три крапки за екран, викличе реакцію на кшталт:🤨🤨🤨
Скорочуємо, скорочуємо, скорочуємо. І буде щастя - нам і юзерам:)
• Велике розбиваємо на етапи.
Progressive disclosure - штука, яка реально працює, коли мова про мобільні інтерфейси. Замість того, щоб читати за раз 5 параграфів тексту або заповнювати 10 різних полів, людині буде значно простіше прочитати один абзац за раз і заповнити 2-3 поля. Розбийте інформацію на блоки і розмістіть їх на різних екранах. І зробіть прогрес-бар, щоб людина розуміла, як довго їй ще терпіти ці борошна 🙂
Я обожнюю апки. Обожнюю, як вони виглядають, як вони спрощують наші життя, які можливості вони відкривають. Том коли в роботу приходять задачки на флоу в мобільному інтерфейсі - це мої улюблені задачки.
А з якими інтерфейсами вам більше подобається працювати - з веб чи мобайл?
Приклад даркпаттерна in real life
Вчора колега скинула цей скрін і я не могла не поділитися. На скріні - чудовий спосіб змусити люде почуватися винними:)
Розумію, що швидше за все цього не було на меті. Але вишло саме так.
Як можна було написати?
Наприклад:
Заголовок: Доставка - 75 грн
Текст: Оформіть SMART-підписку, щоб зробити доставку безкоштовною
або
Заголовок: 0 грн за доставку зі SMART-підпискою
Текст: Оформіть підписку, щоб витрачати 0 замість 75 грн за доставку
І це тільки варіанти, які перші спали на думку.
Завдяки підходу через перевагу замість звинувачення бренд може заробити більше лояльних користувачів і отримати більшу кількість підписників. Так що пишіть тести з повагою до користувачів і буде вам щастя❤️
Курси про UX Writing, на які я і сама хочу
На мітапі зокрема говорили про те, що допоможе навчитися писати круті інтерфейсні тексти. Серед іншого, я говорила про курси і навчальні можливості, які для цього зараз існують.
Ну так от:)
У Projector незабаром стартує курс по UX Writing і чесно - якби не завантажений робочий графік, я б точно вписалась у цей потік. А поки тільки сумно дивлюсь у його сторону і думаю "Ну коли вже, Дарино, ти знову будеш вчитися?".
Що буде на курсі?
• Основи основ: хто такий UX Writer і що він робить
• Про голос і тон продукту
• Мікрокопі: що це таке?
• Про нюанси написання інтерфейсних текстів, які працюють
...та багато іншого!
Чим мені імпонує Projector, так це тим, що тут ти максимально залучаєшся у процес. Легко не буде, але цікаво і корисно - абсолютно точно)
Мова курсу англійська, але це - крута перевага, бо це розкриває ширші горизонти зі старту. Курс підійде як копірайтерам, там і дизайнерам, які хотіли б писати тексти в інтерфейсах краще.
Записуйтеся❤️
*Кошти з цієї реклами в кінці місяця надішлю на ЗСУ та виставлю звіт.
Курси про UX Writing, на які я і сама хочу
На мітапі зокрема говорили про те, що допоможе навчитися писати круті інтерфейсні тексти. Серед іншого, я говорила про курси і навчальні можливості, які для цього зараз існують.
Ну так от:)
У Projector незабаром стартує курс по UX Writing і чесно - якби не завантажений робочий графік, я б точно вписалась у цей потік. А поки тільки сумно дивлюсь у його сторону і думаю "Ну коли вже, Дарино, ти знову будеш витися?".
Що буде на курсі?
• Основи основ: хто такий UX Writer і що він робить
• Про голос і тон продукту
• Мікрокопі: що це таке?
• Про нюанси написання інтерфейсних текстів, які працюють
...та багато іншого!
Чим мені імпонує Projector, так це тим, що тут ти максимально залучаєшся у процес. Легко не буде, але цікаво і корисно - абсолютно точно)
Мова курсу англійська, але це - крута перевага, бо це розкриває ширші горизонти зі старту. Курс підійде як копірайтерам, там і дизайнерам, які хотіли б писати тексти в інтерфейсах краще.
Записуйтеся❤️
*Кошти з цієї реклами в кінці місяця надішлю на ЗСУ та виставлю звіт.
Вишов запис розмови з моєю участю на мітапі Kyiv UX Design Community😍
Говорили про криітерії якісного тексту, чому не варто називати користувача "користувачем" в обличчя, даркпаттерни та купу-купу іншого🥰
Дивитися отут: https://www.youtube.com/watch?v=yj1x9B2Kftg
Як змусити людину зачекати в інтерфейсі
Коли ми готувалися до інтерв'ю для мітапу Kyiv UX Design Community, Таня сказала, що хотіла б обговорити тему, яка давно цікавить персонально її. А саме - як змусити людину зачекати в інтерфейсі, коли нам треба 5-10 хвилин на якийсь процес.
Обговорити цю тему ми так і не встигли, але як на мене вона чудово підходить для п'ятничного вечора. Вона коротка і не складна.
Перше, що треба зрозуміти - змусити людину дивитися в екран загрузки 5-10 хвилин у вас не вийде.
Можливо, існує певний невеликий відсоток людей, які на це готові (згадайте себе в підлітковому віці, коли зачаровано дивилися на прогрес-бар встановлення Sims 3 на комп'ютер😅). Але він настільки малий, що я б не стала на нього покладатись.
Але є речі, які ми таки можемо зробити:
1️⃣Пояснити людині скільки і чому потрібно чекати.
Чесніть - потужний інструмент у роботі з користувачем. Коли ми не приховуємо інформацію і прямо говоримо, наприклад, "Нам треба 5-10 хвилин, щоб обробити ваш запит" - це викликає довіру і відчуття прозорості. Одразу ясно, скільки чекати і чому.
2️⃣Додайте прогрес-бар.
Мені подобається, як це зроблено в додатках/на сайтах доставки їжі. Якщо операція займає понад 5 хвилин, розбити її на прозорі зрозумілі етапи - чудовий спосіб залучити увагу користувача і дати йому впевненість у тому, що щось таки відбувається, а не просто зависло.
3️⃣Надіслати пуш, коли все готово і людина може повертатися.
Лагідно нагадайте користувачу про себе (тільки ніколи не пишіть "Нагадуємо!" - це може викликати негативну реакцію). Скажіть, що акаунт/документ/підписка готові і чекають, щоб людина ними скористалася.
Ну і так:
Прозорий простий копірайт - наше все, якщо ми хочемо, щоб люди довіряли нам найцінніше, що у них є: свій час.
Дослідження UX текстів: які методи можна застосовувати
Я щира фанатка досліджень. Вони допомагають покращити продукт і зробити його більш юзер-орієнтованим. До того ж, з ними значно простіше писати тексти.
Які дослідження допомагають мені?
1️⃣Глибинні інтерв'ю
Це просто невичерпне джерело інсайтів про те, як люди говорять, сприймають інформацію і почуваються в інтерфейсі. Їхні бажання, страхи, місця, де їм складно - усе як на долоні. Це корисний метод і для підготовки до написання текстів, і для покращення вже написаного копі.
2️⃣Персони
Щоб "влучити" у цільову аудиторію, треба знати, хто ця цільова аудиторія. Коли я дивлюсь на персони, я розумію, для кого я пишу. Це дуже допомагає налаштувати свій внутрішній радар.
3️⃣A/B тестування
Старий-добрий метод, який дозволяє перевірити гіпотези щодо текстів. Якщо є суперечки в команді, як назвати кнопку/підписати заголовок/розписати попап - чудовий спосіб зібрати дані і ухвалити рішення на кількісних показниках.
Крім того, мені часто допомагають менш очевидні рішення:
☑️Аналіз конкурентів
Не знаєш, як написати і з чого почати? Сміливо можеш піти пошерстити сайти/додатки конкурентів, щоб набратися натхнення. Часто це допомагає сформувати приблизну карту робіт - а це вже початок, з цим вже можна працювати далі.
☑️Дослідження соцмереж, записів дзвінків у колцентр тощо
Тут може ховатися дуже багато інсайтів. І цей метод - один з найдешевших, майже безкоштовний (якщо не рахувати час на збір і опрацювання інформації - точно безкоштовний).
Метод корисний, бо люди телефонують у підтримку зазвичай з проблемами - тобто одразу можна дізнатися, що не зрозуміло, що не вдалося (читайте = де ми провтикалися і треба покращити флоу і тексти). Та і у соцмережах люди частенько тегають бренд/продукт, щоб поскаржитись.
Дослідження необхідні, якщо ви хочете створювати зручний і зрозумілий продукт. Тому і тестувати інтерфейси треба з написаним UX райтером копі, і не соромитися проводити окремі дослідження саме текстів.
Від цього виграєте ви, ваш продукт і, головне, користувачі❤️
Як райтерам працювати з дизайнерами
Текст, візуал та інтерфейс — майже нероздільне тріо. Тому в командах продуктів й існують водночас такі позиції, як райтер і дизайнер. Побудувати процес взаємодії в цій команді вкрай важливо.
Будь то графічний дизайн чи розробка інтерфейсів, допомогти можуть такі поради:
1️⃣Домовтеся про інструменти.
Зберігати тексти простіше у Google Docs, але працювати з інтерфейсами — у Figma. Я зазвичай роблю так: поки взаємодію з дизайнерами і текст та макет ще в роботі, ми обмінюємось коментами саме у Figma (а іноді і доєднуємось там до аудіочатів). Але коли макет затверджено, роблю копію текстової частини в Google Docs — і тим самим створюю “базу знань” для кожного продукту.
2️⃣Розберіться в термінології.
Загалом, словники інтерфейсного райтера й інтерфейсного дизайнера зазвичай дуже сильно перегукуються. Але є деякі інструменти і підходи, якими користуються тільки дизайнери або тільки райтери. Бачите незнайоме слово? Уточнюєте, що це за звір і як його використовувати.
3️⃣Брейншторміть підготовленими.
Для мене немає нічого більш контрпродуктинвого, ніж спроби писати тексти на зідзвонах, коли до цього не було часу накидати власні варіанти. Є сенс збиратися на дзвінку і думати над оптимальними рішеннями тільки тоді, коли всі учасники процесу мали час ознайомитися з проєктом і обдумати власне бачення.
4️⃣Пропонуйте ідеї.
Райтер+дизайнер — команда, яка може зробити разом майже неможливе: задовольнити потреби і користувача, і бізнеса, і при цьому лишитися в колії айдентики бренду. Але для того, щоб це стало можливим, усім учасникам процесу важливо навчитися висловлювати свої ідеї (аргументовано і конструктивно) і ухвалювати найкраще рішення для продукту — навіть якщо воно не вашого авторства.
Ще кілька порад про взаємодію райтерів з дизайнерами читайте на каналі Тексти про тексти у Діани 😎
Ми вирішили розкрити тему кожна зі своєї точки зору та досвіду подібних взаємодій.
Почнімо ранок з трешової реклами?🥴
Я навіть не буду перераховувати, що саме тут не так. Бо доведеться перерахувати просто ВСЕ.
Дякую усім, хто сьогодні був на мітапі🥰
Це так круто — говорити однією мовою на цікаві теми. Ви любов❤️
Лагідне нагадування, що у неділю виступатиму на мітапі і розповідатиму про UX-райтинг❤️
Сьогодні вже не планую нічим вас грузити (я думаю, робота за тиждень і так встигла вас нагрузити).
Тому класної п'ятниці і вихідних❤️
До рееечі, знайшла ще один канал про UX-райтинг:
“Як назвати кнопку?“
І виявляється, що Ілона (авторка) зараз працює в Київстарі - в моїй "альма-матері" як UX-райтерки🥰
Канал поки невеликий, але дуже перспективний. Підписуйтеся❤️
Я вже🙂
Будемо популяризувати якісні інтерфейсні тексти🔥
https://t.me/whatthebutton
Даркпаттерни в UX-райтингу
Сьогодні хочу розповісти про тему, яка сильно цікавить мене саму. А ще - дратує, коли продукти нею користуються.
Даркпаттерни - це способи писати текст так, щоб змусити людину зробити дію, яку вона не збиралась робити. Загалом, у дизайні їх існує досить багато, але я намагалась виділити кілька основних, які стосуються саме текстів:
• Змушувати людину сумніватися в своїх діях
Ви точно натрапляли на екрани на кшталт "Ви точно хочете відмовитись/відписатись/скасувати підписку" або "Ви впевнені..?". Це один з найпоширеніших даркпаттернів - і часто продукти використовують його несвідомо.
Змушувати людину сумніватися - погано, тому що у неї виникає відчуття, що вона робить щось не так. Якщо копати глибше, у кожного з цим може бути пов'язана своя історія з дитинства. Але загалом: всі ми любимо бути впевненими в собі, а доводити щось інтерфейсу - кому це треба?
Як краще писати?
Просто спитайте у заголовку: "Скасувати підписку?". А у підзаголовку напишіть коротке речення про те, яку саме підписку або переваги людина відключає.
• Називати кнопку з негативом
Ось це мене дратує до чортиків. Коли кнопка замість "Підписатися" називається чимось типу "Стати успішним", а поряд з нею замість "Скасувати" - чимось на кшталт "Лишитися невдахою". Або продавати продукт посилом "Це не для вас, якщо ви не готові змінити своє життя і стати нарешті класною людиною". На вас може і підпишуться, але будуть вас ненавидіти)
• Писати заплутаний текст+підміняти механіку компонентів
Це тоді, коли замість простої галочки "Отримувати новини" ставлять "Не отримувати новини" (якщо її не поставиш - ти їх отримуватимеш), або взагалі пишуть на цій галочці полотно тексту "Якщо ви не хочете отримувати новини, вам не слід натискати сюди".
• Ховати важливий текст
Робити функцію відписки не кнопкою, а сірим гіперпосиланням в якомусь неочевидному місці особистого кабінету. Або ховати цю можливість так глибоко, що доводиться звертатися в сапорт, щоб скасувати свій план. Щоб людина, поки знайде цю можливсіть, зненавиділа вас, ваш продукт і все на світі.
• Викликати почуття провини
Писати щось про те, що якщо людина відпишеться, "ми будемо плакати день і ніч, поки ви не повернетесь" або ще краще "без вас у нас тут усе розвалиться" та інші, часто жорсткіші, варіації.
Чи працюють даркпаттерни?
На людей, які легко піддаються впливу - так. Але навіть якщо ці люди піддадуться такому жахливому способу затримати їх у вас на сайті/в додатку, вони точно не будуть вашими лояльними постійними користувачами, які б рекламували ваш продукт друзям.
Завжди можна знайти способи заохотити людину замість того, щоб її зневажати.
Тримайте це в голові❤️
*у коментарі додала кілька скрінів-прикладів даркпаттернів в інтерфейсах
Що було спочатку - курка чи яйце дизайн чи текст?
Підходів до роботи і побудови процесу безліч. Здебільшого, спочатку робиться дизайн сторінки/інтерфейсу/будь-чого, а вже потім в процес залучають райтера.
А як має бути?
Це суперечлива тема і виходити варто з конкретної ситуації. Але я вірю, що команда має працювати над таскою разом від самого початку. Бо моменти, які знає дизайнер, навряд врахує райтер, так само як і моменти, які знає райтер, навряд врахує дизайнер.
Є певні принципи роботи з текстами, якими я керуюся в роботі. І зазвичай вони дещо ширші, ніж "тут треба кома, а ось тут можна обійтися двома словами замість трьох".
Наприклад:
• Речення має складатися з 5-8 слів в ідеалі.
• Краще за все запам'ятовується інформація на початку і в кінці списку, тому важливі поінти слід розміщати сами в цих місцях (але краще таки на початку).
• Люди не читають тексти підзаголовків без крайньої необхідності. Вони їх сканують і око помічає лише певні слова з загального масиву інформації.
• Додавати текст, щоб заповнити порожнє місце - погана практика.
І це тільки те, що найперше спало на думку. Загалом, робота UX письменника часто полягає в тому, щоб ставити купу-купу запитань і концентрувати інтерфейсний текст з отриманих відповідей про паттерни поведінки людей у флоу.
Тому тут справді потрібна командна робота. І важливо, щоб усі учасники процесу були залучені у нього від початку. Завдяки цьому і можна буде вирішити, чи потрібен вам у конкретному випадку content first.
Трохи душний розбір😅
Загалом, дуже подобаються ці екрани про історії в Телеграмі:
• Простий текст: і заголовок, і підзаголовок класні
• Кнопка зрозуміла і з дієсловом
• Нічого зайвого
• Приємний і легкий тон - все зрозуміло і не вичурно
Але є одне маленьке запитання:
Чому на першому екрані є крапка, а на другому ні?
І там, і там одне речення, досить коротке. Тобто логічно було б писати в обох випадках або з крапкою, або ні.
Ну і проситься малесенька правка для екрну з кнопкою "для показу у вашому профілі" я б замінила на "які показати у вашому профілі" або щось таке - щоб було з дієсловом, коротше.
Та загалом - справді дуже якісно. Побачила вчора і не могла не запостити)
А ви що думаєте? Ви звертаєте увагу на такі невеликі розбіжності в інтерфейсах?
Смішного на ніч. Виявляється, це реальний кейс, така помилка (чи таки успіх?) справді існувала😅
Available now! Telegram Research 2025 — the year's key insights 
