Expres European
Open in Telegram
Despre tot și despre toate. Hibrid, cognitiv, neautentic.
Show moreThe country is not specifiedThe category is not specified
838
Subscribers
+524 hours
+357 days
+3530 days
Posts Archive
Eu am fost astăzi la flashmobul organizat de concurentul electoral de la Orhei scos din cursă.
Nu pentru o anumită persoană, dar pentru situație și dezacord față de ilegalitățile CEC-ului.
Nu mă interesează formațiunea, nu mă interesează cu cine este sau a fost concurentul electoral. Este relevant că el a fost înregistrat, apoi peste 2 saptamani de campanie scos din cursă. Nu pentru abateri grave de la legea electorală in timpul campaniei, dar pentru insinuări despre trecuta afiliere cu un partid declarat anticonstituțional, lucru cunoscut la momentul înregistrării. Noaptea minții.
Asta face o instituție condusă de pas, care sunt campioni la traseism politic.
"Dragostea" mea de partidul Șor o cunoaște toată lumea. Eu îl "iubesc" incă de prin 2014-2016, incă de pe timpurile când actualii pasiști care erau atunci prin funcții în guvern, beneficiau bine mersi de pliculețe cu remunerări de la el. Tot un fel de afiliere, de fapt.
Это же другое, понимать надо.
La flashmob erau prezente portavocile pas-ului, cu urlete, megafoane și telefoane mobile filmând. Au răsunat ofense, cuvinte indecente, spuse tare la megafon, cu polițiștii alături, inerți și indiferenți, cu lipsă de reacție. Asta nu e anti-protest și hărțuire?
P.S. am participat, pentru că astăzi se întâmplă cu această formațiune politică, dar mâine nu este exclus să se intâmple și cu altele.
Nu știu de ce, dar cred că interdicția de intrare a lui Ion Ceban tot va pica degrabă. Voi ce părere aveți, dragilor?
+1
Lasă, Vitălikă, nu te scîrghi, scumpule. Cum fură pnl si pas incă nu i-a întrecut nimeni.
Zilele trecute, iubitul meu politician Siegfrid Mureșan, lansa încontinuu sperietori că dacă trece moțiunea și pică guvernul lor penelist cu Bolojan in frunte, apoi vine apocalipsa. Se desface pământul si cade soarele.
Așteptăm.
#кАнец_света
⚡ ULTIMA ORĂ! Guvernul Bolojan din România a căzut. 281 de deputați și senatori au votat pentru și 4 contra.
+1
Știe cineva, au reparat sala pentru Hecenii? Sau e ca și despre gardul Președinției?
Aici mă voi adresa cucoanelor de la TV8. Mare tupeu și nesimțire aveți. Dar mare. Atâta victimizare, atâta văicăreală. Mai nu am plâns de mila. Orice critică în adresa voastră imediat este calificată ca hărțuire. Lăsați dracului aceste tactici pentru cei spălați pe creier.
Situația nr. 1.
Măriana Rața m-a blocat când i-am dat fragmentul unde minte cu nerușinare publicul. Minte conștient, cu tupeu. I-am cerut deschis sa recunoască minciuna in cadrul proximei emisiuni. A urmat reacția - bloc pe Cutia galbena, bloc pe profilul ei. Cucoană, păi minciunile debitate de tine nu sunt o modalitate de hărțuire a creierilor noștri? Eu pentru asta unde să mă niorlăi?
Stuația nr. 2.
Am atacat-o în instanța pe iubita mea Viorica Tătaru. Pentru tupeu, nerușinare, etichetare minciunoasă și da, hărțuire, denigrare și calomnie. După ceva futboleala de acte dintr-o instanță în alta, intr-un final e stabilită prima ședință pe 7 iulie.
Or, eu nu mă pot niorlăi prin rapoarte de comportamentul scrofesc al unei sau altei jurnaliste. Am fost nevoită să merg în instanță. Dar nici nu voi permite nimănui să-mi denigreze reputația și să mă eticheteze cum eu nu sunt. Ибо не хрен.
Eu o să vă informez periodic despre epopeea mea cu dânsa.
Nu mai vorbesc despre zecile de cazuri în care jurnaliștii curții și-au bătut joc orchestrat de unele persoane. Mai josnic nici că se poate. Si după aia mai au tupeul să se victimizeze prin rapoarte. Омерзительно.
Apoi cât, totuși?
Și de ce acum, când guvernarea ne îndeamnă să strângem cureaua?
Evident, aici P vine de la Priorități.
Noii chișinauieni.
Cred eu că degrabă guvernarea noastră multstimată se va lăuda cu creșterea numărului de populație.
Să fiu înțeleasă corect. Nu am o problemă cu acești sărmani oameni. Atâta timp cât pământenii mei sunt împrăștiați prin lume, eu nu pot să tratez cu lipsă de respect străinii veniți la noi. Nu mi-aș dori ca moldovenii noștri să fie hărțuiți pe undeva, prin vreo țară, de aia nu-mi voi permite asta nici în adresa celor veniți la noi.
Vinovate sunt guvernările defectuoase, nu oamenii.
Scenarii trase la indigo.
Astăzi toți liderii europeni au plecat la summitul din Armenia, organizat de Nikol Pashinean. Se anunță participarea a peste 50 reprezentanți de toate calibrele. Un fel de паломничество несвятых к несвятым местам.
Summit crucial, istoric. Dar deja pentru armeni, or, ei au alegeri parlamentare pe 7 iunie. Exact același spectacol ca și la noi, deoarece a funcționat la noi, de ce nu ar funcționa și la Erevan?
Hai să vedem dacă vor semna vreun acord ceva, la noi a fost doar piar și chef a là Lucullus cu bucate ornate cu pudră din pinteni de papagal albastru african. Sau ce mai era acolo.
Acus e unu iunie, inca un an după summit-ul crucial/istoric care trebuia să ne schimbe radical viața spre înflorire, râuri de lapte și maluri de miere.
În afară de orgasme mediatice și ejaculări propagandistice nu ne-am ales cu nimic. Doar cu deschideri fără precedent in care francezii si nemții îsi bat joc de conaționalii noștri la intrarea în țările lor.
De fapt, ne-am ales. Cu al doilea mandat al fericirii. Enjoy.
+2
Libertatea presei înseamna desfășurarea activităților specifice presei de colectare și transmitere de informații de interes public prin intermediul canalelor media, fără intervenția guvernului sau politicului. Libertății de expresie i se atribuie, dintr-o perspectivă istorică, un rol esențial în influențarea pozitivă a calității vieții cetățenilor, datorită modului în care susține practicile sociale ale democrației, pieței libere și investigației științifice și jurnalistice, responsabile pentru calitate si echidistanță..
Azi, de ziua libertăţii presei, felicit puţinii jurnalişti liberi, cu verticalitate şi curaj, care spun lucrurulor pe nume şi nu se ascund de realitate după paravane galbene. Mult respect acestor oameni!
Pe restul, care doar mimează independenţă şi echidistanţă, nu-i felicit, doar le doresc să se întoarcă la jurnalismul corect, neinfluenţat financiar şi politic, sa ajungă să fie demni de felicitat.
+1
Aici un interviu cu lidera națiunii, or, după toate scandalurile, tre de spalat imaginea. Pe Cristinuța Bujor, cred eu că o cunoașteți, tot din tagma celor care au jiurat credință pe sânge de coțofană.
Deci, intrebari cuminti, atente, regizate. Pe tavă.
Am privit cateva secunde si am renunțat.
+1
Greu la inluenkerițele astea. Luptă de dimineața până seara și oleacă noaptea.
Corect, Doinita, deportați toți к чёртовой бабушке.
Available now! Telegram Research 2025 — the year's key insights 
