Релігійно-інформаційна служба України
Kanalga Telegram’da o‘tish
🇺🇦 Найбільший медійний ресурс про релігію ⚡️Тримаємо палець на пульсі релігійного життя України 🔥 Лише актуальні новини, аналітика та інтерв‘ю Сайт - https://risu.ua
Ko'proq ko'rsatish881
Obunachilar
+224 soatlar
+17 kunlar
-230 kunlar
Postlar arxiv
Суспільні потрясіння відображаються на рівні релігійності українців, — нове дослідження Центру Разумкова
Сьогодні в Києві відбувся круглий стіл Центру Разумкова «Українське суспільство, держава і церква в умовах миру і війни. Церковно-релігійна ситуація в Україні-2000-2025», на якому були представлені результати нового загальноукраїнського соціологічного дослідження.
За його результатами, різкі зростання рівня релігійного населення відбувалися в роки суспільних катаклізмів. Так, зокрема, у 2014 році дослідження зафіксувало зростання, порівняно з «довоєнним» 2013 р., числа віруючих з 67% до 76%, що є характерним для суспільства, яке опинилось у стресовій ситуації. І цей показник досі залишається найвищим за всі роки спостережень; надалі він знижувався і становив наприкінці 2021 р. 68% опитаних.
У 2022 р., з початком повномасштабної війни, рівень релігійності знову виріс до 74% від опитаних. У наступні роки він впав і становив 70,5% у 2023 р., 68% у 2024 р. і 70% у 2025 р.
Загалом, як зазначають у Центрі Разумкова, упродовж усього періоду досліджень — 2000-2025 рр. — українське суспільство демонструє досить високий рівень релігійності.
Зберігається регіональний характер усіх аспектів релігійного і конфесійно-церковного самовизначення громадян України. Захід країни традиційно характеризується найвищим рівнем релігійності, Схід — найнижчим. Однак, порівняно з 2000 р. частка тих, хто вважає себе віруючими, у Центральному, Південному та Східному регіонах зросла, тоді як у Західному регіоні, вона порівняно з 2000 р., не змінилася.
Разом з тим, у 2025 р. у Східному регіоні, порівняно з 2022 р., частка віруючих знизилася з 63% до 54%, у Центральному регіоні — з 76% до 71%.
За результатами досліджень, зберігаються такі закономірності, як залежність рівня релігійності від статі, віку, типу поселення.
Традиційно рівень релігійності є вищим у старших вікових групах, порівняно з молодшими (у 2025 р. найменше віруючих серед 18-24-річних — 52%, тоді як в інших вікових групах — від 62% до 77%).
Cеред жінок віруючих більше, порівняно з чоловіками (76% і 63% відповідно). Частка віруючих є дещо вищою серед жителів сіл (73%), ніж серед жителів міст (69%).
Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» отримав близько 15 млн грн надходжень у 2025 році. Це складає 20-30% від доходу довоєнного рівня.
Про це в інтерв’ю «Главкому» розповів гендиректор заповідника Максим Остапенко.
Як пояснив очільник лаври, заповідник заробляє на туристичній і професійній діяльності, оренді приміщень і послугах з експертизи. Ці доходи йдуть, зокрема, на підтримку об'єктів заповідника у належному стані, створення додаткової інфраструктури та проєктів розвитку.
«На жаль, нашу діяльність ускладнює війна, обстріли, блекаути тощо. До прикладу, під час тривоги експозиції зачиняються, люди не можуть повноцінно відвідувати всі об'єкти лаври», – зауважив Остапенко.
За його словами, надходження заповідника у 2022 році повністю просіли, і лише у 2023-2024 роках почали покращуватися. Проте вийти на довоєнний рівень для Лаври зараз практично неможливо. «Зараз ми маємо десь у кращому випадку 20-30% від довоєнного рівня. Тоді теж була своя специфіка: Covid, ціни трошки інші… Але навіть кількість відвідувачів була значно вищою. Зараз внутрішній туризм існує на 10-20% від довоєнного рівня, якщо не менше. Закордонні групи туристів теж вкрай обмежені. Зараз загальна кількість іноземних відвідувачів не перевищує 2 тисяч на рік», – розповів гендиректор.
Остапенко стверджує, що до війни були часи, коли заповідник відвідували майже 2 млн туристів на рік.
До слова, після завершення війни в Україні Києво-Печерська лавра, як популярний туристичний об'єкт, потребуватиме трансформації. Одним із варіантів може стати підхід, що його використовує Британський музей, вхід у який є безплатним для відвідувачів.
Під час Євромайдану Росія використала Києво-Печерську лавру проти українського народу як центр проведення своєї «спецоперації»
Про це в інтерв’ю «Главкому» розповів гендиректор заповідника «Києво-Печерська лавра» Максим Остапенко.
«У 2013 році, під час Майдану, російські олігархи проводили в Києво-Печерській лаврі «виставку». Начальником охорони там був Стрєлков-Гіркін. Поруч стояв Антимайдан і, власне, російська агентура. ФСБшники в рясах використовували Лавру проти українського народу як центр проведення своєї «спецоперації». Зараз ми бачимо наслідки цих «Дарів волхвів», – наголосив Остапенко.
У січні 2014 року у Київ, де вирував Євромайдан, під егідою РПЦ було привезено «Дари волхвів» – православну святиню з грецького Афону. Фінансувалося це російським «православним олігархом» Костянтином Малофєєвим, а за охорону та безпеку «дарів» відповідав російський терорист Ігор Гіркін (позивний Стрєлков). Згодом «дари» повезли і в Крим. Уже в березні Гіркін брав участь у захопленні українського півострова, а у квітні із загоном бойовиків захопив Слов'янськ на Донеччині.
Остапенко переконаний: Росія воює не за посадки в Донецькій області. «Давайте визнаємо: для них так звані «скрєпи», наші об'єкти культурної спадщини, які вони вважають своїми, – вони не менш важливі, ніж цілі міста, за які вони кладуть десятки тисяч життів своїх солдатів. Відповідно, це пов'язано із впливом, який вони мали на Україну через ці місця, зокрема Києво-Печерську лавру», – пояснив гендиректор заповідника.
Служба зовнішньої розвідки України на підставі розсекречених документів органів МДБ / КДБ СРСР розпочинає серію публікацій до 80-річчя Львівського псевдособору (8–10 березня 1946 року).
👉Ці матеріали дають змогу доповнити вже відому інформацію про організацію сталінським режимом спецоперацій із ліквідації Української Греко-Католицької Церкви (УГКЦ) і поглинання її Російською Православною Церквою (РПЦ).
👉Зокрема, в архівних фондах розвідки виявлено й опрацьовано нові документи про оперативну розробку єпископів Івана Бучка і Теодора Ромжі, організацію подібних псевдособорів і здійснення інших спецзаходів зі знищення Греко-Католицької Церкви на Закарпатській Україні та в країнах Східної і Центральної Європи.
Далі детальніше
Repost from Свята Літургійного року
Перша неділя Великого посту у Церквах візантійської традиції називається Неділею Торжества Православ'я і засвідчує остаточну перемогу над єрессю іконоборства. Цього року вона випадає 1 березня.
Літургісти зауважили🧐, що деякі стихири на Вечірні свята зовсім не стосуються подолання іконоборства або стосуються його лише опосередковано. Натомість у цих текстах йдеться про старозавітних пророків. Наприклад, на стиховні: “Радійте, чесні пророки! Ви закон Господній добре зберегли та вірою своєю появились як непоборні та несхитні стовпи”.
👉Пояснюють це тим, що до ІХ ст., коли встановили Торжество Православ’я, Церква у першу неділю Великого посту вшановувала усіх пророків📜, які провістили Воплочення Христа. Воно і стало точкою дотику старих та впроваджених у ІХ ст. текстів. Бо ж деякі стихири, хоч і говорять про пророків, однак розвивають цю тему аж до Воплочення — головної богословської підстави вшанування ікон.
Детальніше
‼️100 млн для ЗСУ зібрав о. Макарій Дутка і продовжує цю справу🙏✌️
Єромонах Студійського уставу Макарій Дутка прозвітував у соціальних мережах, що йому вдалося зібрати для різних підрозділів Української Армії 100 млн гривень. І на цьому він не планує зупинятися.
Він закликав всіх поширювати інформацію про його збірки, щоби залучити більше людей до підтримки ЗСУ.
«Шановні УКРАЇНЦІ, якщо максимально поширимо цю інформацію про мої збори, то декілька мільйонів зможу зібрати на ЗСУ. Бо інші люди розпочнуть стежити за моєю волонтерською діяльністю», — написав священик.
Він повідомив, що за останні два місяці через тисячні поширення його повідомлень у соцмережах за ним почали стежити нових 8000 людей, що принесло чергових декілька мільйонів для Захисників.
Отець Макарій запрошує всіх долучатися до пожертв:
👉Pay pal: Mykola Dutka makariyuniv@gmail.com
👉5457082527545474 Микола Дутка https://www.privat24.ua/send/gmq32
👉4441114429841834 Микола Дутка https://send.monobank.ua/jar/6o548eEajf
Repost from Свята Літургійного року
Серед тематичних субот і неділь Великого посту у візантійській традиції перша субота присвячена пам’яті мученика Теодора Тирона. Цього року вона випадає 28 лютого.
👉У цьому святі простежується звичай монашого середовища переносити з постових днів тижня на суботи й неділі пам’яті найвизначніших на його думку святих. Тому пам’ять св. Теодора Тирона святкується двічі: згідно з рухомим колом літургійного року — у першу суботу Великого посту, а згідно з нерухомим — 17 лютого.
📜Із першою суботою Великого посту пов’язана й історія чудесного втручання мученика Теодора Тирона в життя константинопольських християн. Передання розповідає, що імператор Юліан Відступник близько 361 р., аби поглумитися над ними, наказав у перший тиждень Великого посту всю їжу на ринку окропити ідоложертовною кров’ю. Детальніше
Європарламент: Християни залишаються найбільш переслідуваною релігією
Європейський парламент наприкінці січня ухвалив резолюцію, в якій визнав реальну загрозу «християнофобії» у світі та підтвердив, що християнство сьогодні залишається найбільш переслідуваною релігією. У документі наголошено, що понад 380 мільйонів християн зазнають різних форм утисків, а в ЄС досі відсутній координатор з протидії антихристиянській дискримінації.
У тексті резолюції European Parliament засудив усі форми расизму та дискримінації, включно з переслідуванням християн.
Окремо підкреслено становище християнських громад на Близькому Сході — регіоні, де зародилося християнство. У документі зазначено, що ці громади, одні з найдавніших у світі, продовжують зазнавати:
🔸жорстоких переслідувань;
🔸дискримінації;
🔸примусового переміщення;
🔸обмежень свободи віросповідання.
У резолюції також наголошується, що хоча в Європейському Союзі призначено координатора з протидії ісламофобії, аналогічної посади для боротьби з християнофобією не існує.
Європарламент прямо заявив, що «християнство залишається найбільш переслідуваною релігією у світі», і це має бути враховано в політиці ЄС.
Документ формально затвердив Звіт Європарламенту за 2025 рік щодо прав людини та демократії у світі, в якому повторено засудження:
🔸антисемітизму,
🔸ісламофобії,
🔸переслідування християн,
🔸ксенофобії,
🔸дискримінації за релігійною та іншими ознаками.
Також закликано до створення або посилення механізмів повідомлення про дискримінацію та забезпечення ефективного правового захисту постраждалих.
Африканців, навернених до РПЦ, змушують воювати в Україні, - експерт
Кампанія прозелітизму Московського Патріархату в Африці набула зловісного повороту. До такого висновку прийшов Массімо Інтровіньє — італійський соціолог релігій, директор Центру досліджень нових релігій (CESNUR).
Він пише, що одразу після визнання Патріархом Варфоломієм Православної Церкви України, Російська Православна Церква наклала свою руку на громади в Африці, які належали до канонічної території Олександрійського Грецького Православного Патріархату.
"З ентузіастичного благословення Кремля Московський Патріархат створив Патріарший екзархат Африки, структуру, призначену для відведення духовенства, парафій та впливу з Александрії та, як наслідок, з Константинополя. Розширення було вражаюче швидким. За кілька років контрольована Москвою мережа завоювала сотні парафій, понад 200 священнослужителів та присутність у понад 30 африканських країнах. Стратегія була простою: запропонувати африканським священикам кращі зарплати, пообіцяти нові церкви та гарантувати підвищення по службі, яке в грецькій традиції зайняло б десятиліття", - пише релігієзнавець.
Як наголошує Массімо Інтровіньє, у Кенії, де Екзархат був особливо активним, з'являються свідчення того, що розширення Церкви переплітається з вербуванням молодих африканців для війни Росії в Україні.
"Те, що починалося як канонічна суперечка, перетворилося на щось, що неприємно нагадує духовно-політичний конвеєр: приєднатися до Церкви, що належить Москві, прийняти пропозицію «навчатися» чи «працювати» в Росії під егідою Патріархату та надто пізно виявити, що пунктом призначення є не семінарія чи церковна благодійна організація, а передова", - пише релігієзнацець.
Знаковим став випадок Чарльза Вайтаки Вангарі, 31-річного кенійця, який помер у грудні 2025 року після призову невдовзі після прибуття до Росії. Перспективний футболіст, його шлях розпочався, коли він зв'язався з Православною Церквою в Кенії, пов'язаною з Екзархатом, що спонсорується Москвою, та отримав обіцянки працевлаштування в Росії. За даними кенійських футбольних джерел, його вербувальники, пов'язані з РПЦ, пообіцяли йому, що після переїзду з Росії він, можливо, приєднається до професійної команди у Швеції. Історія закінчилася тим, що його родині на Різдво повідомили, що вибух забрав його життя і що його останки не можуть бути знайдені. Місцеві правозахисні організації стверджують, що його шлях — з Кенії до Росії через контакти в колах Російської Православної Церкви — не є поодиноким.
«Vocal Africa», панафриканська правозахисна група, повідомляє, що сотні кенійських сімей звернулися за допомогою після того, як їхні сини вирушили до Росії за домовленістю, пов’язаною з РПЦ. Ця закономірність тривожно послідовна: до молодих чоловіків звертаються особи, пов’язані з Московською Церквою, пропонують зарплати, значно вищі за місцеві стандарти, і заохочують подорожувати за короткостроковими візами. Після прибуття до Росії їхні документи конфіскують, на їхні імена відкривають банківські рахунки, які контролюють військові командири, а обіцяна заробітна плата зникає. Наступний крок – військовий призов.
Російська Церква, зі свого боку, все заперечує, хоча й не дуже переконливо.
За словами Массімо Інтровіньє, російський православний священик у Найробі наполягає на тому, що Церква надсилає лише студентів семінарії, а не бійців. Однак він визнає, що цих студентів відправляють на окуповані Росією території України, деталь, яку важко пояснити навіть у мирний час. Він також визнає, що студентів попереджають про «ризик» військового набору.
"Це цікавий вид пастирської опіки, який передбачає відправлення молодих африканців у зону бойових дій, попереджаючи їх, що їх можуть примусово завербувати. Деякі повертаються пораненими або інвалідами; інші взагалі не повертаються. Їхнім батькам залишається благати про репатріацію, компенсацію та відповіді", - пише релігієзнавець.
У Дрогобичі депутат закликав перевірити підпільну школу догналівців
Як стверджує Михайло Задорожний, догналіти організували заняття для дітей у будинку на вулиці Копистенського (бічна Стрийської).
“Несанкціонована релігійна організація, яку в народі називають догналівцями, у викупленому приватному будиночку (навпроти своєї споруди) здійснює навчання дітей. Група учнів різного віку з рюкзаками зранку у будні дні приходять туди на заняття, водночас не відвідують заклади загальної середньої освіти. Прошу Управління освіти ДМР та правоохоронні органи здійснити відповідну перевірку”, — зазначив міський депутат.
За інформацією керівника відділу освіти у Дрогобицькій громаді 728 дітей не відвідують освітні заклади, а перебувають на сімейній формі навчання.
“Страшно уявити, чому саме навчають наших дітей у такій школі, релігійні керівники якої свого часу влаштовували ходу з труною містом із закликами проти євроінтеграції України та закликали путіна ввести війська! Випадки діяльності подібних підпільних шкіл нещодавно були зафіксовані у Києві та Сумах. Сподіваюся на якнайшвидшу реакцію!” — додав депутат.
Додамо, що догналіти, які називають себе Українською правовірною греко-католицькою церквою, сформувались близько 20 років тому. Це не зареєстрована й офіційно не визнана релігійна організація. Ідейним проповідником групи є громадянин Чехії Антонін Догнал (чернече ім’я Ілля), який спершу був римокатолицьким священиком, та згодом перейшов у східний обряд і вступив до Чину Святого Василія Великого, звідки також був виключений.
Нагадаємо, ще у вересні 2013 року догналіти звернулися із відкритим листом до президентів Путіна та Лукашенка ввести в Україну війська, аби не допустити підписання угоди з ЄС.
У Бразилії в місті Іваї (штат Парана) невідомий чоловік вдерся до монастиря і жорстоко вбив 82-річну черницю.😱
Цей злочин викликав величезне обурення серед української громади Бразилії і місцевих мешканців, які навіть намагалися вчинити самосуд.
Сестра Надія Гаванська зі згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії УГКЦ, саме годувала курей на подвір’ї монастиря, коли зіткнулася зі зловмисником.
Згідно з поліцейським звітом у монастирі саме перебувала фотографка, яка мала знімати одну із подій. Вона побачила чоловіка невдовзі після вчинення злочину. Той заявив їй, що працює тут, проте жінка зауважила, що він поводиться збуджено, а на його одязі є сліди крові. Злочинець сказав фотографці, що побачив сестру Гаванську, яка лежить на землі.
Жінка запідозрила недобре і таємно записала чоловіка на відео. Вона також викликала швидку допомогу і поліцію, якій передала запис.
Підозрюваний уже був відомий правоохоронцям через попередні злочини, тому його швидко ідентифікували і знайшли. Коли поліцейські прибули до його будинку, він намагався втекти та чинив опір, але його затримали.
Чоловік зізнався у скоєному.
З митрополита УПЦ МП стягуватимуть 10 тис. грн на користь черкаського телеканалу
Державна податкова служба відкрила 19 лютого виконавче провадження щодо митрополита Запорізького і Мелітопольського УПЦ МП Луку Коваленка. Справа стосується стягнення коштів на користь черкаського телеканалу “ВІККА”.
Про це в коментарі Інституту масової інформації в Черкаській області повідомив гендиректор телеканалу Сергій Кузляєв.
Нагадаємо, 14 липня 2025 року Придніпровський районний суд ухвалив рішення про стягнення з митрополита Коваленка 10 тисяч гривень на користь телеканалу. Ці кошти редакція витратила на отримання правничої допомоги під час захисту в судовому процесі, який ініціював митрополит. 28 листопада Черкаський апеляційний суд залишив без змін рішення райсуду і підтримав стягнення коштів з митрополита.
Виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження і примусовим виконанням судових рішень.
Repost from Свята Літургійного року
26 лютого Католицька Церква відзначає пам’ять святої українського походження Едіґни Баварської
Донедавна св. Едіґну вшановували лише християни латинського обряду, поки 2023 р. Синод єпископів УГКЦ не вніс її разом з кількома іншими західними святими до Місяцеслова своєї Церкви. На відміну від більшості з них, св. Едіґна доречно вписується в український контекст, адже є внучкою Ярослава Мудрого і, згідно з деякими переказами, свій подвиг у Баварській землі вона звершувала, прямуючи на історичну Батьківщину.
Поки імена нововнесених до Місяцеслова УГКЦ святих залишаються просто записами в календарі, протопсалт Андрій Шкраб’юк 2025 р. уклав службу з всенічним св. Едіґні. Деякі гимни з неї покладені на давні латинські мелодії, щоб підкреслити, що свій подвиг преподобна здійснювала саме у цій традиції. Решта ж мелодій і текстів створена за візантійськими зразками. Алюзії на тексти Святого Письма та давніших візантійських гимнів у цій службі тісно переплетені з фактами життя самої святої. Далі детальніше
Endi mavjud! Telegram Tadqiqoti 2025 — yilning asosiy insaytlari 
