ru
Feedback
Octavian Racu

Octavian Racu

Открыть в Telegram

Sociology, social network analysis, journalism

Больше
1 983
Подписчики
-624 часа
-177 дней
-2730 день
Архив постов
Starmer, fsio

În schimb, suntem creativi

Repost from Republica Unirii
Valeriu Pasa - TREBUIE de mărit TVA la gaz

⚠ Message was hidden by channel owner

Repost from Andrei Ioniță
Eliminarea cotei reduse de TVA și trecerea la 20% în agricultură și în toate sectoarele economice (Articolul 96 lit. b din Codul Fiscal) Ce prevede proiectul: Se anulează cota redusă de TVA de 8% aplicată până acum la livrarea producției din horticultură, fitotehnie și zootehnie în formă naturală. Toate aceste produse și servicii vor fi taxate cu cota standard de 20%. Exemple europene și directive: Ministerul Finanțelor susține că astfel aliniază legislația la standardele UE. Este o eroare impardonabilă de interpretare. Directiva 2006/112/CE a Consiliului UE (Anexa III) le permite și chiar le recomandă statelor membre să aplice cote reduse de TVA pentru alimente și produse agricole pentru a proteja securitatea alimentară a populației și fermierii. Drept dovadă, țările UE aplică cote extrem de favorabile la produsele agricole și de primă necesitate: România: Aplică o cotă redusă unică de 11% (proiect aprobat pentru unificarea cotelor de 5% și 9%) destinată produselor de primă necesitate, alimentelor, apei pentru irigații și inputurilor agricole. Italia: Menține o cotă super-redusă de 4% pentru produsele alimentare de bază și o cotă redusă de 5% pentru anumite livrări agricole. Polonia: Folosește o cotă preferențială de 5% pentru produsele agricole primare și alimentele de bază, completată de o cotă de 8% pentru anumite servicii conexe. Franța: Aplică o cotă redusă de 5,5% (alături de o cotă super-redusă de 2,1%) pentru majoritatea produselor alimentare și de producție agricolă. Germania: Menține o cotă redusă stabilă de 7% pentru bunurile agricole și alimentare de bază. Țările de Jos (Olanda): Aplică o cotă redusă de 9% pentru întreg sectorul agricol și alimentar. Austria, Spania și Finlanda: Aplică cote reduse de 10% (cu excepții de 4% în Spania pentru alimente de bază) pentru a nu periclita producția locală. Consecințe economice: Argumentul că măsura va ajuta fermierii să nu mai aibă bani blocați în cont sub formă de TVA este neconcludent. Trecerea bruscă la 20% înseamnă un șoc uriaș pe întreg lanțul valoric și în sectorul real al economiei. Pentru fiecare milion de lei la vânzarea de fructe, un procesator sau un lanț de magazine va trebui să blocheze o sumă TVA cu 120.000 de lei mai mare în facturile de achiziție. Deoarece marile rețele au bugete de cash-flow rigide, ele vor transfera această presiune direct pe umerii fermierilor, scăzând prețul de achiziție la poarta întreprinderilor agricole. Mai mult, un decalaj atât de mare (20% în loc de 8%), va scădea capitalul de lucru al fermierilor cu peste 12% la fiecare tranzacție, va duce la prăbușirea prețurilor la producător și va exploda comerțul la negru și la colț de stradă, falimentând producătorii de bună credință care își plătesc taxele și își onorează în termen obligațiunile față de bugetul de stat.

Oficial, doi candidați la conducerea mitropoliei Basarabiei: Antonie de Bălți și Veniamin al Basarabiei de Sud.
Oficial, doi candidați la conducerea mitropoliei Basarabiei: Antonie de Bălți și Veniamin al Basarabiei de Sud.

Repost from N/a
Parcursul european al Republicii Moldova (cu 1/3 din populație sub pragul sărăciei), ori de ce se recurge la creșterea TVA pentru produsele de prima necesitate (pâine, lapte, medicamente, energie). 📍Cred ca cu toții ați înțeles deja ca “standardele europene” presupun o sumedenie de agenții, inspectorate, și alte tipuri de autorități publice, care sa asigure implementarea “priorităților comune”. Dar cine sa acopere cheltuielile (salariile) acestora? Evident, cei ocupați în economia reală, ori mediul de afaceri! Doar ca numărul celor ocupați în economia reală este în continua scădere 🤷‍♀️ 📌Azi statistica ne da o cifra de 394 mii persoane ocupate în domeniul non-public ( privați , dar și ONG-sti☝️, care nu contribuie la alimentarea țării cu resurse financiare, decât propriile buzunare). Iar raportat la nivelul prețurilor , respectiv a salariilor celor ocupați în domeniul public ( în special a unor specimene din administrația publica cu salarii de 5-10 mii dolari pe lună), care sunt 245 mii, înțelegem ca e un exercițiu IREALIZABIL ❗️ 👉Așa că impozitarea consumului săracilor (Moldova fiind țara, unde venitul mediu per persoana este de 288 euro/luna, iar 1/3 din populație care trăiește sub 188 euro/lunar) a rămas ultima posibilitate de a asigura acest proces. PS: Ah da, mai sunt câteva optiuni: 👉amendarea pentru utilizarea apei din fântâna din ograda (că cică apa e publica), 👉respirarea aerului (care tot e public), 👉și bronzatul la soare (și acesta este public)…

Repost from N/a
⚠ Message was hidden by channel owner

Iranienii iar au închis Ormuzul.

⚠ Message was hidden by channel owner

Ei nu se pot lămuri cu o mână de fermieri la TVA și accize, cum au de gând să compenseze TVA la cel puțin 1/3 din populație?

Prin noua politică fiscală guvernul vrea, de fapt, vrea să introducă un control total asupra redistribuirii resurselor. Instituirea unei cote unice la TVA, inclusiv la produse de primă necesitate, ar fi însoțită și de compensații pentru cei mai săraci și cupluri cu copii. Dacă în trecut aveai o anumită autonomie pentru că, pur și simplu, nu achitai TVA pentru anumite produse (un minim necesar), acum vei fi la mâna guvernului. Pe de o parte, statul prin așa-numita "reformă" fiscală speră să adune mai mult bani la buget și în același timp să producă o masă mare de asistați sociali (chiar și din cei care nu aveau nevoie de ajutoare), pe care să-i poată manipula politic.

Cred că am putea numi asta o prima victorie a dreptei europene și o primă inițiativă votată de centru-dreapta (PPE) împreună cu "extrema dreaptă", având în tabăra opusă socialiștii, verzii și liberalii. Ce prevede legea (în esență): Crește eficiența returnărilor/deportărilor persoanelor fără drept de ședere. Permite centre de detenție offshore (în țări terțe), detenție prelungită (până la 2 ani sau mai mult pentru riscuri de securitate), percheziții la domiciliu, recunoaștere mutuală a ordinelor de returnare în toată UE, termene mai scurte pentru plecarea voluntară și interdicții de intrare mai lungi (până la viață). Scopul declarat: creșterea ratei actuale scăzute de returnări (aprox. 20%) și uniformizarea regulilor la nivel european. A fost descrisă ca fiind una dintre cele mai stricte legi migraționiste din istoria recentă a UE.

Repost from Republica Unirii
Viorel Cernauteanu - Zaebit Telegram

În România și alte țări, cel puțin, guvernul explică cetățenilor de ce trebuie să-și strângă cureaua, care este miza sacrificiului. În Republica of Moldova noi nu știm de ce e strâns șurubul tot mai mult. Adică, nici măcar nu merită să fim mințiți frumos.

Bună dimineața. O explicație de ce vin africanii în Franța

Repost from army.md
UPDATE:19.05 - Cu referire la incidentul produs, astăzi, la Centrul de Instruire a Brigăzii de infanterie motorizată "Moldova" soldat cu rănirea unui militar, vă informăm că, potrivit medicilor, starea generală a pacientului este satisfăcătoare, el este conștient și se află înafara oricărui pericol și este pregătit pentru o intervenție chirurgicală. Rudele militarului au fost informate, iar conducerea unității este la legătură telefonică cu părinții. * Un militar în termen a fost rănit în regiunea abdomenului, astăzi, în timpul activităților de instruire, în urma unei împușcături produse accidental cu arma din dotare, de tip Glock 19, de către un alt militar. Incidentul a avut loc în jurul orei 16:40, la Centrul de Instruire a Brigazii Infanterie Motorizată "Moldova". Militarului rănit i-a fost acordat primul ajutor medical la fața locului, după care acesta a fost transportat de urgență la spital. În prezent, el se află sub supravegherea medicilor. Ministerul Apărării desfășoară o anchetă de serviciu pentru stabilirea tuturor circumstanțelor producerii incidentului și cooperează cu structurile abilitate. Cu detalii vom reveni.

În general, obligația de a prezenta buletinul de identitate la cumpărarea cartelelor SIM ar putea majora mai curând riscurile de escrocherie decât le-ar reduce. Cea mai mare întrebare este cum și cine va gestiona datele clienților, care vor fi condițiile de păstrare și protejare? Cine poate garanta că bazele cu datele cumpărătorilor nu vor fi vândute unor terți?

Totuși, la ce progrese am ajuns - când nu mai e nevoie de dosare, probe, hotărâri ale instanței de judecată pentru a pedepsi un cetățean al propriului tău stat.

I-au cântat prohodul lui Orban la Budapesta, dar "pentru orice eventualitate" au votat un proiect de lege care ar limita mandatul premierului la opt ani.