fa
Feedback
Антон Янко: телеграм-канал

Антон Янко: телеграм-канал

رفتن به کانال در Telegram

Бухгалтер, експерт з питань оплати праці та кадрового адміністрування

نمایش بیشتر
4 890
مشترکین
+124 ساعت
+57 روز
+5030 روز
آرشیو پست ها
ПРЕМІЇ У РОЗРАХУНКУ ВІДПУСТКОВИХ: КВАРТАЛЬНІ І РІЧНІ ПРЕМІЇ   Згідно з п. 3 Порядку № 100 квартальні, піврічні, річні (більше місяця) премії враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період. При цьому, якщо період, за який нараховано премію, відпрацьовано неповністю, її включають у середній заробіток в межах нарахованої суми.   Приклад. Працівнику надано відпустку з 01.05. Йому було нараховано премії: 1) у лютому 2026 за 2025 рік (відпрацьовано усі 261 р.д.) на суму 20000 грн: така премія включається у лютий 2026 - січень 2027 коли вони входитимуть до розрахункового періоду. У нашому випадку до лютого, березня і квітня 2026. Якщо у лютому відпрацьовано 20 р.д., у березні 15 р.д., у квітні 22 р.д.: 20000/261*20=1532,57 грн - частина премії, що включається в лютий; 20000/261*15=1149,43 грн - частина премії, що включається в березень; 20000/261*22=1685,82 грн - частина премії, що включається в квітень. 2) у січні (відпрацьовано 22 р.д.) за 4 квартал 2024 (відпрацьовано 15 р.д.) на суму 5000 грн: така премія включається частинами у січень, лютий і березень, але в нашому випадку тільки у січень з обмеженням: 5000/15*22=7333,33=5000 грн

ПРЕМІЇ У РОЗРАХУНКУ ВІДПУСТКОВИХ: МІСЯЧНІ ПРЕМІЇ Для врахування місячних премій до середнього заробітку згідно з п. 3 Порядку № 100 їх поділяють на: 1) нараховані за поточний місяць у поточному - такі премії враховуються до середнього заробітку без будь-яких особливостей у повній нарахованій сумі; 2) нараховані у поточному місяці за минулий - такі премії враховуються у місяці їх нарахування за наступним розрахунком: суму премії ділимо на фактично відпрацьовані (робочі) дні місяця, за який вона нарахована і множимо на фактично відпрацьовані (робочі) дні місяця, в якому вона нарахована. При цьому, якщо місяць, за який нараховано премію, відпрацьовано неповністю, її включають у середній заробіток в межах нарахованої суми. Приклад. Працівнику надано відпустку з 01.05. Йому було нараховано премії: - у січні за січень на суму 500 грн - вона включається у січень в сумі 500 грн; - у січні (відпрацьовано 22 р.д.) за грудень (відпрацьовано 10 р.д.) на суму 2000 грн - вона включається у січень в сумі 2000/10*22=4400=2000 грн. - у лютому (відпрацьовано 20 р.д.) за січень (відпрацьовано 22 р.д.) на суму 1000 грн - вона включається у лютий в сумі 1000/22*20=909,09 грн; - у березні (відпрацьовано 22 р.д.) за лютий (відпрацьовано 20 р.д.) на суму 1500 грн - вона включається у березень в сумі 1500/20*22=1650 грн; - у травні за квітень на суму 1700 грн - вона не включається, оскільки травень не входить до розрахункового періоду.

11 червня вже настало і... карета не перетворилась на гарбуз) Це я про оцифрування трудових книжок. Їх і далі можна передавати до ПФУ. Як роботодавцю, так і працівнику. Без жодних обмежень, штрафів і тим більше втрати стажу! Як приємно мати такі дедлайни, еге ж?)

ЇДУ У ВІДРЯДЖЕННЯ – НЕ ХОЧУ ДОБОВІ Нещодавно відповідав на таке питання клієнта: директор поїхав у відрядження, але відмовився від добових, чи правомірно таке? Працівник не може відмовитись від виплати йому добових у разі відрядження, адже це гарантія ст. 121 КЗпП. Навіть якщо це сам директор, адже він також для підприємства є працівником. До речі, вже якщо вже говорити про цікаві «забаганки» директорів, то відмовитись від зарплати вони також не можуть, як і від відпустки та інших передбачених законодавством гарантій.

ПЕРЕПІДТВЕРДИТИ КРИТИЧНІСТЬ ТРЕБА БУДЕ УСІМ ДО 1 ВЕРЕСНЯ Мінекономіки надало роз'яснення щодо Постанови 692 щодо змін бронювання: https://me.gov.ua/News/Detail/010c2530-623a-4e17-89d5-93a5983cd798?lang=uk-UA&title=UriadRoziasniv-YakPratsiuvatimeBroniuvanniaPisliaOnovlenniaKriteriivKritichnostiPidprimstv Усі критичні підприємства за Порядком 76 мають ПЕРЕПІДТВЕРДИТИ свій статус до 1 вересня. Автоматично ніхто цього не робитиме - треба знову подавати все самостійно і вже з урахуванням відповідності новим критеріям. 3 МЗП перевірятимуть вже зараз, тому якщо нове підтвердження буде у червні, за травень мало бути вже 3 МЗП середня. Якщо у травні було менше, підвищуємо зарплату у червні і подаємось на критичність у липні або пізніше. Але тягнути до кінця серпня не рекомендую.

По переглядах бачу, що багатьом не спиться через болотних сусідів.🤬 І чим зайнятись в укритті? Звичайно читати про зміни законодавства!🫣 Друзі, ви незламні! Тримайтесь!

І ПРО БРОНЮВАННЯ ТА СУМІСНИКІВ З ВЕРЕСНЯ Цитую норму Постанови № 692 (https://www.kmu.gov.ua/npas/deiaki-pytannia-broniuvannia-viiskovozoboviazanykh-na-period-mobilizatsii-ta-na-voiennyi-t300526): “Військовозобов’язані працівники, яким надано відстрочку з інших причин, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також працівники, які працюють за сумісництвом на іншому підприємстві, в установі, організації, враховуються у загальній кількості військовозобов’язаних, зазначених у пунктах 6—10 цього Порядку (Порядок № 76), лише за одним місцем роботи.” Цікаво виписана норма, чи не так? Настільки цікаво, що нічого не зрозуміло! До вересня, сподіваюсь, будуть більш конкретні офіційні роз’яснення з цього приводу, але зараз дозволю собі висловити своє розуміння даної норми. Стосовно працівників з відстрочками за ст. 23 Закону про мобілізацію (а це, власне, усі можливі відстрочки), переживати, що вони не будуть враховані у кількість військовозобов’язаних для розрахунки квоти бронювання не варто. Працювати обмеження має так: - якщо педагог має відстрочку, бо він педагог, то вже як сумісник на іншому підприємстві він не буде врахований у кількість працівників для визначення квоти бронювання; - якщо це батько дитини з інвалідністю, наприклад, який має відстрочку за цією підставою або має іншу відстрочку, за місцем роботи він буде врахований у кількість працівників для визначення квоти бронювання як військовозобов’язаний. А от з сумісниками, припускаю буде так: - якщо за основним місцем працівник заброньований, як сумісник на іншому підприємстві (чи на кількох підприємствах) він не даватиме квоту для бронювання іншого працівника і навпаки (так обмеження працює і зараз); - якщо за основним місцем роботи чи за сумісництвом він не заброньований, тільки одному з місць роботи він даватиме квоту для бронювання іншого працівника. В останньому випадку треба буде вирішувати, де саме потрібен для квоти цей працівник (якщо обидва місця роботи критичні) і саме там має бути його основне місце. Якщо це треба сумісницькому роботодавцеві, з сумісника треба «зробити» основного працівника шляхом звільнення-прийняття. Норми діятимуть з вересня, тому вирішити сумісницькі питання ще є час.

ЛІТО – ПОРА «БРОНЮВАЛЬНИХ» ЗМІН Нарешті КМУ оприлюднив Постанову від 30.05.2026 № 692 (https://www.kmu.gov.ua/npas/deiaki-pytannia-broniuvannia-viiskovozoboviazanykh-na-period-mobilizatsii-ta-na-voiennyi-t300526), якою визначено нові підходи щодо бронювання працівників згідно з Порядком № 76. (Для тих, хто бронює не за Порядком № 76 нічого не змінюється!) Основні моменти: - уже надана критичність (а відповідно і бронювання) зберігають свою чинність протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 1 вересня 2026 року; - до 10 червня 2026 р. будуть переглянуті «місцеві/галузеві» критерії і потім внесені до Дії, але загальні критерії для усіх залишаються чинними; - до 1 липня 2026 р. усі критичні підприємства за «місцевими/галузевими» критеріями будуть перевірені на відповідність новим критеріям і буде автоматично знято критичність, якщо ці нові критерії не виконані; - до 1 вересня 2026 р. будуть переглянуті рішення про критичність усіх інших, крім «місцевих/галузевих»; - з 1 вересня підвищується зарплатний критерій вже заброньованого (кожного) працівника для більшості підприємств з 2,5 до 3 МЗП (25941 грн), але 2,5 МЗП залишиться для заброньованих працівників підприємств,  які фактично провадять діяльність на території можливих бойових дій, території активних бойових дій, тимчасово окупованій території; -  зарплатний критерій для підтвердження критичності (тобто розмір середньої зарплати по підприємству в цілому) підвищено до 3 МЗП (25941 грн) вже з дати опублікування Постанови № 692, але за аналогією з попереднім пунктом 2,5 МЗП залишається для такого ж переліку підприємств. Це означає, що для подання на критичність у червні, вже за травень має бути середня зарплата 3 МЗП, але для перепідтвердження критичності 3 МЗП треба буде мати з серпня; - вже зараз бронюючі підприємства протягом 10 робочих днів з дня перевищення ліміту бронювання зобов’язані розброньовувати відповідну кількість працівників (якщо ні – анулювання критичності і всіх бронювань); - з 1 вересня військовозобов’язані з іншими відстрочками (ст. 23 Закону про мобілізацію), а також сумісники, враховуються у загальній кількості військовозобов’язаних лише за одним місцем роботи (про це детальніше напишу окремо пізніше); - резиденти Дія Сіті для підтвердження критичності повинні мати еквівалент 1200 євро середньої місячної винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам, що підтверджується об’єднаною звітністю за останні шість календарних місяців. Одразу попереджу, відповісти на питання в коментарях не зможу – їх очікувано буде чимало, а час знайти так непросто. Тому за вибірковість відповідей не бийте)

ІНДЕКСАЦІЯ У ЧЕРВНІ Нагадую, вперше у цьому році індексація з'явилась у червні на суму (за повністю відпрацьований місяць): - для базового січня - 139,78 грн; - для базового лютого - 103,17 грн. Якщо підвищували оклади у березні-травні, індексації в червні немає. Якщо дочекались червня, підвищити оклади треба на суму більше повної індексації, щоб її не нараховувати. Або нараховуємо індексацію і пам’ятаємо, що вона розраховується за відпрацьований час, тому, наприклад, якщо сьогодні звільняєте працівника і він сьогодні працював, йому індексація також нараховується! Не проіндексували зарплату = не провели повний розрахунок зі звільненим.

ОБ’ЄДНАНА ЗВІТНІСТЬ ЗА ТРАВЕНЬ - ЮО подають за "старою" місячною формою до 22.06 включно; - ФО не радив подавати за квітень і не раджу поки подавати за травень: чекайте на нову квартальну форму, а якщо її не буде, до 10.08 треба буде подати три "старі" місячні форми за квітень, травень і червень.

Нагадую, завтра останній день! Відсутність звітності не звільняє від сплати!

Ну не люблю я хайпу😉

СТРАШНЕ Зміни у бронюванні, мобілізації, військовому обліку зараз у топі новин. Але! Давайте пам’ятати, що це тільки проекти. Такі ж як нового, новішого і найновішого трудового кодексу, нової об’єднаної звітності, продовження строків оцифрування трудових книжок і тисяч інших проектів, доля яких абсолютно невідома. Може бути такий текст, а може інший, може взагалі навіть не розглядатимуть, а може приймуть за 2 дні... Пропоную видихнути. Потім ще раз вдихнути і видихнути. Повторювати так допоки не прийде усвідомлення, що вже бігти нікуди не треба. Чекаємо, спостерігаємо. Мирних вихідних без поганих новин!

Щоб там не писали в листі ДПС про звіт з працевлаштування осіб з інвалідністю, а порядку і форми немає, тому чекаємо спокійно. Краще б ДПС написала, що штрафувати за несвоєчасне подання не буде, бо воно то і зрозуміло, але хотілось би чорним по білому.

Сьогодні останній день подання звіту про норматив / цільовий внесок. Останній день подання поки неіснуючого звіту🤦 Колись він таки з'явиться і ми його обов'язково подамо (сподіваюсь, що без штрафів), але у разі необхідності сплати цільового внеску, нагадую, це треба зробити до 20 травня навіть без звіту!

КОЛИ ПЛАТИТИ ЦІЛЬОВИЙ ВНЕСОК, якщо не виконали норматив працівників з інвалідністю за 1 квартал? Не зважаючи на відсутність звітності, строки сплати внеску залишаються чинними: за перший квартал сплачуємо до 20 травня на рахунки з цільовим призначенням 50070100, які можна знайти на сайті ДПС або Казначейства: https://tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv https://www.treasury.gov.ua/rekvizyty-dokhidnykh-rakhunkiv-v-rozrizi-oblastei

ЗВІТУ ПРО НОРМАТИВ ПРАЦІВНИКІВ З ІНВАЛІДНІСТЮ І ЦІЛЬОВИЙ ВНЕСОК ЩЕ НЕМАЄ. Тільки-но він з'явиться - одразу цей допис видалю і напишу, що звіт вже є. Тому замість щодня питати при це, просто перевіряйте наявність цього допису😉

ІНДЕКСАЦІЯ - 2026 Вперше у цьому році індексація з'явиться у червні на суму (за повністю відпрацьований місяць): - для базового січня - 139,78 грн; - для базового лютого - 103,17 грн. Якщо підвищували оклади у березні-травні, індексації в червні не буде.

ЗА ЯКОЮ ФОРМОЮ ПОДАВАТИ ОБ'ЄДНАНУ ЗВІТНІСТЬ ЗА КВІТЕНЬ? Наразі нові форми місячної звітності для ЮО та квартальної звітності для ФО перебувають на стадії обговорення проекту, тому точно можна сказати: - ЮО подають за квітень стару форму; - ФО за квітень місячну форму не подають і чекають на затвердження квартальної.

Я вже давно обіцяв допис доступною мовою про норматив працівників з інвалідністю та розрахунок цільового внеску. З цього приводу є дві новини: - погана: написати це дописом без "багатобуков" неможливо - виходить довго, нудно і погано читабельно; - гарна: сьогодні на запрошення АППУ провів вебінар саме з цієї теми (і не тільки), який завдяки АППУ можна переглянути на їх каналі в Ютубі: https://www.youtube.com/watch?v=8lV1Oegl7Yk Намагався викласти тему повно і доступно, але є і невирішені питання стосовно 2%-нормативу, звітності з внеску, але, на жаль, офіційних роз'яснень поки немає. Чекаємо.