EagleEyeExplore 🦅
Open in Telegram
Доносимо објективно и детаљно извештавање, са посвећеним фокусом на кључне области укључујући геополитику, слободу медија, владавину права, невладине организације, локалне политике и одбрамбена питања. ❗️ https://eagleeyeexplore.com
Show more1 456
Subscribers
No data24 hours
-77 days
-3130 days
Posts Archive
1 456
📌 ЂЕДОВИЋ: „СТИГАО РЕВИДИРАНИ ПРЕДЛОГ МОЛ-А, АЛИ НИСМО ЗАДОВОЉНИ“
▪️ Министарка рударства и енергетике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је да је касно синоћ стигао ревидирани предлог мађарске компаније МОЛ у вези са Нафтном индустријом Србије, али да српска страна и даље није задовољна понуђеним решењима.
▪️ Главно спорно питање остаје будући рад Рафинерије у Панчеву и гаранције да ће домаће тржиште бити снабдевано дериватима из домаће прераде.
▪️ „Желимо да дођемо до компромиса, али не по сваку цену“, поручено је из Министарства енергетике.
▪️ Према наводима министарства, Србија инсистира на заштити енергетске безбедности земље и очувању стратешке улоге НИС-а.
▪️ Преговори са мађарским МОЛ-ом настављају се и наредних дана, док обе стране покушавају да усагласе услове будућег аранжмана.
▪️ Србија је раније истакла да су „црвене линије“ очување рада Рафинерије у Панчеву, стабилно снабдевање тржишта и заштита државних интереса.
▪️ Питање НИС-а последњих месеци постало је једно од кључних економских и енергетских тема у Србији, посебно у контексту америчких санкција и преговора са руским и мађарским партнерима.
‼️ Београд поручује да је спреман за договор, али да неће прихватити решења која би угрозила енергетску стабилност и стратешке интересе Србије.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 ЦВИЈАНОВИЋ СА СИБЕРЕЛОМ: „ПОЗДРАВЉАМО ПРИСУСТВО АМЕРИЧКИХ КОМПАНИЈА У СРПСКОЈ“
▪️ Српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић разговарала је у Вашингтону са извршним директором за регионална и корпоративна питања компаније Бехтел Џастином Сиберелом.
▪️ Цвијановићева је навела да је током састанка било речи о реализацији инфраструктурних пројеката у Републици Српској за које је америчка компанија већ показала интересовање.
▪️ „Радујемо се наставку сарадње и поздрављамо појачано присуство америчких компанија у Републици Српској“, поручила је Цвијановићева.
▪️ Разговори су били усмерени на могућности улагања у инфраструктуру и развојне пројекте који би могли допринети економском јачању Републике Српске.
▪️ Компанија Бехтел важи за једну од највећих америчких корпорација у области инфраструктуре, енергетике и грађевинских пројеката широм света.
▪️ Састанак у Вашингтону долази у тренутку када руководство Републике Српске све више наглашава потребу за економском сарадњом и са Истоком и са Западом.
‼️ Поруке из Вашингтона указују да Република Српска настоји да отвори простор за веће присуство страних инвестиција и америчких компанија у кључним инфраструктурним пројектима.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 РУТЕ У ПОДГОРИЦИ: „ПОСТОЈЕ АКТЕРИ КОЈИ ВУКУ РЕГИОН УНАЗАД“
▪️ Генерални секретар НАТО-а Марк Руте поручио је током посете Подгорици да Западни Балкан остаје регион од великог стратешког значаја за Алијансу и да НАТО наставља да подржава стабилност, реформе и безбедност у региону.
▪️ Руте је изјавио да „постоје актери који желе да вуку регион уназад“, наглашавајући да проблеми прошлости треба да остану у прошлости.
▪️ Он је посебно указао на, како је навео, злонамерне утицаје Русије и Кине у региону, истичући да ће НАТО наставити да прати и идентификује такве активности.
▪️ Генерални секретар Алијансе захвалио је Црној Гори на подршци Украјини и поручио да је неопходно да чланице НАТО-а наставе да повећавају улагања у одбрану.
▪️ Премијер Црне Горе Милојко Спајић оценио је да је поверење грађана у Војску Црне Горе на историјском максимуму и нагласио значај реформи у сектору одбране.
▪️ „Црна Гора је Западни Балкан у малом. Немамо етничку већину и то није слабост, већ наша снага“, поручио је Спајић.
▪️ Он је најавио и могућност новог споразума са САД који би, како каже, отворио простор за јачање сарадње и инвестиција.
▪️ Руте је појаснио и своју ранију изјаву о могућем уступању база Црне Горе, наводећи да је говорио „фигуративно“ и да Подгорицу сматра поузданим НАТО савезником.
‼️ Посета Марка Рутеа Подгорици још једном је потврдила да Западни Балкан остаје један од важних геополитичких простора у којем се укрштају интереси НАТО-а, Русије, Кине и Европске уније.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 ПРЕДСТАВНИК САД У СБ УН: „У БиХ СЕ БЛИЖИ КРАЈ МЕЂУНАРОДНОМ ИНТЕРВЕНЦИОНИЗМУ И ТУТОРСТВУ“
▪️ Представница Сједињених Америчких Држава у Савету безбедности УН Тами Брус поручила је да се у Босни и Херцеговини ближи крај периода међународног интервенционизма и политичког туторства.
▪️ Она је на седници Савета безбедности УН истакла да ОХР никада није требало да буде трајна мисија и да се међународно присуство у БиХ постепено приближава новој фази.
▪️ Према њеним речима, заменик Кристијана Шмита имаће задатак да припреми пренос одговорности на домаће политичке актере.
▪️ „Домаћи лидери морају сами доносити прагматична решења, а не да им она буду диктирана споља“, поручила је Брусова.
▪️ Она је навела да ће се на састанку Савета за имплементацију мира у јуну разговарати о избору новог високог представника, додајући да САД имају своје кандидате уколико буде потребно.
▪️ Брусова је истакла да би нови високи представник, уколико буде именован, требало да има ограничена овлашћења и улогу у постепеном окончању међународног надзора.
▪️ Такође је оценила да су се политичке околности у БиХ промениле, подсећајући на повлачење појединих спорних закона у Републици Српској и предстојеће изборе.
▪️ Према њеним речима, међународна заједница све више очекује да домаће институције преузму пуну одговорност за функционисање БиХ.
‼️ Изјаве представнице САД указују на могуће значајне промене у улози ОХР-а и међународног присуства у БиХ у наредном периоду.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 НЕБЕНЗЈА: „ОХР ЈЕ ПРИВАТИЗОВАН И ГЛАВНИ ФАКТОР НЕСТАБИЛНОСТИ У БиХ“
▪️ Руски амбасадор при Уједињеним нацијама Василиј Небензја позвао је на хитно гашење ОХР-а, оценивши да је та институција постала главни извор нестабилности у Босни и Херцеговини.
▪️ Небензја је током седнице Савета безбедности УН поручио да се ОХР од међународног посредника претворио у инструмент западних сила за мешање у унутрашње послове БиХ.
▪️ „ОХР врши правно насиље над сувереном државом и намерно изазива политичке турбуленције“, изјавио је руски дипломата.
▪️ Он је посебно критиковао именовање Кристијана Шмита, наводећи да је постављен супротно процедурама међународне праксе и без одлуке Савета безбедности УН.
▪️ Према ставу Москве, улога високог представника одавно је изашла из оквира Анекса 10 Дејтонског споразума, који је предвиђао помоћ у спровођењу цивилних аспеката мира.
▪️ Русија већ дуже време заступа став да БиХ треба да функционише без међународног протектората и да домаћи политички актери сами преузму пуну одговорност за будућност земље.
▪️ Изјаве Небензје поново су отвориле расправу о легитимитету ОХР-а и будућности међународног присуства у БиХ.
‼️ Питање улоге високог представника остаје једно од најспорнијих политичких тема у БиХ и све чешћи предмет сукоба великих сила у Савету безбедности УН.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 ОДРЖАНА СЕДНИЦА САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ УН О СИТУАЦИЈИ У БиХ
▪️ У Њујорку је одржана полугодишња седница Савета безбедности УН посвећена ситуацији у Босни и Херцеговини, уз оштре поделе око улоге ОХР-а и статуса Кристијана Шмита.
▪️ Русија се на самом почетку седнице успротивила присуству Кристијана Шмита, поново доводећи у питање његов легитимитет.
▪️ Представник Кине Сун Леј поручио је да Пекинг остаје при ставу да Шмит није потврђен у Савету безбедности УН и да због тога његов статус остаје спорan.
▪️ Руски амбасадор Василиј Небензја затражио је хитно гашење ОХР-а, оценивши да је та институција постала главни фактор нестабилности у БиХ.
▪️ Представница САД Тами Брус поручила је да се у БиХ ближи крај међународном интервенционизму и туторству, што је изазвало бројне реакције током седнице.
▪️ Са друге стране, представници Европске уније, Француске и Велике Британије истакли су подршку европском путу БиХ, реформама и очувању дејтонског поретка.
▪️ Амбасадор Грчке при УН нагласио је да Дејтонски мировни споразум остаје темељ мира и стабилности у БиХ и да га све стране морају поштовати.
▪️ Бошњачки члан Председништва БиХ Денис Бећировић оценио је да је политичка и безбедносна ситуација у БиХ и даље сложена и изазовна.
▪️ Током седнице пажња је била усмерена и на будућност ОХР-а након најављеног повлачења Кристијана Шмита.
‼️ Седница Савета безбедности поново је показала дубоке поделе међу великим силама око будућности БиХ, улоге ОХР-а и начина очувања дејтонског уређења.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 ЂУРИЋ: „БЕОГРАД ЈЕ УВЕК НА СТРАНИ ДЕЈТОНА, СУДБИНУ БиХ ТРЕБА ДА ОДРЕЂУЈУ ЊЕНИ НАРОДИ“
▪️ Министар спољних послова Србије Марко Ђурић поручио је да Србија доследно подржава Дејтонски споразум и став да судбину Босне и Херцеговине треба да одређују њени конститутивни народи, а не међународни фактори.
▪️ Ђурић је навео да је на састанку са високим представником ЕУ Кајом Калас у Бриселу пренео ставове Србије о ситуацији у БиХ и настојао да заштити интересе Републике Српске.
▪️ „Покушали смо да спречимо да Република Српска буде представљена као кривац за све проблеме у БиХ“, истакао је шеф српске дипломатије.
▪️ Према његовим речима, међународна помоћ БиХ може бити корисна, али кључна решења морају долазити кроз договор домаћих политичких актера.
▪️ Ђурић је нагласио да Србија већ деценијама доприноси стабилизацији и очувању мира у региону.
▪️ Говорећи о Косову и Метохији, подсетио је да Заједница српских општина није формирана више од десет година, иако је то била обавеза преузета Бриселским споразумом.
▪️ Он је оценио да поједини представници из Приштине покушавају да Србију представе као фактор нестабилности, али да Европа све више ради на убрзању процеса проширења.
▪️ Ђурић је поручио и да Србија подржава што брже укључивање региона у шенгенски простор, оцењујући да би то донело огромне економске користи и смањило тензије на Балкану.
‼️ Србија наставља да инсистира на дијалогу, поштовању Дејтонског споразума и јачању регионалне сарадње као основама стабилности Западног Балкана.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 ДОДИК: „УЛОГА ВОЈСКЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ ЈЕ ИСТОРИЈСКА И НЕУПИТНА“
▪️ Председник СНСД-а Милорад Додик изјавио је да формирање Војске Републике Српске представља једну од најважнијих одлука у савременој историји српског народа западно од Дрине.
▪️ Поводом обележавања Дана Војске Републике Српске, Додик је поручио да је ВРС настала у времену распада Југославије, ратног хаоса и, како је навео, претњи по опстанак српског народа.
▪️ „Војска Републике Српске настала је као израз легитимног права једног народа да заштити своје животе и домове“, истакао је Додик.
▪️ Према његовим речима, борци ВРС нису бранили само територију, већ право српског народа да остане на својим вековним огњиштима, сачува слободу, идентитет и достојанство.
▪️ Додик је нагласио да је поносан што је као посланик у Народној скупштини учествовао у доношењу одлуке о формирању Војске Републике Српске.
▪️ Он је оценио да је улога ВРС у историји Републике Српске трајна и неупитна, уз нагласак на значај очувања сећања на борце и жртве рата.
‼️ Дан Војске Републике Српске и даље остаје један од најзначајнијих датума у политичком и историјском идентитету Републике Српске.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 ИНТЕРВЈУ СА РОБЕРТОМ ВАКЕРОМ: „ШПАНСКА ЛЕВИЦА И ДЕСНИЦА СУ ДВА ЛИЦА ИСТОГ ГЛОБАЛИСТИЧКОГ НОВЧИЋА“
▪️ Роберто Вакеро, оснивач и лидер шпанске антиглобалистичке странке Френте Обреро, изјавио је да су и левица и системска десница у Шпанији постале инструменти глобалистичких интереса.
▪️ Према његовим речима, левица служи агендама глобалних финансијских структура и личности попут Џорџа Сороша, док је десница повезана са мултинационалним корпорацијама и моћним лобијима.
▪️ Вакеро тврди да Шпанија може повратити национални суверенитет само кроз „патриотски и револуционарни пројекат“ који би био усмерен на интересе домаћих радника и државе.
▪️ У интервјуу је оштро критиковао политички систем успостављен у Шпанији након 1978. године, наводећи да је створио елиту која је одвојена од интереса народа.
▪️ Посебно је указао на проблем масовне имиграције, за коју сматра да је последица политика актуелне власти и притисака из Брисела.
▪️ Вакеро је критиковао и Европску унију, оцењујући да европске институције постепено одузимају суверенитет државама чланицама и намећу политике које нису у интересу народа.
▪️ Говорећи о медијима и слободи говора, упозорио је на све већи ниво цензуре и контроле јавног простора у Шпанији и Европи.
▪️ Френте Обреро себе представља као покрет који спаја социјалну политику, национални суверенитет и отпор глобализму, уз настојање да се позиционира као алтернатива традиционалним партијама.
‼️ Интервју Роберта Вакера поново је отворио расправу о суверенизму, глобализму и дубоким политичким поделама које све више обликују европску политичку сцену.
🔗 Цео текст прочитајте на нашем сајту.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 МИНИСТАРКА ЕНЕРГЕТИКЕ О БИЦИ ЗА НИС: СРБИЈА НЕ ОДУСТАЈЕ ОД ВЕЋЕГ УДЕЛА У КОМПАНИЈИ
▪️ Министарка рударства и енергетике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је да Србија не одустаје од намере да повећа свој власнички удео у Нафтној индустрији Србије.
▪️ Према њеним речима, циљ је да држава стекне додатних пет одсто удела у НИС-у, чиме би обезбедила већи утицај на стратешке одлуке компаније.
▪️ „То би нам омогућило да блокирамо одлуке које нису у државном интересу“, поручила је министарка.
▪️ Она је нагласила да су преговори са мађарском компанијом МОЛ сложени, али да Србија остаје чврста у заштити својих енергетских и економских интереса.
▪️ Ђедовић Хандановић је истакла да је НИС кључна стратешка компанија за Србију и да је сигурност снабдевања енергентима приоритет државе.
▪️ Подсетила је да компаније „Гаспромњефт“ и МОЛ имају још 11 дана да америчком ОФАК-у доставе неопходну документацију у оквиру процеса који се односи на будућност НИС-а.
▪️ Министарка је поручила да Србија наставља да тражи дугорочно решење које ће заштитити интересе грађана, привреде и енергетске стабилности земље.
‼️ Борба за будућност НИС-а постаје једно од кључних стратешких и економских питања за Србију у условима глобалних енергетских и геополитичких притисака.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 ДОДИК: „ЕВРОПСКА УНИЈА СЕ СВИМА СМУЧИЛА ЗБОГ ГЛУПОСТИ КАЈЕ КАЛАС“
▪️ Председник СНСД-а Милорад Додик оштро је критиковао Европску унију и високу представницу ЕУ за спољну политику Кају Калас, оценивши да њене изјаве додатно урушавају углед Брисела.
▪️ „Европска унија се с Кајом Калас може само сужавати, а никако проширивати“, поручио је Додик.
▪️ Он је навео да је Каласова, према његовом мишљењу, показала непознавање Дејтонског споразума и уставног поретка БиХ.
▪️ Додик је посебно критиковао ставове о избору високог представника, истичући да, према Дејтонском споразуму, ту функцију треба да потврди Савет безбедности УН.
▪️ „Да је у ЕУ остало и ‘Д’ од демократије, не би владавином права сматрали наметање закона од стране неизабраног странца“, поручио је лидер СНСД-а.
▪️ Он је додао да ће Република Српска наставити развој и без европског Плана раста, док ће се, како тврди, Европска унија суочавати са све већом кризом и губитком значаја.
▪️ Повод за реакцију била је изјава Каје Калас да би наследника Кристијана Шмита требало да бира Савет за имплементацију мира.
‼️ Полемика око улоге високог представника и односа према Европској унији наставља да продубљује политичке поделе у БиХ и региону.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 ВРАЊЕШ: „ТРЕЋИ ЕНТИТЕТ ЈЕ ПИТАЊЕ ФЕДЕРАЦИЈЕ БиХ, СРБИЈА ГЛАВНИ ОСЛОНАЦ СРПСКОЈ“
▪️ Амбасадор БиХ у Србији Александар Врањеш изјавио је да питање евентуалног трећег хрватског ентитета представља унутрашње питање Федерације БиХ и да се Република Српска у то неће мешати све док се не дира њен уставни и територијални положај.
▪️ Према његовим речима, Бањалука доследно задржава став да односи између Бошњака и Хрвата треба да буду решавани унутар Федерације БиХ.
▪️ „Питање трећег ентитета треба да разреше Бошњаци и Хрвати међу собом“, поручио је Врањеш.
▪️ Он је подсетио да је Република Српска и током претходних разговора о изборном закону одбијала покушаје да се у те процесе укључи и њена уставна позиција.
▪️ Врањеш је оценио да бошњачке политичке елите теже даљој унитаризацији БиХ и слабљењу ентитета, што је, како тврди, у супротности са дејтонским уређењем.
▪️ Према његовом ставу, управо такве политике додатно продубљују кризу и онемогућавају унутрашњи дијалог три конститутивна народа.
▪️ Амбасадор је истакао да Република Српска паралелно развија односе са различитим међународним партнерима, укључујући САД и Русију, док Србију види као кључни политички и национални ослонац.
‼️ Питање трећег ентитета и даље остаје једно од најосетљивијих политичких питања у БиХ, уз дубоке поделе око будућег уређења земље.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 ЛАВРОВ: „НАЦИЗАМ ДОЖИВЉАВА ПРЕПОРОД У ЕВРОПИ“
▪️ Руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио је да Европа пролази кроз опасан процес оживљавања нацизма и његове идеологије.
▪️ „Нема сумње да нацизам оживљава у Европи, да се његови постулати активно промовишу у јавности и политичкој пракси“, поручио је Лавров.
▪️ Према његовим речима, у појединим европским државама све чешће се, како тврди, толеришу или подржавају политички и идеолошки обрасци који подсећају на нацистичку прошлост.
▪️ Лавров је навео да се такав тренд може уочити у Немачкој, али и у државама које су током Другог светског рата биле савезници нацистичке Немачке.
▪️ Посебно је поменуо Финску, Естонију, Летонију и Литванију, указујући на, како каже, покушаје ревизије историје и промене односа према антифашистичком наслеђу.
▪️ Руски званичници последњих година све чешће упозоравају на, према њиховом ставу, раст екстремизма и рехабилитацију нацистичких симбола у појединим деловима Европе.
‼️ Изјаве Сергеја Лаврова долазе у тренутку појачаних геополитичких тензија и све оштријих сукоба око тумачења историје и антифашистичког наслеђа у Европи.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 ДА ЛИ ЋЕ САВЕТ БЕЗБЕДНОСТИ УН ПРЕИСПИТАТИ ШМИТОВ СТАТУС И ЊЕГОВЕ ОДЛУКЕ?
▪️ Уочи седнице Савета безбедности УН о ситуацији у Босни и Херцеговини, све су гласније спекулације о могућем преиспитивању статуса Кристијана Шмита и његових досадашњих одлука.
▪️ Амбасадор БиХ у Србији Александар Врањеш изјавио је да, према информацијама из дипломатских кругова, Шмит као излазну стратегију разматра повлачење и одлазак из Сарајева.
▪️ Српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић оценила је да је извештај који Шмит намерава да представи Савету безбедности „пун манипулација и неистина“.
▪️ Према њеним речима, извештај има за циљ да оправда деловање ОХР-а и наметнуте одлуке које Република Српска сматра недемократским и супротним Дејтонском споразуму.
▪️ У фокусу извештаја налазе се питања наводних блокада из Републике Српске, државне имовине и политичких односа унутар БиХ, док се посебно критикују иницијативе о трећем ентитету.
▪️ Аналитичари и политички представници из Републике Српске очекују да би мајска дебата у Савету безбедности могла отворити питање легитимитета високог представника и интервенционизма ОХР-а.
▪️ Подсећају да Русија и Кина већ дуже време оспоравају Шмитов легитимитет, уз став да његово именовање није потврђено у Савету безбедности УН.
‼️ Предстојећа седница Савета безбедности могла би постати једна од најважнијих расправа о будућности ОХР-а и политичком уређењу БиХ у последњих неколико година.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 ШМИТ ПОТВРДИО ДА ПОДНОСИ ОСТАВКУ
▪️ Кристијан Шмит најавио је повлачење са функције високог представника у Босни и Херцеговини, потврђујући да намерава да оконча свој мандат након скоро пет година.
▪️ Према наводима немачких медија, Шмит је поручио да је лично донео одлуку да заврши своју улогу у спровођењу мировног процеса у БиХ.
▪️ Истовремено је нагласио да ће наставити да обавља функцију све док не буде именован његов наследник.
▪️ У дипломатским круговима већ дуже време се спекулисало о могућем одласку Шмита, а медији наводе да су последњих месеци постојали све снажнији притисци из Вашингтона.
▪️ Према тим тврдњама, Сједињене Америчке Државе желе брзо именовање новог високог представника, што је додатно појачало спекулације о промени приступа према БиХ.
▪️ Немачки медији наводе и да би Шмит у наредним данима требало да представи свој редовни извештај Савету безбедности УН, у којем, како се тврди, упозорава на озбиљну политичку кризу и могућу дестабилизацију БиХ.
▪️ Улога високог представника и легитимитет ОХР-а већ годинама су једно од најспорнијих политичких питања у Босни и Херцеговини, уз дубоке поделе међу домаћим и међународним актерима.
‼️ Потенцијални одлазак Кристијана Шмита могао би да отвори нову фазу политичких односа у БиХ и покрене расправу о будућности ОХР-а и дејтонског поретка.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 ДОДИК ИЗ МОСКВЕ: „ЗЛО НИКАДА НЕ НЕСТАЈЕ ЗАУВЕК, АЛИ ПОБЕДУ НОСЕ ОНИ КОЈИ БРАНЕ ПРАВДУ“
▪️ Лидер СНСД-а Милорад Додик поручио је из Москве, поводом обележавања 81. годишњице победе над нацизмом, да 9. мај остаје симбол борбе за слободу, правду и достојанство народа.
▪️ „Зло никада не нестаје заувек, већ се само прикрива. Данас, као и 1945. године, победа ће припасти онима који бране правду, суверенитет и достојанство народа“, поручио је Додик.
▪️ Делегација Републике Српске борави у Москви поводом обележавања Дана победе над фашизмом, у тренутку појачаних геополитичких тензија и све чешћих расправа о ревизији историје.
▪️ Уз Додика, у делегацији се налазе и председник Републике Српске Синиша Каран и председник Народне скупштине Ненад Стевандић.
▪️ Представници Српске истичу да је очување антифашистичког наслеђа и сећања на жртве Другог светског рата заједничка обавеза српског и руског народа.
▪️ Додик је и претходне године присуствовао обележавању годишњице победе у Москви, наглашавајући значај историјског памћења и борбе против ревизије историје.
‼️ Поруке из Москве поново су истакле блиске односе Републике Српске и Русије, као и заједничко инсистирање на очувању антифашистичких вредности.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 ВУЧИЋ: „АКО МОЛ ЖЕЛИ ДА КУПИ НИС, МОРАЋЕ ДА ДРЖИ ОТВОРЕНОМ РАФИНЕРИЈУ У ПАНЧЕВУ“
▪️ Председник Србије Александар Вучић поручио је да ће мађарска компанија МОЛ, уколико жели да преузме НИС, морати да гарантује наставак рада Рафинерије у Панчеву.
▪️ „Или ћете то да купите сада или ћемо онда другачије да решавамо“, изјавио је Вучић, наглашавајући значај очувања домаће прераде нафте.
▪️ Према његовим речима, питање Рафинерије у Панчеву представља кључни услов у разговорима о будућности НИС-а и енергетској безбедности Србије.
▪️ Власт у Србији инсистира да се обезбеди стабилно снабдевање тржишта и очување стратешке инфраструктуре у државним интересима.
▪️ Вучић се осврнуо и на политичку ситуацију у земљи, наводећи да ће избори бити одржани у наредних неколико месеци.
▪️ „Избори ће бити у року од два или пет месеци, али коначна одлука још није донета“, поручио је председник Србије.
‼️ Питање НИС-а и будућности Рафинерије у Панчеву остаје једно од најважнијих економских и енергетских питања за Србију.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 ПОСЕТА ФИЦА МОСКВИ РАЗБЕСНЕЛА БРИСЕЛ
▪️ Посета словачког премијера Роберта Фица Москви поводом Дана победе изазвала је оштре реакције и негодовање појединих европских политичара и институција.
▪️ Према наводима медија, Фицо се све више позиционира као независан и проруско оријентисан политичар унутар Европске уније, што изазива додатне тензије са Бриселом.
▪️ Истиче се да је Европска унија већ упозорила Словачку због наводних проблема у финансирању појединих државних институција, као и питања владавине права.
▪️ Поједини посланици Европског парламента раније су позвали Европску комисију да размотри обуставу дела финансијских средстава Словачкој уколико се утврде неправилности.
▪️ Реакције су стигле и из Немачке, где је канцелар Фридрих Мерц најавио разговор са Фицом поводом његове посете Москви.
▪️ Са друге стране, портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова поручила је да без улоге Совјетског Савеза не би било ни Дана Европе.
▪️ Током боравка у Москви, Фицо је присуствовао обележавању 81. годишњице победе у Великом отаџбинском рату и разговарао са председником Русије Владимиром Путином.
▪️ На састанку у Кремљу разговарано је о билатералној сарадњи и могућем обнављању рада међувладине комисије за економску сарадњу, чији је рад прекинут 2021. године.
‼️ Посета Роберта Фица Москви додатно је продубила политичке поделе унутар Европске уније око односа према Русији и будућег правца европске политике.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 ПУТИН: „РУСИЈА ЈЕ ЧВРСТО ОПРЕДЕЉЕНА ЗА НАСТАВАК САРАДЊЕ СА СРПСКОМ“
▪️ Председник Руске Федерације Владимир Путин поручио је током састанка са делегацијом Републике Српске у Москви да Русија остаје чврсто опредељена за развој партнерских односа са Републиком Српском.
▪️ Путин је поздравио делегацију Српске и истакао значај њиховог присуства на обележавању 81. годишњице Победе у Великом отаџбинском рату.
▪️ „Веома ценимо ваше лично учешће у комеморативним догађајима. То је наш заједнички празник“, поручио је руски председник.
▪️ Он је подсетио да се 9. мај у Републици Српској званично обележава као Дан победе над фашизмом, наглашавајући значај очувања сећања на жртве које су се бориле за мир, слободу и независност.
▪️ Путин је изразио уверење да ће сарадња Русије и Републике Српске наставити да се развија у различитим областима.
▪️ Састанку су присуствовали председник Републике Српске, председник Народне скупштине Ненад Стевандић, као и лидер СНСД-а Милорад Додик, кога је Путин назвао дугогодишњим пријатељем.
‼️ Посета делегације Републике Српске Москви оцењује се као потврда блиских политичких и историјских веза српског и руског народа.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
1 456
📌 НЕМАЧКИ МЕДИЈИ: НОВЧАНЕ КАЗНЕ ЗА НЕПОПУЊАВАЊЕ ВОЈНИХ УПИТНИКА
▪️ Немачка разматра увођење новчаних казни за младиће који не попуне обавезне војне упитнике у оквиру новог програма регрутације за Бундесвер.
▪️ Према наводима медија, око 10.000 младића који нису одговорили на државни онлајн упитник могло би се суочити са казнама од 250 евра, док су раније помињане и казне до 1.000 евра.
▪️ Упитник садржи питања о физичкој спремности, здравственом стању и спремности за војну службу, а уведен је као део програма добровољног служења војног рока који промовише министар одбране Борис Писторијус.
▪️ Према новом закону, сви мушкарци старији од 18 година у Немачкој морају да се региструју за потенцијалну службу и прођу лекарске прегледе.
▪️ Закон предвиђа и могућност позивања путем лутрије у случају недостатка људства у оружаним снагама.
▪️ У Немачкој су већ одржани протести против ових мера, уз упозорења да би оне могле представљати корак ка враћању обавезног војног рока, који је укинут 2011. године.
▪️ Немачки званичници последњих година све чешће говоре о потреби јачања војске, позивајући се на безбедносне претње и нове геополитичке околности.
‼️ Расправа о поновном наоружавању и могућем повратку обавезног војног рока све више постаје једно од кључних политичких питања у Немачкој.
Пратите @EagleEyeExplore на: Facebook | 𝕏 | Instagram
Available now! Telegram Research 2025 — the year's key insights 
