М Е Д И Т Ц И Н А
💠Инcoн αнαтомυясυ 💠Енг долзαрб тυббυй янгυлυклαр 💠Клиник иш. Операциялар. 💠Соглигингиз учун фойдали маьлумотлар. 💠Биринчи ёрдам.(Первая помощь)
Show more350
Subscribers
No data24 hours
-807 days
-23030 days
- Subscribers
- Post coverage
- ER - engagement ratio
Data loading in progress...
Subscriber growth rate
Data loading in progress...
1.85*16=29.6
32. 1.6-------------x=0.8
29.6
28. 2.4------------x=1.2
1.6+2.4=4------------------2 mol
20*1.85=37
2x-------x ---------2x
2CO + O2--->2 CO2
28*(1.2-2x)+32*(0.8-x)+88x
---------------------------------------------=37
1.2+0.8--3x+2x
X=0.4. Mol
0.8-0.4=0.4 O2 ortgan
1.2-0.4*2=0.4 CO ortgan
0.4*2=0.8 CO2 xosil boʻlgan
0.8
-------------*💯%=50%
0.8+0.8
#C
Photo unavailableShow in Telegram
0.1--0.04=0.06
8*4*5=160 m³ =160000
160000*0.06/💯=96
20*16=320
320----------------60 min
96------------------x=18 min
Photo unavailableShow in Telegram
26) -- Yechim :
Ikkita aromatik uglevodorodlar bir biriga izomer ✅
Savolni kerakli joyi C soni teng deb aytmoqda
C6H5---R ----> C6H5-COOH + xCO2
C6H5--R -->C6H4-(COOH)2 +x-1CO2
0.5=x--------53
2NaOH + CO2---> Na2CO3+ H20
1 mol -------- 106
Benzoy kislatada jami C soni
7 ta
Terftar kislatada jami C soni
8 ta
24.4/122=0.2 mol Benzoy kislata
0.2--------------------0.2x
C6H5-COOH + x CO2
0.1---------------------------0.1x - 0.1 mol
C6H4-(COOH)2 + (x - 1) CO2
0.2x + 0.1x - 0.1 = 0.5
0.3x = 0.6
X = 2
Benzoy kislatadan 2 CO2 xosil bolgan
Tereftal dan esa 1 CO2 xosil bolgan
Demak Xulosa
C6H5-COOH + 2CO2--> C6H5--C3H7
C6H4-(COOH)2 + CO2------>
----> C6H4(CH3)2--CH3
Jami C soni teng demak toʻgri keladi
Tereftal massasini soʻragan
C6H4-(COOH)2
Mr = 120
120*0.1=12
#A
Photo unavailableShow in Telegram
28) --- Yechim :
CnH2n ----> 1 mol
O 2----------> 6 mol
N2 ----------> 3 mol
1--------------1.5n----------n
CnH2n+1.5nO2----> nCO2+nH20
O2 ortgan
N kirishmagan
16*2.2=35.2
28*3+32*(6-1.5n)+44n
-------------------------------------=35.2
3+6--1.5n + n
n=3
C3H6
1-----------4.5----------3
C3H6 + 4.5O2---> 3CO2
6-4.5=1.5 ortgan
3 xosil boʻlgan
3
-------------*💯%=40%
3+3+1.5
#B
Photo unavailableShow in Telegram
10.24.6 ) -- Yechim :
1- qismini yarmi NaOH bilan ketgan qolgani esa yongan
NaOH + C = ❌
0.2=x--------------------------8.96
2NaOH + Si + H20--> Na2SiO3 + 2H2
1 mol ---------------------2*22.4
2- qism bunda toʻliq yongan
C + O2---> CO2
0.4----------x=24
Si + O2---> SiO2
1----------------60
41.6--24 = 17.6 bu CO2
17.6 : 44 = 0.4 mol
Demak xulosa
1 - teng miqdorda 2 ga bolingan
1- Si yarmi yongan yarimi esa NaOH bilan reaksiya ketgan
0.4 va 0.4 ekan demak bu teng yarmi bolsa
0.4*2=0.8 mol Si
0.4*2=0.8 mol C
28*0.8+12*0.8= 32 gr
Javob : #32
Yechim :
Prapan ❌ emas prapen ✅
X+y = 1
42x + 2y = 22
X=0.5
Y=0.5 mol
0.5*4=2
2*1.8=3.6
3.6
C3H6 + H2----> C3H8
12 ta bor
3.6/12=0.3 mol
0.5--0.3=0.2
0.2
-------=2.5
X
X=0.08 min
0.08*60=4.8 sek
Toʻgʻri mi : B✅
Yechim :
69.6/87=0.8
408.156/6.02=67.8
0.8-------116.8----100.8---1.6
MnO2+ 4HCl= MnCl2+ Cl2 + 2H20
116.8+36.5x/0.292=400+125x
0.8*3+0.8*2*3=7.2
67.8--7.2=60.6
2x + 14.75x =13.4
X=0.8
0.8+0.8*4=4
4*36.5/0.292=500
500+69.6--0.8*71=512.8
100.8
-----------*💯%=19.6
512.8
#A
Choose a Different Plan
Your current plan allows analytics for only 5 channels. To get more, please choose a different plan.