en
Feedback
Lupta NS - Nationalistii Autonomi Timisoara (NAT)

Lupta NS - Nationalistii Autonomi Timisoara (NAT)

Open in Telegram

Nationalistii Autonomi Timisoara / Romania🇷🇴 Din 2007 sub runa odal "Dacă o națiune este condusă spre prăbușire prin mijloacele guvernului aflat la putere, atunci rebeliunea nu este doar dreptul, ci și datoria fiecărui cetățean al unei astfel de țări."

Show more
1 468
Subscribers
-224 hours
-17 days
+830 days

Data loading in progress...

Tags Cloud
No data
Any problems? Please refresh the page or contact our support manager.
Incoming and Outgoing Mentions
---
---
---
---
---
---
Attracting Subscribers
June '26
June '26
+47
in 8 channels
May '26
+39
in 5 channels
Get PRO
April '26
+26
in 3 channels
Get PRO
March '26
+44
in 6 channels
Get PRO
February '26
+53
in 9 channels
Get PRO
January '26
+63
in 13 channels
Get PRO
December '25
+45
in 11 channels
Get PRO
November '25
+44
in 10 channels
Get PRO
October '25
+55
in 10 channels
Get PRO
September '25
+35
in 8 channels
Get PRO
August '25
+50
in 15 channels
Get PRO
July '25
+64
in 11 channels
Get PRO
June '25
+38
in 10 channels
Get PRO
May '25
+48
in 6 channels
Get PRO
April '25
+36
in 6 channels
Get PRO
March '25
+75
in 12 channels
Get PRO
February '25
+53
in 10 channels
Get PRO
January '25
+74
in 13 channels
Get PRO
December '24
+108
in 13 channels
Get PRO
November '24
+83
in 8 channels
Get PRO
October '24
+38
in 4 channels
Get PRO
September '24
+39
in 4 channels
Get PRO
August '24
+102
in 10 channels
Get PRO
July '24
+54
in 7 channels
Get PRO
June '24
+60
in 5 channels
Get PRO
May '24
+40
in 2 channels
Get PRO
April '24
+41
in 2 channels
Get PRO
March '24
+61
in 7 channels
Get PRO
February '24
+71
in 5 channels
Get PRO
January '24
+138
in 12 channels
Get PRO
December '23
+102
in 6 channels
Get PRO
November '23
+61
in 4 channels
Get PRO
October '23
+65
in 5 channels
Get PRO
September '23
+457
in 0 channels
Date
Subscriber Growth
Mentions
Channels
27 June+4
26 June0
25 June+1
24 June+2
23 June+1
22 June+1
21 June+2
20 June+2
19 June+1
18 June+6
17 June+10
16 June+2
15 June0
14 June+1
13 June0
12 June0
11 June0
10 June+2
09 June+1
08 June+2
07 June+3
06 June+1
05 June0
04 June+1
03 June+2
02 June+1
01 June+1
Channel Posts
Repost from Reactiunea
Încă o persoană condamnată la închisoare pentru negarea Holocaustului în Uniunea Europeană. Vincent Reynouard a primit o nouă condamnare de 10 luni, după ce fusese extrădat din Scoția. Suplimentar, justiția a decis și să îi șteargă contul de pe rețeaua americană X, a lui Elon Musk, și să îi interzică prezența pe internet, deși în America Primul Amendament din Constituție încă garantează libera exprimare pentru orice. În paralel, aproape toată presa și politicienii lumii libere participă deschis la negaționismul genocidului în desfășurare din Gaza, acoperă crimele sistematice împotriva copiilor, epurarea etnică făcută în Liban, țara cu cel mai mare procent de creștini din regiune. Conducerii Israelului i se permite să nege crimele de război. Să conteste rapoartele oficiale ale ONU, filmările, sentințele preliminare ale judecătorilor Tribunalului Penal Internațional. La fel, conducătorii Statelor Unite sunt considerați frecventabili, chiar căutați cu disperare pentru o poză, după ce ucid sute de elevi în școli bombardate. Suporterii criminalilor în viață nu văd nicio problemă să nege realitatea. Și tot ei strigă că „extremiștii” trebuie băgați la pușcărie pentru „negaționism” pentru că „așa e în toată lumea civilizată”. Ți se cere să crezi un singur eveniment din toată istoria așa cum spun autoritățile, petrecut cu mult înainte de a te fi născut. Ceva atât de bine documentat, încât e periclitat de cea mai mică discuție pe subiect. În schimb, poți să te îndoiești de orice altceva se spune la știri și să nu-ți pese de ce se întâmplă în timpul vieții tale. La fel cum ți se dă voie să te îndoiești de orice dogmă religioasă. În Franța, legile care pedepsesc negaționismul s-au dat în 1990, imediat după prăbușirea comunismului, când începuse să se discute și despre celălalt genocid. (Negarea crimelor comunismului e pe toate drumurile. Nimeni nu e pedepsit dacă greșește estimarea cu 1, cu 10 sau cu 100 de milioane în minus.) În 1991, Vincent Reynouard a fost prima dată pedepsit pentru distribuirea unor pliante elevilor de liceu, în care nega existența camerelor de gazare. Pentru același subiect, a primit condamnări cu închisoarea în 2020 și 2021. Întrucât principiul implicit al acestor legi ale corectitudinii istorice e că făptașul trebuie să treacă și printr-un proces de reeducare. Adică să își schimbe concepțiile. Altfel, e pedepsit la nesfârșit, dacă continuă să creadă greșit, spre deosebire de cineva care, să zicem, ucide, și e condamnat o singură dată, după care se consideră că a ispășit fapta. Dacă face aceeași afirmație de mai multe ori, e pedepsit tot de atâtea ori. În 2022, a fost depistat în Scoția, unde trăia ca fugar sub o identitate falsă și reușise să își refacă viața într-o localitate obscură. Francezii au mobilizat un dispozitiv polițienesc considerabil pentru căutarea lui pe glob, după ce necunoscuți au scris cu spray pe un monument comemorativ din al doilea război mondial „Reynouard are dreptate”. Timp de 15 luni a stat în detenție în Scoția. După extrădare, a primit condamnări succesive în Franța, în 2024, 2025 și luna curentă așteptănd să petreacă circa 5 ani după gratii. În intervalul dintre descoperirea ascunzătorii și prezent, a încercat să realizeze câteva conferințe, care au fost șterse de pe YouTube. Judecătorii l-au obligat și să plătească sume de 10.000 și 1.500 de euro către două ONG-uri evreiești, de luptă împotriva antisemitismului. Mobilizarea aparatului polițienesc pentru urmărirea cuiva vinovat de contrazicerea istoricilor oficiali e impresionantă. Altfel, Franța nu are efective să facă străzile din Paris sau Marsilia sigure pentru turiști și localnici. Nici armată suficientă n-au să patruleze coasta Mării Mediterane de invadatori. Parcă au toată armata deplasată în Dobrogea. Dar când e vorba de crime de gândire pe internet, au forțe suficiente. https://www.heraldscotland.com/news/26229278.holocaust-denier-fled-scotland-jailed-banned-x/

2
Lăsând gluma deoparte, problema cu aceste știri și tipuri de descinderi, e că nu sunt prezentate de o presă profesionistă. Știrea o găsești în multe publicații, dar peste tot ca reproducere a comunicatului Poliției. Fără vreo întrebare sau unghi critic din partea ziariștilor. Nicăieri nu se dă niciun citat de idee periculoasă sau faptă vehiculată de banda minorilor extremiști. Sunt acuzați de-a valma de idei fasciste și xenofobe, fără ca publicului să i se dea ocazia să-și formuleze propria părere, dacă acuza se susține în vreun fel. Observați că, în cazul anchetării unor politicieni, afaceriști sau vedete ale presei mainstream, e permisă împărțirea opiniei publice în sceptici și suporteri. Pe când în cazuri de acest gen, presa și organul represiv fac un monolit, care proclamă tinerii vinovați fără a putea afla măcar ce au zis, dacă tot ce gândeau era greșit, periculos, sau dacă pregăteau vreo acțiune dăunătoare societății, dincolo de vorbe, lănțișoare și tricouri. Atenție, pedepsele mărite de noua lege Vexler sunt considerabile, echivalente pentru omor cu premeditare. Vorbim de 10 ani pentru aderare la un grup extremist. 5 ani pentru distribuire de materiale zise extremiste, cu o majorare de jumătate a pedepsei, dacă se face prin folosirea unui mijloc informatic. (Adică un calculator sau telefon.) La pedepse de acest gen, soarta unor adolescenți nu poate fi pecetluită pentru o prostie teribilistă sau pentru că niște cadre din Poliție au primit comandă să scoată „cazuri” de fasciști, ca să justifice de ce nu se mai țin alegeri democratice și de ce se dau legi ale cenzurii. https://agerpres.ro/justitie/2026/06/24/brasov-mai-multi-tineri---printre-care-si-minori---cercetati-pentru-aderare-la-o-grupare-de-tip-fasc--1569941 https://www.mediafax.ro/social/sase-tineri-din-brasov-cu-varste-intre-16-si-22-de-ani-cercetati-dupa-ce-au-aderat-la-o-organizatie-neonazista-23760971/amp https://en.wikipedia.org/wiki/Jerusalem_cross
95
3
Rețelele de trafic de droguri fac ravagii în școli și la festivalurile muzicale. Secesionismul e afișat la vedere, unul s-a proclamat chiar șef al unui guvern al Transilvaniei. Și n-auzi ca respectivii să fie deranjați de investigații. Între timp, poliția se ocupă cu percheziții și arestări la copii de clasa a 10-a și a 11-a pentru idei politice interzise de legile de tip Vexler. Poliția din Brașov se laudă că a descoperit o rețea „fascistă” cu membri de 16 și 17 ani. Adulți din MI s-au filmat sărind gardul unor case, îmbrăcați în combinezoane antitero, strigând „deschide sau spargem ușa!”, pentru a recupera abțibilduri și lănțișoare cu însemne dubioase de la „neonaziști”. „Patru din membrii rețelei, toți minori, au fost reținuți, după mai multe percheziții imobiliare.” Clipul plin de acțiune și adrenalină al casei de filme a Ministerului de Interne prezintă și o parte din captură. Într-adevăr, acel medalion cu simbol SS, e din imageria extremei drepte. Dar e un gest teribilist, arborat din considerente estetice și de motocicliști, rockeri, punckeri. A fost inclus și în numele trupei Kiss, care avea câțiva membri evrei. Însă poliția arată că a capturat și câteva lănțișoare cu cruci și acest simbol cu secera și ciocanul tăiate. Așa cum interpreta un „intelectual”, a fi anti-Antifa înseamnă că ești fascist. Și probabil așa au dedus și organele polițienești, că a devenit ilegal să fie adolescenții anticomuniști. În alt cadru apare blurat un abțibild cu simbolul Antifa și un pumn care vine spre el. În Statele Unite, Donald Trump a declarat Antifa organizație teroristă. Nu mai e aliatul nostru strategic!? Un lănțișor confiscat de polițiști e o cruce simplă, nici celtică, nici greacă, doar cruce și atât. Aparent, a ajuns la dosar ca probă împotriva minorilor deosebit de periculoși. De vandalii care au tăiat crucea de la Tâncăbești s-a mai auzit ceva? Că și atunci s-a spus că s-a deschis un dosar pentru distrugere, că sunt analizate filmări de pe camere de supraveghere.... În alt cadru apare și așa numita „cruce de Ierusalim”, care există ca atare pe steagul Georgiei, al cavalerilor Ioaniți și altor cruciați. Parcă eram și cu Georgia într-o cârdășie să-i luăm prin învăluire pe ruși... Dar se pare că s-au găsit naziști și la Ierusalim. (1/2)
91
4
Casual Romania (Instagram) Săptămâna trecută, în Franța 🇫🇷, Louis, în vârstă de 17 ani, se întorcea acasă când a fost atras+1
Casual Romania (Instagram) Săptămâna trecută, în Franța 🇫🇷, Louis, în vârstă de 17 ani, se întorcea acasă când a fost atras într-o ambuscadă de un grup de migranți în orașul Narbonne. L-au bătut de mai multe ori până a căzut la pământ. Apoi au continuat să îl lovească cu picioarele în timp ce era căzut. Unul dintre agresori l-a filmat pe Louis în timp ce se îneca cu propriul sânge. Între timp, aceștia râdeau în timp ce el se lupta să respire. După aceea, l-au abandonat acolo. Louis era încă în viață când a fost găsit în dimineața următoare, însă a murit după ce a petrecut trei zile în comă. Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, cinci suspecți ar fi fost arestați. Astăzi a fost Louis. Mâine poate fi tatăl tău, fratele tău, copilul tău sau orice altă persoană dragă ție.
126
5
"Avem nevoie de acești muncitori străini, ei sunt esențiali pentru funcționarea economiei românești. Ei fac munca pe care rom
"Avem nevoie de acești muncitori străini, ei sunt esențiali pentru funcționarea economiei românești. Ei fac munca pe care românii nu vor să o mai facă!" @nat88org 🇷🇴 România românilor, Europa europenilor! Remigrare! ✈️
741
6
Mumbai, India - afiș uriaș pentru „noua Ucraină” „Create a family. Search Jobs. Create the future. Select Ukraine!” Ceea ce a+1
Mumbai, India - afiș uriaș pentru „noua Ucraină” „Create a family. Search Jobs. Create the future. Select Ukraine!” Ceea ce am spus de la începutul războiului din Ucraina, că scopul „rezistenței” este depopularea țării se adeverește, iar acum avem dovada clară și obraznică. Războiul din Ucraina este un instrument perfect de depopulare a unei țări europene. Milioane de ucraineni mor, fug din țară și nu se mai întorc, iar acum se face reclamă agresivă în India pentru a aduce indieni și alți asiatici: „faceți copii aici, luați joburi, construiți-vă viitorul”. Exact Planul Kalergi aplicat la scară mare: înlocuirea planificată a populației autohtone europene cu migranți din Asia și Africa. Razboiul golește orașele de ucraineni și se umplu cu indieni, africani și alții, sub lozinca ipocrită a „reconstrucției”. Cine are interesul ca o țară europeană să fie repopulată cu non-europeni?Cui folosește ca albii să devină minoritari în propriile lor țări?✡️👃🕎 Este înlocuire planificată! @nat88org 🇷🇴Europa europenilor!
5 640
7
🧐🇷🇴🏃‍♂️🌍 INVAZIE - VALUL 1 Culmea, acești 300 de „refugiați” pe care îi semnalează Remus Curt vin în România nu prin mec
🧐🇷🇴🏃‍♂️🌍 INVAZIE - VALUL 1 Culmea, acești 300 de „refugiați” pe care îi semnalează Remus Curt vin în România nu prin mecanismul Pactului UE privind Migrația și Azilul, care în România a intrat în vigoare de sâmbătă, 13 iunie, ci prin angajament voluntar (!) asumat de Guvern SUPLIMENTAR ȘI ÎN AFARA obligațiilor ce ne revin de acum prin Pact. Și care vor urma să producă efecte. Privind zona din care vin „refugiații”, date din mai multe țări europene cu statistici detaliate pe origine (Suedia, Germania, Danemarca, Olanda, Norvegia, Marea Britanie) arată un tipar clar de suprareprezentare în statisticile de criminalitate pentru grupurile din Cornul Africii și Africa de Est, în infracțiunile cu violență și agresiuni sexuale. 🇷🇴Felicit Guvernul României și vă felicit și pe voi, dragi români care locuiți în orașele unde sunt plasate centrele de primire azilanți. @nat88org 🇷🇴 România românilor, Europa europenilor!
3 488
8
La nivel global, doar zona metropolitană Tel Aviv depășește New York-ul ca număr total de locuitori evrei.
548
9
🇷🇴 MITINGUL PENTRU FAMILIE • CLUJ-NAPOCA ☦️ ​Într-o lume plină de schimbări, avem datoria să apărăm ceea ce ne-a ținut vii
🇷🇴 MITINGUL PENTRU FAMILIE • CLUJ-NAPOCA ☦️ ​Într-o lume plină de schimbări, avem datoria să apărăm ceea ce ne-a ținut vii ca neam: Familia, Credința și Tradiția Străbună. ​Vă chemăm pe toți – părinți, bunici și tineri – să ne unim pașnic și ferm în inima Clujului, pentru a proteja viitorul copiilor noștri și normalitatea vieții. ​🗓 Duminică, 21 Iunie 2026 🕐 Ora 12:30 📍 Piața Avram Iancu, Cluj-Napoca ​👨‍👩‍👧‍👦 Familia ne unește, tradiția ne leagă, credința ne întărește! Să arătăm că valorile creștine și fundamentul firesc al societății nu se negociază, ci se mărturisesc cu demnitate. Ia-ți familia de mână și vino alături de noi! ​✉️ Detalii și organizare pe WhatsApp: 0733 386 729. (Distribuiți masiv pentru susținerea valorilor noastre!)
450
10
🤱👨🚼 New York renunță la cuvintele „mamă” și „tată” Legiuitorii din statul New York (cu majoritate democrată) au adoptat un
🤱👨🚼 New York renunță la cuvintele „mamă” și „tată” Legiuitorii din statul New York (cu majoritate democrată) au adoptat un proiect de lege care declară termenii „mamă” și „tată” depășiți și îi înlocuiește cu echivalente mai moderne și incluzive - „părinte gestant” (în loc de mamă) și „părinte non-gestant” (în loc de tată). Iar testul de paternitate ar trebui să fie numit de acum înainte testul de filiație. Proiectul de lege a fost aprobat în Senatul statului și așteaptă acum semnătura guvernatorului Kathy Hochul (de asemenea, Democrată). 🏳️‍🌈🏳️‍⚧️🚫 Lobby-ul #LGBT este dușmanul civilizației, al omenirii în ansamblu. Nu vedem niciun motiv pentru care acestor grupări subversive ar trebui să li se permită să-și desfășoare activitatea legal.
460
11
Albania vs. Israel: Albanian fans throw punches, shove and hurl shoes and garbage from the stands at the Israeli team. @Press
Albania vs. Israel: Albanian fans throw punches, shove and hurl shoes and garbage from the stands at the Israeli team. @PressTV
416
12
Soldații celei mai imorale armate din lume - IDF, au lansat un nou videoclip în care se laudă cum pângăresc o biserică crești
Soldații celei mai imorale armate din lume - IDF, au lansat un nou videoclip în care se laudă cum pângăresc o biserică creștină din orașul Debel (Liban), distrugând și batjocorind obiectele sfinte. @nat88org 🇷🇴 România românilor, Europa europenilor!
1 271
13
Iisus Hristos este împăratul tuturor lucrurilor văzute și nevăzute, al lumii și al întregului univers pentru totdeauna! @nat8
Iisus Hristos este împăratul tuturor lucrurilor văzute și nevăzute, al lumii și al întregului univers pentru totdeauna! @nat88org 🇷🇴 România românilor, Europa europenilor!
1 331
14
Dușmanul nostru nu a fost poporul german, cel italian sau cel rus; adevăratul dușman este liberalismul din interiorul nostru.
Dușmanul nostru nu a fost poporul german, cel italian sau cel rus; adevăratul dușman este liberalismul din interiorul nostru. Liberalismul este sifilis moral. Și calc peste el. În memoriam Jonathan Bowden. @nat88org 🇷🇴 România românilor, Europa europenilor!
1 141
15
No text...
381
16
🇦🇱❌🇮🇱 După ce a fost modificată o lege care proteja ariile naturale (la fel ca în Patagonia, Argentina), statul albanez a+2
🇦🇱❌🇮🇱 După ce a fost modificată o lege care proteja ariile naturale (la fel ca în Patagonia, Argentina), statul albanez a vândut 600 de hectare din zona Vlore, unui fond de investiții condus de Jared Kushner, ginerele evreu al lui Trump. Albanezii revoltați au protestat violent împotriva deciziei și a prim-ministrului Edi Rama.
434
17
Televiziunea Română a devenit fără ocol susținătoarea migrației ilegale în țara noastră. Postul public a realizat un reportaj lacrimogen despre chinurile migranților ilegali în România. (...) Chinurile sunt, de fapt, statul la cozi și completat formulare la ghișeu, un fel de bun venit în condiția de român. Reportajul confirmă articolul de acum o lună când site-ul evadare.ro a prezentat practic în exclusivitate marea grațiere dată de Ilie Bolojan celor aflați fără acte în regulă în România. Atunci titlul era: „De ce minte presa despre ordonanța de guvern privind muncitorii străini?”. Acum avem și răspunsul. Presa mainstream își mințea publicul că guvernul a restricționat importul de muncitori din Asia, pentru că e scrisă de militanți care susțin atât migrația legalizată cât și pe cea ilegală. Reportajul televiziunii publice ne arată pliantele tipărite în limba engleză de autorități, pentru a-i invita pe migranți să se înregistreze de bună voie. Aflăm că există cazuri de ilegali care stau și de trei ani fără forme legale, pe care acum guvernul încearcă să îi aducă la suprafață. Dar facem cunoștință și cu unul din ONG-urile care se ocupă activ de susținerea ilegalilor. N-o să credeți, dar face parte oficial din rețeaua Soros și a furnizat persoane ajunse la vârful statului. https://evadare.ro/politica/guvernul-deschide-poarta-migrantilor-ilegali-si-tvr-sustine-fenomenul-din-banii-de-la-buget/
397
18
„Noi avem multe puncte de atingere cu naţional -socialismul, mai multe decât cu fascismul. Pentru că noi suntem o mişcare car
„Noi avem multe puncte de atingere cu naţional -socialismul, mai multe decât cu fascismul. Pentru că noi suntem o mişcare care merge în profunzime, care vrea să capaciteze omul integral, în vreme ce italienii sunt aşa - şi ridică braţele ca pentru urale, exprimând în acest mod entuziasmul ”de paie„ al italienilor- ei au norocul că îl au pe unul ca Mussolini, dar încolo poporul e într-o stare destul de slabă. Cu naţional-socialismul suntem însă compatibili aproape pe deplin.” Horia Sima
489
19
CE ESTE COMUNISMUL? De Horia Sima 1. Comunismul nu e o doctrină. 2. Comunismul nu e un sistem economic și social. 3. Comunismul nu este o revoluție. 4. Comunismul nu este un partid. 5. Comunismul nu este un stat. 6. COMUNISMUL ESTE O CONSPIRATIE! Conspiratia reprezinta baza miscarii comuniste si firul rosu al istoriei sale. Ea este sufletul comunismului, pulsatia lui interna, motorul care ii asigura continuitatea si seria neintrerupta de succese. Fara existenta acestui factor ocult, nu pricepem nimic din uriasa masinarie care functioneaza in lume sub aceasta firma si care tinde sa se intinda peste tot pamantul. Totul poate fi supus revizuirilor si prefacerilor in comunism. Partidele comuniste se pot infiinta si desfiinta, doctrina marxista poate fi intinsa ca o guma pentru a o adapta celor mai variate situatii, sistemele economice pot suferi aceleasi schimbari; la nevoie si statele comuniste se pot desfiinta si chiar armata rosie. Se poate renunta si la armele nucleare. Dar nu se rezolva nimic. Primejdia comunista nu a disparut. Atata vreme cat organul central conspirativ nu este dezorganizat, toate celelalte modificari nu au decaz un caracter tactic si vor renaste sub o alta infatisare. Citește și dă mai departe⤵️ http://www.miscarea.net/ce-este-comunismul-horia-sima.htm
396
20
Înfrățirea daco-latină ”Analizele sanguine întreprinse în laboratoarele noastre au dovedit ca, din punct de vedere rasial, sângele ce curge prin vinele noastre e ca vinul nobil, ale carui calitati cresc cu vechimea lui si care înnobileaza vinul nou cu care se amesteca. Neamurile straine, care de buna voie s-au lasat absorbite de noi, nu au alterat calitatea superioara a sângelui nostru traco-geto-dac, lamurit cu sânge latin, iar indicele sanguin, în Carpatii estici, dovedeste originea romana a celor ce si-au însusit în mare parte graiul secuiesc. Sutele de harti ale Atlasului Lingvistic Român dovedesc o admirabila solidaritate nationala ce nu tine seama de obstacole geografice si de vremelnice hotare politice si pe care nimic nu o poate zdruncina. Dezgroparile facute de arheologii nostri dau la iveala asezari ale stramosilor din cele mai vechi timpuri. În cimitire acoperite cu straturi groase de pamânt, oasele navalitorilor barbari sunt asezate dupa orânduirile conlocuitorilor lor români. Ajunge sa râcâi pamântul pe ambele versante ale muntilor pentru ca sa te convingi de autohtonia si continuitatea noastra. Cununa de lauri a împaratului Traian, pe care nu de mult ati evocat-o, Domnule General, nu e la noi o piesa, ci un simbol. Noi nu suntem venetici, ci suntem înfipti cu radacini de multe ori milenare în solul tarii noastre, pe care n-am cucerit-o prin norocul schimbator al armelor, ci prin calitatile noastre de rasa. Noi nu ne-am largit hotarele etnice printr-o conjunctura politica favorabila, ci prin calitatile cu care ne-a înzestrat firea, cu frumusetea noastra fizica si sufleteasca, cu omenia si inima noastra de frumusete si dreptate. Cu asemenea calitati am trecut biruitori prin furtuni si asupriri, asimilându-i pe cei ce au râvnit la bogatiile pamântului care nu era al lor, ci noua ne-a fost prieten, caci noi l-am muncit cu credinta si i-am încredintat din batrâni pe mortii nostri iubiti”. Horia Sima
351