ch
Feedback
Victoria Sanduța

Victoria Sanduța

前往频道在 Telegram
349
订阅者
+124 小时
-17
-1030

数据加载中...

相似频道
无数据
有任何问题?请刷新页面或联系我们的客服
标签云
无数据
有任何问题?请刷新页面或联系我们的客服
进出提及
---
---
---
---
---
---
吸引订阅者
六月 '26
六月 '26
+3
在2个频道中
五月 '26
+1
在1个频道中
Get PRO
四月 '26
+9
在6个频道中
Get PRO
三月 '26
+23
在4个频道中
Get PRO
二月 '26
+4
在0个频道中
Get PRO
一月 '26
+1
在3个频道中
Get PRO
十二月 '25
+8
在2个频道中
Get PRO
十一月 '25
+10
在2个频道中
Get PRO
十月 '25
+9
在2个频道中
Get PRO
九月 '25
+54
在7个频道中
Get PRO
八月 '25
+61
在10个频道中
Get PRO
七月 '25
+39
在7个频道中
Get PRO
六月 '25
+7
在3个频道中
Get PRO
五月 '25
+265
在3个频道中
日期
订阅者增长
提及
频道
24 六月+3
23 六月0
22 六月0
21 六月0
20 六月0
19 六月0
18 六月0
17 六月0
16 六月0
15 六月0
14 六月0
13 六月0
12 六月0
11 六月0
10 六月0
09 六月0
08 六月0
07 六月0
06 六月0
05 六月0
04 六月0
03 六月0
02 六月0
01 六月0
频道帖子
Cum adică întoarce banii, chiar ne aveți de proşti pe toți?! Emilian Crețu, cine sunt mai măgari: părinții copiilor care au r
+2
Cum adică întoarce banii, chiar ne aveți de proşti pe toți?! Emilian Crețu, cine sunt mai măgari: părinții copiilor care au rupt o creangă sau verişoarele preşedintei?

2
DEMISIA!
DEMISIA!
4 140
3
Când vorbeam despre faptul că politica în Moldova nu merge într-o direcție corectă, că ceea ce spun cei de la guvernare e absolut paralel cu ceea ce fac, că nu trebuie să ne amăgim cu integrarea europeană nu pentru că nu mi-aș/ne-am dori-o, ci pentru că este doar o minciună gogonată a celor din PAS după care se pot ascunde să facă toate mârșăviile, eram putinistă, șoristă, cu Usatîi, cu Ceban, cu Dodon, trădătoare de patrie și neam, vinovată de toate păcatele lumii. Și nu doar eu. Cunosc o mulțime de oameni care vorbeau despre aceste lucruri. Și nu doar că nu ne-au adus niciun beneficiu. Dimpotrivă. Am făcut-o în detrimentul nostru. Pentru că știam că atunci când vezi un rău nu trebuie să îl ascunzi sau să-l ignori. Deși poate mai bine o făceam. Acum vă văd pe voi, votanții PAS, indignați până în cosmos de reforma fiscală, de CVul mincinos de la MOLDATSA, de verișoara Maiei Sandu angajată acolo, de faptul că nu va exista nicio integrare europeană mai rapidă- așa cum a declarat Nicușor Dan ieri. Nu vreau să vă întreb, nici să vă acuz de nimic. Lucrurile-s destul de clare și cred că urmează mai multe “șocuri” pentru voi. Vreau doar să conștientizați, măcar și post factum, că ați greșit. Nu doar în raport cu cei de sus, ci mai ales cu noi, cei care nu ne-am ales cu milioane, dar numai cu insulte și acuzații absolut gratuite.
194
4
‼️‼️‼️ INSIDE ‼️‼️‼️ Elena Dragalin 1) Consilierii Maiei Sandu răspândesc bârfe 2) Întâlniri secrete la Președinție
‼️‼️‼️ INSIDE ‼️‼️‼️ Elena Dragalin 1) Consilierii Maiei Sandu răspândesc bârfe 2) Întâlniri secrete la Președinție
154
5
Și întrebarea e: ce folos că nu va fi sfâșiată de lup, dacă oricum va pieri din cauza că se va autodistruge(arunca în prăpastie)? Nicio putere nu trebuie susținută așa cum susțineți voi puterea actuală, pentru că așa a fost cândva susținut Lenin, Hitler, Stalin, Mussolini, Putin și asta a dus la moartea violentă a mai multor oameni nevinovați. Și Nu dragii mei, vinovați de moartea acestor oameni nevinovați nu sunt doar Stalin, Hitler, Putin, ci și multitudinea de ongiști, jurnaliști, organizații internaționale, specialiști din diferite domenii, care au crezut că fac bine susținând puterea. Au tăcut când au văzut derapaje grave. Ia vedeți de ce s-a destrămat Liga Națiunilor - prima organizaţie internaţională, creată în 1919, după primul război mondial, cu scopul de a evita producerea altor războaie mondiale și cu scopul de a menține pacea. Această misiune a eșuat. Liga Națiunilor nu a putut să împiedice apariţia unui nou război mondial (al doilea) și s-a destrămat, recunoscându-și vina și eșecul. De ce, în ciuda celor mai bune intenţii morale a celor care au construit Liga, aceasta a eşuat într-un mod atât de dureros? Pentru că a fost lipsită de mijloace practice de intervenţie, pentru că a dus o politică palidă şi ineficientă. Pentru că nu au intervenit să oprească la timp puterea coruptă și lideri autoritari. Dragi ongiști, jurnaliști și diplomați străini, Oare vreți să vă asumați și voi astfel de păcate?
216
6
Da sunt supărată și am tot dreptul să fiu. Am fost nedreptățită, mi-au fost violate mai multe drepturi fundamentale și asta o știu și o recunosc chiar și cei care m-au abuzat. Numai sfinții nu se supără și nu suferă când sunt nedreptățiți. Faptul că sunt supărată este un sentiment omenesc și eu sunt om cu toate calitățile și imperfecțiunile pe care le am. Nu, nu vreau să mă răzbun și niciodată n-am crezut în răzbunare. Cred că răzbunarea este un păcat și eu nu vreau să-mi asum acest păcat. Cred că cei care mi-au făcut rău și-au asumat păcate pentru care vor primi răsplata de la Dumnezeu, nu de la mine. Eu nu vreau să devin ca ei și cred că merit să-mi trăiesc viața frumos și demn în continuare, așa cum am făcut-o până acum. Cred că atât timp cât mă concentrez pe ce pot face bine și frumos, Dumnezeu are grijă de mine. Dar nu e despre mine, despre ei și despre nedreptatea suferită, această postare. E despre țara în care vreau să trăiesc. Și acum această țară degradează și nu, nu sunt bucuroasă și împăcată cu acest fapt. Cunosc mulți colegi: juriști, avocați, ongiști, judecători, procurori, notari, etc, care văd și înțeleg că lucrurile în justiție degradează și nu merg în direcția corectă, dar se străduie să fie diplomați și să spună că își doresc să ajute reforma justiției, prin ce pot. Chiar dacă nimeni nu vede vreun rezultat pozitiv al acestei reforme. Doar justiție selectivă, adică injustiție. Dar ei tac, așa cred ei că ajută țara să se integreze mai bine în Uniunea Europeană. Dar atunci când un om se îndreaptă cu viteză spre o prăpastie, nu-l ajuți prin faptul că îi ești alături, îl susții și îi dai o scurtă(o geacă) ca să nu-i fie frig atunci când va cădea în prăpastie. Finalul va fi unul tragic, chiar dacă acel om va fi bine îmbrăcat și bine hrănit. Iar îmbrăcămintea și hrana vor fi fost puse la dispoziție de: juriști, ongiști, avocați, judecători, procurori și alții. Ajuți un om să nu cadă, dacă îi vorbești clar despre ce va urma, despre ce ar putea face să-și schimbe viața. Dacă nu te ascultă, atunci te pui în fața lui și îl oprești. Chemi ajutor să îl oprești, construiești o barieră la marginea prăpastiei și nu-i permiți să se arunce acolo. Această barieră cu alte cuvinte, ar însemna monitorizarea și critica constantă care ar trebui să fie din partea ongiștilor, avocaților, judecătorilor, procurorilor, etc. Această barieră lipsește la moment în Republica Moldova. Lipsește pentru că ongiștii și jurnaliștii, care altădată aveau grijă ca guvernarea să nu ne ducă pe toți în prăpastie, acum sunt alături de această guvernare și merg la pas rapid alături de ei, îndreptându-ne spre această prăpastie. Și ei cred că fac bine, pentru că există un dușman comun, există un lup în pădure și dacă vor fi alături de omul care se îndreaptă cu pași repezi spre prăpastie (deși omul crede că se îndreaptă spre Uniunea Europeană), atunci lupul nu se va apropia de omul nostru(poporul nostru). Doar că ducerea noastră spre pierzanie în prăpastie, e la fel de tragică ca și dacă ne-ar mânca lupul. Adică nu e bine nici una, nici alta. E bine ca omul nostru să fie moralizat(criticat) continuu, pentru ca acesta să-și corecteze drumul, iar dacă nu ascultă sfaturile, atunci pur și simplu să fie obligat să se oprească, atunci când merge în direcția greșită. Eu cred că ongiștii și jurnaliștii, organizațiile internaționale, care nu opresc și nu critică guvernarea pentru greșelile grave pe care le face, își asumă aceleași păcate ale pierzaniei, ale degradării, ca și păcatul lupului, care își dorește sfâșierea omului nostru(poporului nostru). Nicio putere nu trebuie iubită și protejată de popor, ea trebuie mereu supravegheată și criticată. Până nu demult Republica Moldova se confrunta cu o putere coruptă, care era mereu criticată și chiar oprită, astfel Moldova progresa, pentru că guvernarea era obligată mereu să-și corecteze cursul. Acum Moldova se confruntă cu o putere coruptă iubită și protejată de ongiști, jurnaliști și organizații internaționale, astfel Moldova degradează(se îndreaptă în prăpastie).
154
7
Привет, меня зовут Надя. Последние 8 лет я была корреспондентом по юстиции и наблюдала из первого ряда за тем, как в судах рассматривают самые громкие уголовные дела. Этим летом я поставила карьеру на паузу и завела этот канал — на случай, если мне захочется о чём-то порассуждать. Истории будут только о том, что я лично видела, слышала и в чём уверена. Возможно, о чём-то, что меня когда-то смешило или особенно сильно расстраивало. Считается, что у журналиста не должно быть мнения о том, о чём он пишет. Но это правила для роботов. В реальности мнение есть у всех, просто мы не выражаем его по разным причинам.Чаще всего потому, что ты представляешь не только себя, но и редакцию. Правда, некоторые всё же высказывают своё мнение — в основном чтобы повысить градус ненависти в обществе. Такие, кстати, получают премии по этике от профессионального сообщества и уважение одной партии, которой помогают, разделяя общество на своих и чужих. Другие помалкивают, зная, что одно лишнее слово может стать поводом для анонимки, которая лишит редакцию финансирования. Странная грантовая система устроена так, что одно анонимное письмо может поставить на уши всю редакцию, заставляя переживать о каждом слове, чтобы не вызвать сомнений у донора. Есть ещё категория людей, чьё мнение меняется с поразительной скоростью — в зависимости от того, кто сегодня платит им гонорар. Я всегда с любопытством наблюдала за блогерами, которые участвовали в медийной травле одного человека, а потом начинали его защищать, потому что получили заказ уже на другого. И поскольку я пока не разобралась, нужен ли кому-то этот канал, следующая публикация появится, если здесь наберётся 100 подписчиков. Возможно, Наденьке действительно стоит промолчать. Проверим?)
127
8
🕊️ SUA și Iranul au anunțat încetarea războiului! Donald Trump și Teheranul au bătut palma în această noapte. Se ridică bloc
🕊️ SUA și Iranul au anunțat încetarea războiului! Donald Trump și Teheranul au bătut palma în această noapte. Se ridică blocada navală, se redeschide Strâmtoarea Ormuz, iar Iranul primește acces la miliarde de dolari blocați și fonduri de reconstrucție, în schimbul înghețării programului nuclear. 📉 Efectul imediat: Petrolul Brent a prăbușit prețurile pe bursă până la 84$ per baril. „Nave ale lumii, porniți motoarele!”, a transmis Trump. Totuși, traderii sunt încă sceptici, iar 600 de nave rămân blocate de frica minelor. 👇 Citiți detalii complete în articolul de pe site
98
9
+1
没有文字...
169
10
Primul mandat, acest personaj l-a obținut imediat după ce a votat împotriva candidaturii mele la CSM, pe 1 iulie 2024. Adică el a obținut majoritate de voturi de la ceilalți membri CSM, care au tolerat abuzurile nemascate ale acestui personaj. Acum istoria s-a repetat, el a obținut iarăși majoritate de voturi de la ceilalți membri CSM, care agreează atât acțiunile lui, cât și acțiunile majorității PAS din Parlament, care a votat “pe sub masă” ca el să poată candida iar și iar la conducerea celui mai “curat” CSM. Curată-necurată treabă.
336
11
Iulie 2025. Sergiu Caraman despre amendamentul care i oferă președintelui CSM două mandate. "Nu intenționez să candidez".
Iulie 2025. Sergiu Caraman despre amendamentul care i oferă președintelui CSM două mandate. "Nu intenționez să candidez".
150
12
Despre “integritatea” membrilor CSM. Nici n-are rost să comentăm, totul e clar.
206
13
Rezonez în totalitate cu cele spuse de colegul meu. E important să înțelegem contextul politic și granița fină între buna și
Rezonez în totalitate cu cele spuse de colegul meu. E important să înțelegem contextul politic și granița fină între buna și rea-credința celui care critică puterea. Poti critica puterea cu bună-credință, atunci când îți dorești ca critica să contribuie la corectarea greșelilor, dar atunci când te duci la dușman(și DA, Rusia este dușmanul nostru încă din 1992 și până în prezent!) și critici sau vinzi guvernarea ta în fața lor - asta deja e trădare de patrie.
254
14
Despre gândirea critică, pentru cei puțini care vor înțelege. Situația 1: - Era clar că atunci când erau -50 grade Celsius, afară era frig și era rău. Toți își doreau o schimbare de climă. Clima s-a schimbat și a devenit +50 grade Celsius. Oamenii cu gândire critică dezvoltată(sau cel puțin prezentă) spun că nu e bine, că e prea cald, că e secetă, că se usucă totul și s-ar putea transforma în deșert. (Pseudo)intelectualii reacționează: “Da și parcă înainte era mai bine?!” Sau așa: “Păi uite că nici așa nu vă place, ba-i prea frig, ba-i prea cald! Вам не угодишь!» Sau așa: “Vă place numai să criticați. Cred că vă plăcea mai mult la -50!” Sau așa:”Da eu sunt mândru că acum la noi e cald și bine, putem umbla în costum de baie anu’mprejur, n-avem nevoie nici de haine groase, nici de gaz!” Sau așa:”Niciodată în țara asta nu a fost mai cald ca acum. Și numaidecât punem o poză bronzată. Oricine ne-ar invidia, judecând doar după această poză, foarte frumoasă de altfel”. Și atunci intervii și zici: “Păi nu era bine nici la -50, nu e bine nici la +50, poate căutăm un mijloc acceptabil, confortabil pentru viață și dezvoltare? - Aha, ușor de spus, du-te în Rusia și caută acolo viață și dezvoltare, dacă nu-ți place aici!!!” Situația 2: - O femeie trăia cu un bărbat care era alcoolic și o bătea zilnic. Într-un final ea l-a părăsit. S-a recăsătorit cu un bărbat de succes, care nu era alcoolic și nu o bătea, în schimb o agresa psihologic, o umilea, nu-i permitea să lucreze, spunea că el o va întreține și că el va decide toate aspectele din viața ei: ce prieteni să aibă, dar nu-i plăcea nici unul, ce să vorbească, ce să mănânce, ce să îmbrace și unde să meargă. Îi spunea că ea e proastă și el știe mai bine ce e bine pentru ea. Ah, da, îi mai spunea că o iubește și că face toate astea din dragoste. Femeia avea gândire critică și și-a dat seama că nu e fericită nici cu acest bărbat și l-a părăsit. Vecinii (pseudo-intelectuali) au început s-o discute: - “iaca nu-i plașe niș aista, cred că primu’ : alcoolic și bătăuș era mai bun! Deamu taci și rabdă, aista macar face bani!” - păi clar, ăsteia nimic nu-i place, ba e alcoolic, ba o bate, ba o înjosește, ba nu-i dă voie să vorbească. Uite ce bărbat frumos și de succes. Face bani, o întreține, ce nu-i place? Să tacă și să stea acasă, să se bucure de viață! E o proastă!” Sau așa: “precis și-o găsit pe altul! E o c**vă, clar!” Sau așa: “păi uite la ea, stă acasă, nu face nimic și se plânge că bărbatu-i rău. Primul a lepădat-o precis, cred că-i bună poamă.” Avertizare: Celor slabi de înger, nu se recomandă citirea până la sfârșit. S-ar putea să vă regăsiți și să aveți un nod în gât. Aveți grijă de sănătatea voastră, eu vă iubesc❤️
238
15
De la Cabinetul avocatei “Străisteanu Doina-Ioana”/Facebook: Expresia ➡️ „idioți utili” ⬅️ este protejată de ARTICOLUL 10 al CONVENȚIEI EUROPENE - libertatea de exprimare ❗️Utilizarea expresiei „idioți utili” de către un deputat în adresa altor deputați în Plenul Parlamentului Republicii Moldova într-o dezbatere politică nu poate justifica lipsirea deputatului - autor de cuvânt pentru trei ședințe plenare consecutive. ❗️Expresia este utilizată pentru a desemna persoane percepute ca fiind manipulate sau exploatate pentru promovarea unei cauze ori agende politice. Dicționarele o definesc ca referindu-se la o persoană naivă sau credulă care poate fi manipulată ori exploatată pentru promovarea unei cauze sau agende politice. ✅ Curtea Europeană a Drepturilor Omului a stabilit constant că ARTICOLUL 10 al CONVENȚIEI EUROPENE - libertatea de exprimare protejează nu doar ideile primite favorabil, considerate inofensive sau indiferente, ci și expresiile care ofensează, șochează sau deranjează. ‼️ În Oberschlick v. Austria (No. 2), nr. 20834/92, hotărârea din 1 iulie 1997, Curtea a constatat încălcarea Art. 10 după condamnarea unui jurnalist care numise un politician „Trottel”, adică „idiot”, reținând că termenul, deși ofensator, nu era disproporționat față de indignarea provocată de discursul politicianului și făcea parte dintr-o discuție politică. ‼️ În Bodrožić v. Serbia, nr. 32550/05, hotărârea din 23 iunie 2009, Curtea a constatat încălcarea art. 10 în cazul unui jurnalist sancționat pentru că a numit un istoric proeminent „idiot” și „fascist”, într-un articol referitor la declarațiile acestuia despre minoritățile naționale din Voivodina. Contextul a fost considerat unul de interes public, iar exprimarea a fost analizată ca parte a unei dezbateri politice și sociale. ‼️ În Antunes Emídio and Soares Gomes da Cruz v. Portugal, nr. 75637/13 și 8114/14, hotărârea din 24 septembrie 2019, Curtea a constatat încălcarea art. 10 după condamnarea unui jurnalist care scrisese despre un Secretar de Stat că este „cel mai idiot politician pe care îl cunosc”. Curtea a reținut că afirmațiile se înscriau într-o dezbatere de interes public și că sancționarea lor era disproporționată. ‼️ În Gaspari v. Armenia (No. 2), nr. 67783/13, hotărârea din 11 iulie 2023, Curtea a constatat încălcarea art. 10 în cazul condamnării unui activist civic pentru expresii precum „huligan”, „fool/idiot”, „brută” și „gunoi” adresate unui înalt funcționar public în timpul unei demonstrații. Curtea a reținut că remarcile au constituit o reacție emoțională imediată și o critică dură a comportamentului oficialului față de protestatari, fără a reprezenta o denigrare gratuită.
261
16
Expresia “idioți utili” este perfect legală în Uniunea Europeană, dar în “democrația” pas, aceasta este motiv de restricționare a unui drept fundamental. Libertatea de exprimare protejează inclusiv expresiile care deranjează, irită, şochează sau indignează. Gândiți-Vă doar de ce a trebuit să lupte cu sânge şi să moară oameni în revoluțiile anterioare, ca să obțină libertatea de a te exprima frumos și lăudabil??!!!😀 NU! NU! NU! Dragii mei! Libertatea de exprimare există în Declarația Universală a Drepturilor Omului nu pentru a proteja discursul frumos și de laudă (că nimeni nu se supără dacă îl lauzi), ci pentru a proteja libertatea de a critica dur, satiric, ironic, pe alocuri deranjant și şocant.
196
17
Pentru mulți cetățeni ai Moldovei, întrebarea este legitimă: „Dacă economia stagnează, populația scade și emigrează în același ritm ca și până la Pas și MS, datoria crește, prețurile cresc, discursul de ură crește și societatea este divizată inclusiv de pas şi Maia Sandu, de ce liderul primește atât de multe premii și apreciere internațională?” Această contradicție există și este vizibilă, ea nu poate fi ignorată nici chiar de propaganda guvernării(jurnaliști, activiști, ongiști). Însă din perspectiva liderilor UE și SUA, premiile acordate Maiei Sandu nu au fost oferite în principal pentru: * creștere economică spectaculoasă, * industrializare, * nivel de trai ridicat, * performanțe sociale interne. Ele au fost oferite mai ales pentru: * orientarea geopolitică pro-occidentală; * menținerea Moldovei în sfera europeană după 2022(invazia Ucrainei de către Rusia); * rezistența față de influența rusă; * stabilitatea instituțională în context regional; * discursul democratic și pro-european; * cooperarea cu UE/NATO/SUA. Cu alte cuvinte, Occidentul judecă deseori liderii din state vulnerabile nu doar prin rezultate economice interne, ci prin: * predictibilitate geopolitică, * aliniere strategică, * securitate regională, * loialitate diplomatică. De aici apare ruptura de percepție: * cetățeanul obișnuit judecă după viața reală: salarii, prețuri, justiție, oportunități de dezvoltare și activitate în interiorul țării; * actorii externi judecă și după interese strategice mai largi. De aceea, ceea ce pentru susținătorii Maiei Sandu este „leadership curajos”, pentru criticii ei poate părea: * supraevaluare externă, * protecție politică, * standarde duble, * favoritism geopolitic. Totuși, a spune că „nu există niciun merit” ar fi tot o simplificare incorectă. Într-o regiune aflată lângă război (sau chiar într-un război înghețat încă din 1992), menținerea stabilității politice și a direcției externe este considerată de mulți parteneri occidentali o realizare importantă. Problema reală — și aici este punctul sensibil — este că legitimitatea internă nu poate fi înlocuită la nesfârșit prin validare externă. La un moment dat, oamenii vor evalua guvernarea în primul rând prin: * nivelul de trai, * încrederea în instituții, * libertățile reale, * economia concretă, * calitatea justiției, * perspectivele pentru familii, tineri și copii. Iar dacă apare diferența prea mare între imaginea externă și experiența internă a populației, inevitabil apare sentimentul de „ceva e putred la mijloc”.
4 980
18
“Ăştia nu greșesc niciodată!” aț înțăles?🫶
191
19
没有文字...
213
20
Nu ştiu cum voi, da eu am avut un “aha!”
195