Aptiwings | Problem solving skills | Aptitude
الذهاب إلى القناة على Telegram
1 380
المشتركون
لا توجد بيانات24 ساعات
لا توجد بيانات7 أيام
لا توجد بيانات30 أيام
أرشيف المشاركات
50% Special offer Aptitude for Internships and Placements.
Use offer code : APTIWINGS
Click here to join : www.aptiwings.com
Choice (3) From the above diagram, we can see that if the player seeded 43 reached finals, then the player seeded 46 cannot reach the final, as they are in the same half of the draw and exactly one person from each half of the draw reaches the finals.
Click here to join our live classes : www.aptiwings.com
Let the repayments be Rs "a – d", Rs "a" and Rs. "a + d"
a – d + a + a + d = 54000
3a = 54000
a = 18000
The payment at the end of year 2 is Rs. 18,000.
Borrowed amount = Rs. 45,000
Amount outstanding at the end of Year 1 = (45000 × 1.1) – (18000 – d)
= 31500 + d
Amount outstanding at the end of Year 2 = ((31500 + d) * 1.1) – 18000
= 34650 + 1.1d – 18000 = 16650 + 1.1d
Amount outstanding at the end of Year 3 = ((16650 + 1.1d) * 1.1) = 18000 + d
18315 + 1.21d = 18000 + d
0.21d = – 315
d = –1500
The payments are Rs. 19500, Rs. 18000 and Rs. 16500
The question is " How much did he pay in year 1?"
He paid Rs. 19500 in year 1
Lets say that the students are named a, b, c, d and e, in increasing order of weights. The average of a, b, c and d is 40 kg, whereas the average of b, c, d and e is 45 kg.
The sum of a, b, c and d is 160 kg, and the sum of b, c, d and e is 180 kg.
There are two ways of looking at this.
a) 160 + e
b) 180 + a
Or, e is 20 more than a.
The total weight is 160 + e. So, the highest value of e will correspond to the highest possible average. The highest possible value of e occurs when it is 20 higher than the highest possible value for a, which is 40 (all the first 4 scores are equal to 40).
So, the highest possible average is (160+60)/5
= 44
This will be the case when the weights are 40 kgs, 40kgs, 40 kgs, 40 kgs and 60 kgs.
Conversely, the least possible value for the average occurs when a is the least. This happens when e is the least too (since a is 20 less than e).
The least possible value for e is 45 = 180/4
So, the least possible value for a would be 25.
The least possible average = (180+25)/5
= 41
This will be the case when the weights are 25 kgs, 45kgs, 45 kgs, 45 kgs and 45 kgs.
So, the difference between maximum possible and minimum possible average = 44 -41 = 3 kgs.
