Психолог на зв‘язку
Канал Служби турботи про психічне здоров’я Благодійного Фонду «Право на захист» 💙💛
Показати більше📈 Аналітичний огляд Telegram-каналу Психолог на зв‘язку
Канал Психолог на зв‘язку (@psyintouch) у мовному сегменті Українська є активним учасником. На даний момент спільнота об'єднує 12 235 підписників, посідаючи 1 786 місце в категорії Психологія та 4 853 місце у регіоні Україна.
📊 Показники аудиторії та динаміка
З моменту свого створення невідомо, проект продемонстрував стрімке зростання, зібравши аудиторію у 12 235 підписників.
За останніми даними від 23 червня, 2026, канал демонструє стабільну активність. Хоча за останні 30 днів спостерігається зміна кількості учасників на -46, а за останні 24 години на -5, загальне охоплення залишається високим.
- Статус верифікації: Не верифікований
- Рівень залученості (ER): Середній показник залученості аудиторії становить 25.45%. Протягом перших 24 годин після публікації контент зазвичай збирає 8.93% реакцій від загальної кількості підписників.
- Охоплення публікацій: В середньому кожен допис отримує 3 115 переглядів. Протягом першої доби публікація в середньому набирає 1 093 переглядів.
- Реакції та взаємодія: Аудиторія активно підтримує контент: середня кількість реакцій на один пост – 44.
- Тематичні інтереси: Контент зосереджений навколо ключових тем, таких як звʼязку, інстаграмі, почуття, гнів, депресія.
📝 Опис та контентна політика
Автор описує ресурс як майданчик для висловлення суб'єктивної думки:
“Канал Служби турботи про психічне здоров’я Благодійного Фонду «Право на захист» 💙💛”
Завдяки високій частоті оновлень (останні дані отримано 24 червня, 2026), канал підтримує актуальність та високий рівень охоплення публікацій. Аналітика показує, що аудиторія активно взаємодіє з контентом, що робить його важливою точкою впливу в категорії Психологія.
Триває завантаження даних...
| Дата | Залучення підписників | Згадування | Канали | |
| 24 червня | 0 | |||
| 23 червня | +2 | |||
| 22 червня | +4 | |||
| 21 червня | 0 | |||
| 20 червня | +1 | |||
| 19 червня | +6 | |||
| 18 червня | +3 | |||
| 17 червня | +3 | |||
| 16 червня | +2 | |||
| 15 червня | +2 | |||
| 14 червня | +6 | |||
| 13 червня | 0 | |||
| 12 червня | +2 | |||
| 11 червня | +4 | |||
| 10 червня | +2 | |||
| 09 червня | +2 | |||
| 08 червня | +4 | |||
| 07 червня | +1 | |||
| 06 червня | 0 | |||
| 05 червня | +1 | |||
| 04 червня | +2 | |||
| 03 червня | +1 | |||
| 02 червня | +1 | |||
| 01 червня | +1 |
| 2 | 😳 «Батьки, звідки беруться діти?»: чому важливо говорити з дітьми про секс (1/2)
Багато з нас виросли в сім’ях, де тема сексу була незручною, сороміцькою або взагалі забороненою. Коли дорослому/ій соромно, страшно або незрозуміло, як почати розмову, легше відмахнутися.
🫣 Закладаємось, що, зростаючи, та чув/ла принаймні одну з таких фраз: «Підростеш - дізнаєшся», «Рано тобі про таке говорити», «Це тобі не треба» тощо.
❗️ Вже доведено, що мовчання дорослих не захищає дітей. Вони все одно шукатимуть відповіді у доступних джерелах. Це можуть бути інші дорослі (у тому числі ті, які можуть використати на свою користь цікавість дитини і «показати» принагідно, як все відбувається), друзі, соцмережі, а подекуди навіть порносайти.
Чим більше діти обізнані, тим більше відбувається позитивних зрушень для молоді. Одне з найавторитетніших міжнародних керівництв у сфері сексуальної освіти - International Technical Guidance on Sexuality Education (UNESCO, 2018) - узагальнило результати десятків систематичних оглядів і сотень досліджень. Згідно них, діти та підлітки, які отримують якісну сексуальну освіту: ❕ не починають статеве життя раніше, ніж їхні однолітки;
❕ частіше відкладають перший сексуальний досвід; краще знають, як захистити себе;
❕ краще розуміють важливість особистих кордонів та згоди;
❕ частіше звертаються по допомогу до дорослих у небезпечних ситуаціях.
✳️ То ж як почати «ту саму розмову»? Імовірно, не буде якоїсь великої особливої розмови, а буде багато маленьких розмов протягом зростання дитини. Саме тому важливо врахувати вікові особливості та готовність дитини.
🟢 До 3 років важливо називати всі частини тіла правильними словами так само природно, як ми говоримо «коліно» чи «лікоть». Так, статевими органами жінок є вульва, вагіна, або ж піхва, у чоловіків - пеніс, мошонка, яєчка.
🟢 У 3-5 років можна пояснювати: ▫️що таке особисті кордони і чому їх не можна порушувати; ▫️які частини тіла є приватними; ▫️що ніхто не має права торкатися їх без дозволу (за винятком ситуацій догляду чи медичної допомоги поруч із дорослим, якому дитина довіряє); ▫️що дитина завжди може сказати «ні».
🟢 У 6-9 років можуть вже зʼявлятися запити про те, як народжуються діти, що таке вагітність і як змінюється тіло. Варто точно уникати вже розповідей про лелек та капусту, а спокійно можна говорити про сексуальний контакт дорослих (саме дорослих, а не дітей). Після нього може зʼявитися дитина і рости всередині жінки, такі зміни є природними і їм прийде свій час.
➡️ Не намагайся давати багато деталей та перевантажити дитину, втім, важливо, щоб дитина отримала достатню відповідь на свою цікавість. Наприклад, можна пояснити, що секс - це частина близьких стосунків дорослих, коли для приємності люди зʼєднуються тілами. Але це стосунки тільки дорослих людей, і діти поступово ростуть, стають готовими до них, коли вже повністю виростуть. І хоч як би не кортіло пришвидшити цей процес, зараз їхні тіла, розум до цього ще не готові. Натомість вони можуть дружити, товаришувати, грати в ігри.
🟢 Перед початком пубертату у 10-11 років необхідно поговорити про:
- менструацію;
- полюції;
- зміни тіла і їх нормальність (часто діти в цей час можуть потрапляти в пастку «гидкого каченяти»; нам, як дорослим, важливо нагадувати їм, що вони гарні попри будь-які висипи на обличчі і волосся під пахвами, і що ці процеси тимчасові);
- сексуальний потяг;
- згоду на поцілунки, доторки, сексуальний контакт;
- повагу до власних і чужих меж.
Продовження у пості нижче ⬇️
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 1 011 |
| 3 | 😳 «Батьки, звідки беруться діти?»: чому важливо говорити з дітьми про секс (2/2)
Бажано, щоб розмова про секс і супутні цікавості відбулася до того, як ця тема захоплять дитину зненацька, оскільки це зменшить страх і невідомість.
🔸 Відповідати важливо щиро, прямо, не створюючи якусь атмосферу таємничості чи роздратування.
🔸 Разом з тим, якщо до вас зі спонтанною цікавістю звернулась чужа дитина, хорошим тоном є порекомендувати звернутися до батьків з цим питанням або ж давати відповіді з дозволу батьків.
🔸 Ми можемо бути не готові до деяких питань, і тоді доречно взяти паузу, щоб подумати (повідомивши про це дитину), і обовязково повернутися до розмови пізніше.
🔸 При розмові слід спостерігати за інтересом дитини. Якщо він буде згасати і вже не зʼявлятимуться додаткові чи уточнюючі питання, то і розмову можна завершувати та готуватися до наступних згодом.
❗️ Якщо діти намагаються відтворити дорослі поцілунки, затісні обійми тощо, варто пояснити, що те, що дорослим буває приємно, для дітей може переживатися інакше. І завжди на будь-які дії з тілом людина має давати згоду.
💚 Підсумовуючи, хочемо нагадати: ви як батьки знаєте дитину найкраще!
Вам зовсім не потрібно бути сексологом (але якщо дуже страшно при таких розмовах - проконсультуйтесь з відповідним фахівцем).
❗️ Достатньо бути людиною, поруч із якою можна ставити будь-які питання, і яка не соромить, не засуджує та не карає за цікавість.
Якщо вам вдасться бути саме таким/ою, то і значно більшою буде імовірність, що в 13-14 років ваше найдорожче дитя прийде дізнаватись про закоханість, насильство, вагітність, порнографію чи будь-яку іншу складну тему саме до вас, а не до випадкового джерела в інтернеті.
В Україні, на жаль, досі не введено комплексної сексуальної освіти в школах. Тому відповідальність за обізнаність дітей несуть перш за все батьки. А разом з тим - і за їх добробут та безпеку. Так ми дійсно можемо потурбуватися про наше найдорожче🤍
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 187 |
| 4 | 😳 «Батьки, звідки беруться діти?»: чому важливо говорити з дітьми про секс (1/2)
Багато з нас виросли в сім’ях, де тема сексу була незручною, сороміцькою або взагалі забороненою. Коли дорослому/ій соромно, страшно або незрозуміло, як почати розмову, легше відмахнутися.
🫣 Закладаємось, що, зростаючи, та чув/ла принаймні одну з таких фраз: «Підростеш - дізнаєшся», «Рано тобі про таке говорити», «Це тобі не треба» тощо.
❗️ Вже доведено, що мовчання дорослих не захищає дітей. Вони все одно шукатимуть відповіді у доступних джерелах. Це можуть бути інші дорослі (у тому числі ті, які можуть використати на свою користь цікавість дитини і «показати» принагідно, як все відбувається), друзі, соцмережі, а подекуди навіть порносайти.
Чим більше діти обізнані, тим більше відбувається позитивних зрушень для молоді. Одне з найавторитетніших міжнародних керівництв у сфері сексуальної освіти - International Technical Guidance on Sexuality Education (UNESCO, 2018) - узагальнило результати десятків систематичних оглядів і сотень досліджень. Згідно них, діти та підлітки, які отримують якісну сексуальну освіту: ❕ не починають статеве життя раніше, ніж їхні однолітки;
❕ частіше відкладають перший сексуальний досвід; краще знають, як захистити себе;
❕ краще розуміють важливість особистих кордонів та згоди;
❕ частіше звертаються по допомогу до дорослих у небезпечних ситуаціях.
✳️ То ж як почати «ту саму розмову»? Імовірно, не буде якоїсь великої особливої розмови, а буде багато маленьких розмов протягом зростання дитини. Саме тому важливо врахувати вікові особливості та готовність дитини.
🟢 До 3 років важливо називати всі частини тіла правильними словами так само природно, як ми говоримо «коліно» чи «лікоть». Так, статевими органами жінок є вульва, вагіна, або ж піхва, у чоловіків - пеніс, мошонка, яєчка.
🟢 У 3-5 років можна пояснювати: ▫️що таке особисті кордони і чому їх не можна порушувати; ▫️які частини тіла є приватними; ▫️що ніхто не має права торкатися їх без дозволу (за винятком ситуацій догляду чи медичної допомоги поруч із дорослим, якому дитина довіряє); ▫️що дитина завжди може сказати «ні».
🟢 У 6-9 років можуть вже зʼявлятися запити про те, як народжуються діти, що таке вагітність і як змінюється тіло. Варто точно уникати вже розповідей про лелек та капусту, а спокійно можна говорити про сексуальний контакт дорослих (саме дорослих, а не дітей). Після нього може зʼявитися дитина і рости всередині жінки, такі зміни є природними і їм прийде свій час.
➡️ Не намагайся давати багато деталей та перевантажити дитину, втім, важливо, щоб дитина отримала достатню відповідь на свою цікавість. Наприклад, можна пояснити, що секс - це частина близьких стосунків дорослих, коли для приємності люди зʼєднуються тілами. Але це стосунки тільки дорослих людей, і діти поступово ростуть, стають готовими до них, коли вже повністю виростуть. І хоч як би не кортіло пришвидшити цей процес, зараз їхні тіла, розум до цього ще не готові. Натомість вони можуть дружити, товаришувати, грати в ігри.
🟢 Перед початком пубертату у 10-11 років необхідно поговорити про:
- менструацію;
- полюції;
- зміни тіла і їх нормальність (часто діти в цей час можуть потрапляти в пастку «гидкого каченяти»; нам, як дорослим, важливо нагадувати їм, що вони гарні попри будь-які висипи на обличчі і волосся під пахвами, і що ці процеси тимчасові);
- сексуальний потяг;
- згоду на поцілунки, доторки, сексуальний контакт;
- повагу до власних і чужих меж.
Продовження у пості нижче ⬇️
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 204 |
| 5 | 😳 «Батьки, звідки беруться діти?»: чому важливо говорити з дітьми про секс (1/2)
Багато з нас виросли в сім’ях, де тема сексу була незручною, сороміцькою або взагалі забороненою. Коли дорослому/ій соромно, страшно або незрозуміло, як почати розмову, легше відмахнутися.
🫣 Закладаємось, що, зростаючи, та чув/ла принаймні одну з таких фраз: «Підростеш - дізнаєшся», «Рано тобі про таке говорити», «Це тобі не треба» тощо.
❗️ Вже доведено, що мовчання дорослих не захищає дітей. Вони все одно шукатимуть відповіді у доступних джерелах. Це можуть бути інші дорослі (у тому числі ті, які можуть використати на свою користь цікавість дитини і «показати» принагідно, як все відбувається), друзі, соцмережі, а подекуди навіть порносайти.
Чим більше діти обізнані, тим більше відбувається позитивних зрушень для молоді. Одне з найавторитетніших міжнародних керівництв у сфері сексуальної освіти - International Technical Guidance on Sexuality Education (UNESCO, 2018) - узагальнило результати десятків систематичних оглядів і сотень досліджень. Згідно них, діти та підлітки, які отримують якісну сексуальну освіту: ❕ не починають статеве життя раніше, ніж їхні однолітки;
❕ частіше відкладають перший сексуальний досвід; краще знають, як захистити себе;
❕ краще розуміють важливість особистих кордонів та згоди;
❕ частіше звертаються по допомогу до дорослих у небезпечних ситуаціях.
✳️ То ж як почати «ту саму розмову»? Імовірно, не буде якоїсь великої особливої розмови, а буде багато маленьких розмов протягом зростання дитини. Саме тому важливо врахувати вікові особливості та готовність дитини.
🟢 До 3 років важливо називати всі частини тіла правильними словами так само природно, як ми говоримо «коліно» чи «лікоть». Так, статевими органами жінок є вульва, вагіна, або ж піхва, у чоловіків - пеніс, мошонка, яєчка.
🟢 У 3-5 років можна пояснювати: ▫️що таке особисті кордони і чому їх не можна порушувати; ▫️які частини тіла є приватними; ▫️що ніхто не має права торкатися їх без дозволу (за винятком ситуацій догляду чи медичної допомоги поруч із дорослим, якому дитина довіряє); ▫️що дитина завжди може сказати «ні».
🟢 У 6-9 років можуть вже зʼявлятися запити про те, як народжуються діти, що таке вагітність і як змінюється тіло. Варто точно уникати вже розповідей про лелек та капусту, а спокійно можна говорити про сексуальний контакт дорослих (саме дорослих, а не дітей). Після нього може зʼявитися дитина і рости всередині жінки, такі зміни є природними і їм прийде свій час.
➡️ Не намагайся давати багато деталей та перевантажити дитину, втім, важливо, щоб дитина отримала достатню відповідь на свою цікавість. Наприклад, можна пояснити, що секс - це частина близьких стосунків дорослих, коли для приємності люди зʼєднуються тілами. Але це стосунки тільки дорослих людей, і діти поступово ростуть, стають готовими до них, коли вже повністю виростуть. І хоч як би не кортіло пришвидшити цей процес, зараз їхні тіла, розум до цього ще не готові. Натомість вони можуть дружити, товаришувати, грати в ігри.
🟢 Перед початком пубертату у 10-11 років необхідно поговорити про:
- менструацію;
- полюції;
- зміни тіла і їх нормальність (часто діти в цей час можуть потрапляти в пастку «гидкого каченяти»; нам, як дорослим, важливо нагадувати їм, що вони гарні пори будь-які висипи на обличчі і волосся під пахвами, і що ці процеси тимчасові);
- сексуальний потяг;
- згоду на поцілунки, доторки, сексуальний контакт;
- повагу до власних і чужих меж.
Продовження у пості нижче ⬇️
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 1 |
| 6 | ☀️ Традиційні #добрі_послання починають цей тиждень.
***Якщо якісь з них тобі відгукуватимуться, можеш їх час від часу промовляти - до себе чи близьких людей.
І нагадувати цим про важливе.
💎 Твої ідеї цінні та важливі для світу.
💎 Захоплюємося, коли ти знаходиш сили пробувати для себе нове, незважаючи на страх.
💎 Ми підтримуємо добрі вибори для себе.
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 1 418 |
| 7 | 📚 Чому варто почитати художні книги Євгенії Кузнєцової?
📝 Дослідження, проведене Matthijs Bal та Martijn Veltkamp виміряло, що читання художньої літератури покращує емоційний добробут читача та підвищує рівень емпатії.
Цікаво, що такий ефект можливий лише, якщо людина емоційно занурюється сюжет. Автори називають це Emotional Transportation, тобто перенесення емоцій від героїв до себе і назад.
🧡Саме тому сьогодні про книги Євгенії. На наш погляд, в них ви зможете знайти це емоційне перенесення та співзвучність з героями.
🥹 Її тексти сповнені проникливого реалізму психологічних особливостей українців. Вона пише так, що думки постійно знаходять подібності з власним життям. Одразу виникають спогади про: «село і черешні на літніх канікулах у бабусі», або «повагу до за сина, який вирішив іти в армію», або «любовні почуття, які раптово виникають та неочікувано захоплюють», або «бажання втекти від співжиття з родичами, які неочікувано приїхали і тепер ми всі живемо разом».
📚 Книги до твого вибору:
🔸«Спитайте Мієчку» — перший бестселлер Євгенії. Книга про сестринство, різні життєві вибори жінок та любов бабусі, яка наповнює. Усе на фоні чудового літнього українського села.
🔸«Вівці цілі» — історія про людські історії на фоні повномасштабного вторгнення. Про неочікувану любов, пошуки себе та різні форми любові у великій родині.
🔸«Драбина» — книга про початок повномасштабного вторгнення, який застає молодого українського чоловіка в Іспанії. Про родичів, які приїхали, і тепер роблять порядки в його домі, про любов, автономію та вибір свого життєвого шляху.
🔸«Одинадцять помідорів і один маленький» — дитяча книга про бабусині помідори, магію та непересічні пригоди в будиночку на дереві, які точно кращі, ніж Роблокс.
🔸«Готуємо в журбі» (дві книги: українською і англійською) — по перше, це дуже красиві книги! Ілюстрації неймовірні, як маленький художній салон у вашій домашній книгарні. Це книга про українську ментальність на прикладі української кухні. Про голубці, вареники, смородинове варення, гарбузи і припрошування до їжі. Книга про нас, яка і розчулить, і підійме настрій, і естетично нагодує. Англомовна версія доповнена спостереженням британця, спеціально, щоб пояснювати іноземцям, які ми, українці.
🩵 Приємного читання та добрих вихідних тобі!
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 1 974 |
| 8 | ❤️🩹 5 аспектів завершення любовних стосунків
Клієнти парних консультацій часто хочуть розійтися «екологічно». Вони мають на увазі, щоб нікому не боліло. Таких інструкцій не буває.
💔 Розставання — це завжди процес втрати. А значить буде сумно. І навіть якщо в довгостроковій перспективі всім від того рішення покращає, то в момент проходження цього розлучення (юридичного чи лише емоційного) буде дуже непросто.
👉 Хочемо звернути твою увагу на 5 аспектів, які варто врахувати, щоб було більш стерпно в цей період.
1️⃣ Психіка проживає завершення стосунків як смерть. Бо це і є смерть ролі: «чоловіка», «дружини», «партнера/ки», «близької людини», «спорідненої душі» тощо. Тому процес зазвичай не відбувається швидко.
📆 Дай собі достатньо часу для завершення. Комусь добре рік (якраз вчимося проживати всі пори року вже в новій ролі); для когось добре мати і кілька років (зазвичай, коли завершуються довготривалі стосунки). У цей час буде хвилююче на душі, може збільшитися кількість конфліктів, може бути важко.
❗️ Застерігаємо від того, щоб одразу «перескакувати» у інші стосунки. Хоч ця ідея часто виглядає привабливою, вона не дає відчуття реального завершення і може мати шкідливі наслідки.
2️⃣ Необхідно знайти іншу дорослу людину, яка може підтримати на шляху завершення стосунку. Це може бути:
🔹 фахівець (психолог, юрист, медіатор тощо);
🔹хтось з родини (хтось, хто не засуджуватиме, а підтримає, і на кого можна покластися, не просто кровний родич/ка);
🔹друг/подруга (людина, яка близька по духу і чує тебе по-справжньому);
🔹далекі знайомі, колеги, ширше коло людей (з ким можна зустрітися, провести час, зробити щось разом, адже наявність середовища спілкування саме по собі є підтримкою);
🔹не діти ❗️ (важливо уберегти дітей, особливо спільних, від потоку ваших емоцій, адже для них шкідливо вислуховувати все це, не варто перекладати відповідальність дорослих на дітей).
3️⃣ Один з найбільших викликів — це перебудувати життя заново:
🔸де жити (якщо жили разом);
🔸де і як житимуть діти (якщо є), часом метафотою дітей є домашні улюбленці і пари починають «ділити» тварин, наче це спільні діти;
🔸де тепер брати гроші на життя (якщо щось зміниться);
🔸як змінюється рутина (хто тепер миє посуд, виносить сміття, ремонтує машину, готує їжу тощо);
🔸з ким спілкуватися (оточення зазвичай ділиться на два табори; або ж як організувати спілкування з тими друзями, яких неможливо розділити);
🔸як бути зі спільними планами (почати мріяти про нові плани, коли «ми вже не разом»).
4️⃣ Завершення спільних справ. Це домовленості та їх реалізація щодо спільного: майна, дітей, планів/ідей. Так, інколи навіть нематеріальне потребує поділу.
🗯 Це один з найскладніших моментів, адже саме в цьому процесі проявляються найвразливіші почуття обох: гнів, страх, образа, відчуття зради, розчарування, старі непроговорені почуття тощо. Варто залучати послуги фахівців, якщо емоції засліплюють і неможливо говорити.
5️⃣ Важливе психологічне!
Щоб ваша психіка могла опрацювати цей досвід, знайдіть в собі важливі слова, які хочеться сказати один одному:
❤️ «Дякую тобі за…»;
❤️ «Пробач мене за…»
Дозволь собі пройти ці етапи гідно. Нагадай собі, що колись ти обрав/ла цю людину не просто так. З поваги до того вибору знайди в собі людяні слова, навіть якщо зараз дуже важко бути в контакті.
І наостанок подумай:
❤️ Що залишається несказаним в цій парі і хочеться висловити саме тут?
Якщо є можливість — важливо проговорити це у парі. Якщо ж немає, то можна розказати довіреній людині. Якщо і це не можливо — написати в щоденнику.
🔶 На жаль, іноді при завершенні стосунків інший/а відмовляється проходити крізь ці почуття з тобою. Може бути нестерпно образливо чи тужливо через це. Спробуй дати один одному час. Якщо ж і це не допоможе, ти пройти крізь почуття завершення самостійно, досказати несказане у щоденнику чи у невідправлених листах, уявних розмовах.
Важливо, щоб завершення відбулося у будь-якій доступній для тебе формі.
❣️ Справи любовні — одні з найскладніших. Бажаємо тобі мудрості на цьому шляху!
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 2 165 |
| 9 | 😡 Керування гнівом: чи можливо?
#психологічна_вправа
➡️ Наша відповідь - певним чином так! Цьому тобі допоможе розуміння власної історії у стосунках із гнівом. А саме розуміння того, що викликає його спалахи, що цьому передує, які твої звичайні способи реагування в такі моменти, а також які можуть бути альтернативи.
⭕️ Пропонуємо тобі потренувати свою емоційну компетентність і приділити трохи часу, дослідивши цю свою історію.
📄 Тож, згадай нещодавній випадок або подію, коли ти на щось розізлився/лась і дай відповіді на наступні запитання:
1️⃣ Коли це відбулося?
Зазнач дату і приблизний час доби.
________________________________
2️⃣ Де це сталося?
Наприклад, вдома/на роботі/тощо.
____________
3️⃣ Що саме сталось? Яка подія стала тригером (причиною)?
Наприклад, хтось щось сказав/ла або зробив/ла; ти щось сказав/ла чи зробив/ла; хтось поводився з тобою несправедливо; ти не отримав/ла те, що хотів/ла, тощо.
______________
4️⃣ Що ти відчував/ла в тілі?
Наприклад, прискорене серцебиття, спітніння, прискорене дихання тощо.
______________
5️⃣ Яку твою потребу/цінність порушила ця ситуація?
Наприклад, справедливість, свободу, знецінення твоїх почуттів, думок (потреба у визнанні), тощо.
_____________
6️⃣ Які думки підсилювали твій гнів?
Наприклад: «вони мене не цінують/ намагаються зіпсувати мій день/ розлютити мене/ зробити мене дурним/ою тощо».
______________
7️⃣ Як ти відреагував/ла? До якого результату це призвело?
Наприклад, я кричав/ла, лаявся/лась, або навпаки, емоційно закрився/лась.
______________
8️⃣ Як ти думаєш, що би ти міг/могла б зробити інакше? Як би ти міг/могла захистити себе і при цьому залишатись в контакті із людиною?
Наприклад, я міг/могла відійти, подумати про ситуацію з точки зору цієї людини, використати «Я-висловлювання», про які ми говорили в пості про захист власних кордонів тощо.
________
Цікавого тобі дослідження і добрих стосунків із твоїм гнівом!
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 4 056 |
| 10 | ❤️🩹 Тріснуте серце: про сумніви і роздуми, коли та чи треба розходитися в парі
📨 #нам_пишуть: «Я у стосунках більше 7-и років, але останнім часом розумію, що партнер — не моя людина, хоча і дуже хороший. Мені важко приймати це рішення, але я подумую про те, щоб розійтися. Навіть не уявляю, як йому буде. А як я буду? Може це буде найбільша помилка в житті? Тільки подумаю про це все, і зупиняюсь, стає дуже сумно і страшно. Порадьте, як розійтися екологічно і не так боляче для нас обох».
🙏 Початок християнської молитви про спокій каже:
«Боже, дай мені душевний спокій прийняти те, що не можу змінити. Відвагу змінити те, що можу. І мудрість відрізнити одне від другого».
💔 Саме ці питання ми ставимо собі, коли думаємо: чи залишатися нам в наявних любовних стосунках чи ні? Адже це завдання складне і непересічне.
📌 З одного боку, треба зрозуміти чи справді розходитися, чи то тимчасові труднощі? Якщо все ж прийнято рішення розходитися, то знайти форму, як це зробити. Разом з тим, витримати вину і сором, бо хто сказав про завершення, той зазвичай виниться. І врешті - відгорювати та відпустити історію, яка завершилася.
📌 Якщо ж партнер/ка знаходиться по іншу сторону барикад, то шлях дещо інший. По-перше, доведеться витримати шок, що партнер/ка хоче розійтися. По-друге, знайти форму для гніву, образи чи зрадженості, бо «Чого це зі мною хочуть розійтися?». По-третє, втримати від падіння на саме дно власну самоцінність. По-четверте, відгорювати і відпустити цю історію стосунку, у якому мене більше не обирають.
🖇 Власне, однаковий процес і в того, хто сказав вголос про завершення стосунків, і в того, хто це почув, — це горювання і пошук нової форми, як тепер будувати життя.
💭 Прислухайся до себе, як ти ставишся до почуття суму, яке може виникнути при завершенні стосунку?
Звісно, найчастіше люди не люблять це відчувати. Зазвичай хочеться уникати цієї теми, почуттів і взагалі думки, що ми тепер можемо бути не разом.
🔇 Ми прикриваємо себе від суму за стосунками по-різному. Наприклад:
🔸страхом: «Не так мені в стосунках і погано, раптом окремо буде гірше, тут все хоч ясно»;
🔸соромом: «А що скажуть мої батьки, діти, колеги, люди навколо про це?»;
🔸провиною: «Він/вона так багато зробив/ла для мене. Я мушу бути тут», «Відчуваю вину перед дітьми/батьками/спільтоною, бо так не мало бути»;
🔸злістю: «Чого це я маю щось таке почувати? Хай він/вона міняється, щоб мені стало краще жити в цій парі!»;
🔸ностальгією: «Було ж так багато прекрасних моментів разом…».
🫣 Як кажуть деякі родичі на застіллях: «Якщо чоловік не п’є, не б’є і гроші приносить, то все в порядку. А якщо ще й не гуляє і діти є, то взагалі немає чого рипатися». Або ж: «Якщо жінка дітей народила, не п’є, не наркоманка, то теж нема причин на розлучення». І навіть якщо якісь з вищезазначених причин є, то у всюдисющих знавців знайдеться і на це відповідь: «Ну, буває. Люди і гірше живуть, терплять і сімʼї не руйнують».
🤷♀️ Як ви зрозуміли, виправдань не проживати (і навіть не починати) горювання про завершені стосунку мільйон!
👉 Важливо зазначити, що ми не підтримуємо імпульсивних завершень стосунків. Психотерапія і психологія мають чимало інструментів, щоб проаналізувати потреби і комунікацію в парі та знайти рішення. Зокрема, цим займається парне консультування. Утім, інколи склеїти розбите вже неможливо. І тоді можна: або брехати собі, що все в порядку; або ж наважитися на складний шлях завершення.
Ніхто краще за двох людей в парі не знає, як для них краще. Дай собі час, щоб прислухатися до себе і почути справжнє рішення.
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 2 253 |
| 11 | ☀️ Традиційні #добрі_послання починають цей тиждень.
***Якщо якісь з них тобі відгукуватимуться, можеш їх час від часу промовляти - до себе чи близьких людей.
І нагадувати цим про важливе.
🪴 Ти не маєш бути схожою/им на когось.
🪴 Ти - чудова людина, прекрасна в своїй унікальності.
🪴Тішимося, коли ти обираєш цінувати себе та піклуватися про себе.
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 2 362 |
| 12 | 📘 «Хлопчик, якого ростили як собаку»: Брюс Перрі та Майя Салавіц
#з_джерел_мудрості
🟢 Брюс Перрі - дитячий психіатр і нейронауковець, один із провідних фахівців з дитячої травми. Разом із журналісткою Майєю Салавіц він розповідає реальні історії дітей, які пережили насильство, нехтування та втрати, і показує, як травма впливає на розвиток мозку та стосунки. Але найголовніше - автор приділяє увагу, що ж саме допомагає дітям подолати такий складний травмуючий досвід.
💬 «У людей дуже різні потреби, і нікого не треба підштовхувати до обговорення психічної травми, якщо він сам цього не хоче».
💬 «Час сам по собі не лікує. Те, що відбувається протягом цього часу, - ось що лікує. І якщо протягом цього часу людина перебуває у стосунках, які є безпечними, послідовними та підтримуючими, це може сприяти зціленню».
💬 «Щоб зрозуміти дитину, недостатньо запитати: «Що з тобою не так?». Набагато важливіше запитати: «Що з тобою сталося?». Саме пережитий досвід формує те, як дитина бачить світ, реагує на небезпеку та будує стосунки».
💬 «Мозок розвивається у відповідь на досвід. Ті нейронні системи, які активуються найчастіше, стають найсильнішими. Саме тому ранній досвід має такий глибокий вплив на все подальше життя».
💬 «Терапевтичні переживання можуть змінювати мозок так само, як травматичні переживання його змінюють».
💬 «Діти, які живуть у страху, вчаться бути майстрами виживання. Проблема полягає в тому, що навички, які допомагають вижити в небезпечному середовищі, часто заважають жити, навчатися й будувати стосунки в безпечному світі».
💬 «Травма змінює не лише те, що людина пам'ятає. Вона змінює те, як людина відчуває світ, як реагує на інших людей і як сприймає себе».
💬 «Найважливішим чинником стійкості у дітей є наявність хоча б одних стабільних, турботливих і передбачуваних стосунків із дорослим, який здатний бути поруч».
💬 «Діти, яких люблять, зрештою вміють любити. Діти, яких не люблять, повинні вчитися любити».
💬 «Послідовність, передбачуваність і турбота є потужними інструментами зцілення».
💬 «Здатність формувати здорові стосунки є одним із найважливіших показників психічного здоров’я».
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 3 053 |
| 13 | Служба турботи про психічне здоровʼя БФ «Право на захист» надає можливість отримати допомогу травматерапевта (доказові методи EMDR, КПТ).
📍 Онлайн-консультації доступні для мешканців Харківської, Запорізької, Сумської, Чернігівської, Дніпропетровської, Миколаївської, Донецької та Херсонської областей.
🟢 Цільова аудиторія:
дорослі, які проживають травматичний досвід, пов’язаний із війною в Україні, що триває з 2014 року.
➡️Якщо протягом трьох місяців і довше ви відчуваєте погіршення якості життя (сну, здоров’я, емоційного стану чи соціальної активності), ви можете звернутися по допомогу, заповнивши форму:
https://forms.gle/MMFD9QyZovobHfxy8
❗️ Оскільки отримуємо зараз багато запитів, очікування може складати до 3-х тижнів.
🌿 Будь ласка, потурбуйтеся про себе, якщо потребуєте допомоги.
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 3 040 |
| 14 | 🛖 Почати спочатку: з чого народжується новий дім?
Дім - це місце, де я можу бути у зв’язку з іншими.
🤲 Новий дім для нас і після втрати, і в процесі дорослішання народжується не лише з безпеки, а й із гостинності.
У нашому досвіді війни такими «гостинними домами» ставали не лише квартири, а й блокпости, волонтерські штаби, кухні друзів, шелтери, тимчасові кімнати, спільні чати, двори, де люди нарешті вивчили імена сусідів.
Дім з великою вірогідністю навряд чи є ідеальним (навіть якщо у спогадах так уявляється). Ми часом схильні ідеалізувати те, що втратили або те, що в нас забрали.
Утім, твій дім починається там, де з’являється зв’язок.
🌱 Як повертати собі відчуття дому?
📂 Лонгітюдне дослідження неповнолітніх біженців без супроводу в Норвегії показало, що відчуття дому поступово відновлюється через три речі: безпеку, знайомість і автономію. Дім не просто «дають» людині — вона поступово його «робить» через ритуали, стосунки, звичні предмети, їжу, мову, культуру й можливість мати вплив на своє життя (Jarlby et al., 2025).
Зовсім не обов’язково одразу «пускати коріння». І не обов’язково змушувати себе любити нове місце. Можна почати з малого:
🔸 знайти один куточок, який буде «моїм»;
🔸 розкласти речі так, щоб простір трохи впізнавався і мав частинку тебе;
🔸 повернути маленький ритуал: чай, кава, свічка, книга, прогулянка;
🔸 помічати звуки, запахи, маршрути нового місця;
🔸 дозволяти собі сумувати за старим домом;
🔸 не засуджувати себе, якщо в новому місці теж стало добре;
🔸 не засуджувати інших, якщо вони знайшли свій дім деінде або створили його інакше, ніж ти;
🔸 підтримувати стосунки, у яких є тепло, гідність і взаємність. Щиро сподіваємося, що такі трапляються на твоєму шляху.
❓ Де ти зараз відчуваєш хоча б маленьку частинку дому?
❓ Що допомагає тобі «розібрати валізу» всередині, перебуваючи вже на новому місці чи новому етапі життя?
❓ За чим ти сумуєш найбільше - і що з цього можеш символічно взяти з собою?
❓ Де ти можеш бути не лише тим/тією, хто втратив/ла, а й тим/тією, хто творить нове?
🫂 Можливо, відповіді на ці питання дадуть тобі більше сил починати спочатку на новому місці.
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 2 730 |
| 15 | 🏠 Дім, який ми втрачаємо, і дім, який створюємо в наших серцях
🤍 Для кожного з нас «дім» - це щось особливе, інтимне; значно більше, ніж знайомі стіни, ключі з улюбленим брелоком чи вид з вікна.
🛖 Домом ми можемо називати:
- рідний простір;
- теперішнє місце, де ми живемо;
- бажаний або омріяний дім (але який в реальності так і не отримали);
- особистий простір;
- час;
- стосунки;
- знайомі запахи, звуки, маршрути;
- людей, тварин, дерева, речі, ікони, ритуали;
- історії, які тримають наше відчуття себе.
🌀 Часто це може бути уявний образ з минулого, яке вже давно відійшло.
📂 Дослідження українських біженців у Польщі показує, що «дім» переживається дуже неоднозначно: як місце безпеки й укоріненості, як втрачене або недосяжне місце, і як щось, що поступово може складатися з кількох значущих просторів (Wnuk & Góralska, 2024).
💬 Психолог Ренос Пападопулос у книзі «У чужому домі» (2023), який багато років досліджує досвід біженців і вимушено переміщених людей, зазначає, що дім складається з трьох вимірів: часу, простору і стосунків. Для кожного з нас це - особлива комбінація: протягом певного часу, у визначеному просторі, ми вибудовуємо певні зв’язки. І саме це поступово створює відчуття дому.
❗️ Але простір - це не лише кімната чи місто. Це також історичний, культурний, мовний, духовний і наративний простір. Тобто дім - це ще й історії, у яких ми себе впізнаємо. На жаль, ми не можемо їх повернути, але можемо зберегти з ними звʼязок.
❓ Що ти уявляєш перш за все, коли згадуєш дім?
❓ Яка твоя історія про дім в широкому контексті?
Усі ми виростаємо з своїх сімей. І навіть якщо ми отримуємо батьківський дім у спадок чи продовжуємо жити у великій родині, наше сприйняття дому все одно змінюється.
💔 Дослідження травми вимушеного переселення показують, що люди з втратою дому втрачають одразу кілька рівнів опори:
🔹 Просторову стабільність:
зникає відчуття «я знаю, де я і що навколо мене».
🔹 Контроль і передбачуваність: руйнується відчуття, що життя має логіку.
🔹 Ідентичність:
«Я - це моя квартира / район / місто / люди поруч»; ця частина себе зникає.
🔹 Соціальну тканину:
сусіди, знайомі місця, звичні маршрути — це не дрібниці, а нервова система повсякденності.
🔹 Безпеку (навіть якщо вона була умовною):
мозок дуже прив’язується до знайомого, навіть якщо там було недобре чи некомфортно.
➡️ Саме тому фраза «головне, що ти в безпеці» часто сприймається недостатньою та знецінюючою. Бо безпека важлива, але дім - це ще й щемливий зв’язок з рідним. Часто людина фізично може бути врятована, але всередині ще довго шукає місце, де можна «розібрати валізу» і укорінюватися заново.
🤍 Ми хочемо нагадати, що навіть якщо твоє житло зруйноване чи ти вимушено його покинув/ла, ти не лишаєшся без дому назавжди.
➡️ Ми можемо по-різному бути вдома: у рідному місті, у тимчасовій квартирі, у домі друзів, у новій країні, у спільноті, у мові, у власних ритуалах, у стосунках, де нас приймають. Ці всі речі - про той самий час, простір і стосунки.
🧩 Людина може сумувати за втраченим домом — і водночас поступово створювати нове відчуття дому. Одне не скасовує іншого. І кожен з нас може знаходити сили з часом будувати своє, особливе: цеглинка за цеглинкою складаючи досвід нового місця, стосунку, проведеного часу.
❗️ Дуже важливо на цьому етапі не намагатися з точністю відтворити «старий дім». У дослідженнях сирійських біженців у Йорданії втрату дому описали як «неоднозначну»: дім фізично втрачений, але психологічно та емоційно залишається. Це ускладнює адаптацію і «відпускання» минулого (Bunn et al., 2023).
❤️🩹 На жаль, вже такого самого дому не буде. Але ти можеш бути достатньо сміливим/ою, щоб, відгорювавши втрачене, створювати новий дім і рухатися далі.
Якщо колись ти зможеш повернутися у свій рідний дім, за яким сумуєш, це вже буде дещо інакша історія, у яку ти також прийдеш іншим/ою.
Нехай на твоєму шляху будуть добрі люди, які допоможуть впоратися з усіма викликами🤍
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 5 434 |
| 16 | ☀️ Традиційні #добрі_послання починають цей тиждень.
***Якщо якісь з них тобі відгукуватимуться, можеш їх час від часу промовляти - до себе чи близьких людей.
І нагадувати цим про важливе.
🫧 Горе завжди скінченне. Навіть коли здається, що воно безмежне.
🫧 Візьми з собою того, хто зможе бути поряд, коли ти йдеш свій шлях.
🫧 Любов варта всіх зусиль.
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 2 293 |
| 17 | 🏡 Хата в селі: спосіб втекти від реальності чи справді дієва форма творчої адаптації до складного часу?
📈 Одразу кілька дослідницьких звітів звертають увагу, що українці частіше, ніж до 2022-го року, вибирають сільську місцевість як місце проживання: аналітика DIIS, звіт Cedos, звіт від МОМ і звіт Центру зайнятості.
👉 Тож, чому це відбувається?
🔸 внутрішньо переміщені особи вибирають це житло, бо неможливо повернутися в громади, звідки вони родом;
🔸 це доступніше, ніж жити в мегаполісах;
🔸 менша імовірність масованих ракетних ударів;
🔸 наявність автономного опалення та води (особливо актуально взимку);
🔸 хороший інтернет для фрілансерів, але і водночас можливість мати: свій гайок, ставок і млинок.
🔎 То до чого тут психологія?
➡️ Ми вважаємо, що село — це чудова форма сублімації складного досвіду війни і пошуку нового способу життя. Бо:
💛 Українська нація — це нація хліборобів. Село було найсильнішим соціальним прошарком навіть в найважчому для нас ХХ ст. Саме село зберегло мову, культуру, традиції і справжність. Тож повернення до коренів зцілює наші трансгенераційні травми (тут ми писали, що це таке).
💛 Стиль життя «ближче до природи» стає доброю підтримкою в епоху перенасичення інформацією та великої кількості травматичного досвіду. Менше стрічки новин, більше грабання листя!
💛 Якщо сільське життя дає змогу зменшити навантаження на бюджет і спростити економічне життя сім’ї — це чудовий спосіб підтримки психічного добробуту і зменшення тривог. Адже зараз і так дуже багато викликів.
📌 Звісно, цей спосіб не підійде всім і такий крок варто добре зважити (та обговорити з іншими співмешканцями). Адже така зміна матиме чимало викликів, окрім переваг.
🪷 Поїхати на вихідні чи у відпустку до природи — теж чудова ідея! Спробуй також прогулянки на природі поряд з твоїм місцем проживання, або зʼїздити на щось з варіантів екотуризму.
☺️ До речі, за рахунок новоприбулих чимало сіл отримали нове дихання. Наприклад, кажуть, що в Косові (в Карпатах) в магазинах продають манго і папаю, бо цільова аудиторія місцевих магазинів розширилася.
🎥 Українці почали також рефлексувати свій досвід переїзду і знімати блоги. Наприклад: Іванка Дячук веде канал з репортажами різних сімей по всій Україні, а «Привіт, село» знімає родина, яка переїхала з Донеччини.
❣️ Ми пишемо цей пост щоб підтримати тебе в будь-якому рішенні, яке сприятиме твоєму психічному добробуту, навіть якщо зараз воно виглядає дуже сміливим та неочікуваним. Часи зараз буремні, тож і рішення до них пасують творчі.
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 3 133 |
| 18 | Що, якщо замість звичного «як справи?» поставити одне щире питання? 💙
Іноді близькість починається саме з такого діалогу.
Ми підготували для вас картки-питання, які допоможуть:
▫️ відкрити нові сторони одне одного;
▫️ проговорити те, що давно крутиться в голові;
▫️ відчути більше тепла і розуміння;
▫️ провести вечір інакше.
Можна відповідати:
- по одному питанню;
- по черзі;
- пізніше (зберегти картки і повернутися до них у важливий момент).
Спробуйте це разом з близькою вам людиною 🫂
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 4 005 |
| 19 | 🧐 Хто тут ще не сказав, що насправді думає?
Цього місяця ми проводимо опитування читачів каналу, щоб краще зрозуміти, хто тут нас читає і що вам більше потрібно.
👉 Заповни анекту, будь ласка: https://forms.gle/eZ1ASFEdfwHvdXge7
Дуже дякуємо🩵
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 2 426 |
| 20 | 🌿 Наважитися на відновлення
#психологічна_вправа
🇺🇦 Українці — дуже стійкі люди. З високою резильєнтністю, творчістю пристосування та витримкою долати найважчі часи. І в такій ментальності дуже не просто наважитися на відновлення.
🤞 Хочеться, щоб вихідні дали досить сил.
🤞 Щоб відпустка відновила всю-всю енергію.
🤞 Щоб після важких переживань за тиждень-два або, вже нехай, за місяць повернутися в стрій.
🫣 Нагадаємо, що психіка так не працює. Хоча нам теж, звісно, хотілося б уникнути потреби тривалого відновлення. Щоб раз - і все знову добре.
✒️ Тож, вправа для самодослідження. Підготуй аркуш або документ для записів. Можна сісти з кимось довіреним і разом пройтися по цих запитаннях.
1️⃣ Що ти відчуваєш, коли думаєш слова «необхідно відпочити» або «відпустка»?
Імовірно, це буде:
🔹 роздратування: «Чого це мені потрібен відпочинок? Все зі мною добре? Інші такі випробування зараз долають? Нема коли розвозити нині»;
🔹 страх: «Поки мене не буде, то є ймовірність, що щось точно може трапитися. Якщо я це не зроблю, то нікому»;
🔹 сором: «Це слабкість! Це не про мене», «Це принизливо, в мене все добре»;
🔹 вина: «Не можу дозволити собі відпочинок, мої хлопці/побратими/посестри/волонтери/рідні/близькі зараз в таких важких обставинах, а я що, буду просто відпочивати?»
або щось інше.
🫶 Скажи щиро собі, що відчуваєш.
2️⃣ Заради чого варто відновитися або дати собі час?
Тут варто знайти цінність і сенс, чому це важливо.
Наприклад:
🔸 заради свого майбутнього: «Якщо зараз я не пройду крізь ці почуття, то вони зависнуть в моєму серці, і воно може стати черствим; а я так не хочу»;
🔸 заради сім’ї, дітей, рідних, коханих: «Хочу, щоб в мене було достатньо любові і сил цікавитися, чути і бачити своїх рідних по-справжньому»;
🔸 заради того, щоб були сили працювати для України довго та ефективно.
3️⃣ Вибери один реалістичний крок.
Наприклад,
🔹 заплануй тренування;
🔹 зроби вечерю з натуральних поживних речовин;
🔹 обери вихідні для поїздки;
🔹 відчепися від себе за сум чи за втому;
🔹 почитай або прогуляйся замість читання новин і скролінгу в соцмережах.
Памʼятай, саме малі кроки роблять довгий шлях можливим.
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі | 4 953 |
Вже доступно! Дослідження Telegram за 2025 — головні інсайти року 
