uk
Feedback
Expres European

Expres European

Відкрити в Telegram

Despre tot și despre toate. Hibrid, cognitiv, neautentic.

Показати більше
Країна не вказанаКатегорія не вказана
833
Підписники
+724 години
+307 днів
+3030 день
Архів дописів
Igor Grosu - ничего не знаю.

Astăzi RM a fost condamnată la CEDO cu achitarea unui prejudiciu de 560 mii euro. Hotărârea condamnată a fost emisă de comple
+1
Astăzi RM a fost condamnată la CEDO cu achitarea unui prejudiciu de 560 mii euro. Hotărârea condamnată a fost emisă de completul de judecată condus de Domnica Manole. Și, deoarece astăzi este și ziua de naștere a acestei multstimate si nesătule de bani Domnica Manole, hai să ne amintim încă de o faptă eroică a acestei cucoane - dosarul uzurpării puterii în stat, 2019. Deci, completul de procurori care investiga cazul, băieți bravo apropo, care chiar își doreau elucidarea cazului, a ajuns la etapa investigării judecătorilor Curtii Constituționale în complicitate la uzurparea puterii in stat, la indicațiile sistemului lui Plahotniuc. După cum cunoastem, judecatorii CC se bucură de imunitate si după finisarea mandatului, de ex, dl Poalelungi. Completul de procurori au solicitat părerea Curtii, condusă la acel moment de multstimata Domnică, care la rândul ei s-a adresat Comisiei de la Veneția. Comisia a venit cu opinie, care spune clar: Abuzul deliberat: Comisia a subliniat că acțiunile făcute în mod intenționat, cu rea-credință sau neglijență gravă (care reprezintă o abatere extremă de la principiile statului de drept și ale Constituției) pot atrage răspunderea penală, civilă sau disciplinară. [1, 2] Aspecte procedurale: Garanții stricte: Pentru a preveni abuzurile, urmărirea penală sau tragerea la răspundere a unui judecător constituțional poate fi pornită doar cu acordul prealabil al plenului Curții Constituționale. [1, 2]. Deci, iese multstimata si dă citire hotărârea Curtii, cu interpretare eronata si falsă, si zice ca judecătorii CC, chiar si dupa expirarea mandatului, NU POT FI TRAȘI LA RASPUNDERE. Punct. Astfel omorând dosarul uzurpării puterii in stat, la indicatiile lui Plahotniuc in complicitate cu judecatorii Curtii de atunci. Acesta ar fi fost un dosar serios, dacă se permitea finalitatea lui logica, demult erau condamnati si Plahotniuc, si acolitii sai. Dar nu găinăria care au făcut-o acum in dosarul Plaha, care ii va permite sa iasa la libertate mult inainte de termen. Asa si trăim. Dar țara tre să-și cunoască eroii. Felicitări, duamna Domnica!

Repost from Gonța Media
Bilanțul PAS: mai mulți sărăci Asta-i ediția emisiunii Gonța Media, Editorial, 04.VI.2026. Vă mulțumesc! https://youtu.be/S3KpZ71iNSA?si=y8DXuyI3-Ptq1r5J

Republica Moldova a fost invitată să își expună punctul de vedere privind negocierile pe primul cluster. Vă rog să începeți a
+1
Republica Moldova a fost invitată să își expună punctul de vedere privind negocierile pe primul cluster. Vă rog să începeți a avea orgasme de pe-acum. Clusterul va fi deschis, deoarece nemulțumurea populației RM a crescut enorm, raitingul partidului iubit se duce la vale, și vor interveni de urgență pentru a liniști apele. Tipa, răbdați, terpilelor, că integrarea iaca-iaca vine. Peste vreo 50 ani.

Comuniștii se descurcă întotdeauna bine cu alegătorii sau, cum ar spune ei, cu POPORUL, în primii ani! Dar, în cele din urmă,
Comuniștii se descurcă întotdeauna bine cu alegătorii sau, cum ar spune ei, cu POPORUL, în primii ani! Dar, în cele din urmă, țara, statul sau orașul SE DUCE ÎN IAD! Marea violență continuă la niveluri nemaivăzute până acum, iar entitatea se dizolvă în sărăcie, mizerie și criminalitate. Țineți minte, mai întâi o „popularitate” uluitoare, iar apoi, MOARTE ȘI DISTRUGERE garantate! Președintele DONALD J. TRUMP PAS-iștii, asta despre sînguri zice președintele american. ☝️ Sunteți cel mai bolșevic partid văzut de mine vreodată. Și încă una, țineți minte - veșnic nu e nimeni. Noapte bună.

Vasile Ernu, scriitor: ....... Patzanii au 10 Porsche și unde să și le parcheze? Așa la o reprezentanță nu-i cool, nu-i diloc
+2
Vasile Ernu, scriitor: ....... Patzanii au 10 Porsche și unde să și le parcheze? Așa la o reprezentanță nu-i cool, nu-i diloc kliovo: asta poate oricine. Trebuie blazon de viță nobilă: că nu mai suntem în 90 – acum evro-bandiți. Da ia să facem noi un Garaj din cel mai frumos muzeu al Moldovei – Garajul Porsche la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală. Eu nu sunt un purist și înțeleg multe – dar trebuie ținut cont de context totuși. De ce să umilești așa doar că poți? Recent acolo au propus să facă o rampă pentru oamenii cu nevoi speciale – nu s-a acceptat: Muzeul s-a opus construcției unei rampe pentru persoanele cu dizabilități din motiv că ar strica ”integritatea clădirii”. Cum au venit pațanii cu Porșu: s-a rezolvat tot, pojaluista, poftim – dezmembrat părți din galerie, introdus bolizii frumos fără acte și ce mai e nevoie, fără regulamente etc. Cine plătește – comandă muzica. Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală s-a transformat într-un Garaj Porsche. Într-o țară atât de săracă, unde o mare parte a populației fuge la muncă afară - spre 40% în 30 de ani – și o altă mare parte își vinde lucrurile din casă – să faci un astfel de gest de umilință de lux ... e cum ar zice Nabokov – poșlosti: un act de un mare kitsch care cuprinde nu doar partea vulgar estetică ci și una profund amorală de mare dispreț. Este disprețul unei elite parvenite pentru realitatea și oamenii din jur. Adică noua elită parvenită zice simplu: voi aia sărăntocii pe cărucior nu puteți intra în Muzeu – în muzeu se intră cu bolidul direct, bl.a. Pentru voi există Piața de vechituri – pentru noi Muzeul e Garaj. Cam asta este esența tranziției și reformelor moldovenești, cu noua elită parvenită care a prins la bani prin muncă cinstită nu ca plebea leneșă. Aplauze îndelungate... A, firește: patriotic - e Porsche cu IE ca kitsch-ul să fie și etno. Atenție: Brandul de țară „Pomul Vieții” reprezintă identitatea turistică și economică a Republicii Moldova - și acum el e pe Porsche - deci e cu parafă de la șefii cei mari. Bun așa. Am înfrânt. PS - pentru cine nu mă crede: În 2025, 31,1% din populație se afla în sărăcie absolută, iar 15,1% în sărăcie extremă. În ceea ce privește sărăcia absolută, rata în sate a constituit 40%, mai mare decât în orașe, unde a fost de 21,1%. În regiunea Nord, rata a fost de 31,6%, în regiunea Centru – 38,8%, iar în regiunea Sud – peste 46%. Datele au fost prezentate pe 29 mai de Biroul Național de Statistică (BNS) și nu includ teritoriul din stânga Nistrului și municipiul Bender.

Da bravo, жустицыя. Principalul că pe Guțul cu doi copii minori o țineți in penitenciar. Maladeț.
Da bravo, жустицыя. Principalul că pe Guțul cu doi copii minori o țineți in penitenciar. Maladeț.

Repost from Gonța Media
Rubrica “Reportaje cu Vitalina Pilipenco” din 03.VI.2026. Vă mulțumim! https://youtu.be/zSrCL4tRo_4?si=aUz4Uzlrc-BkBmQB

Mda uj. Mai sfânt nici că se poate. Bucșit cu sfințenie. La propriu. https://t.me/racumd/11314
Mda uj. Mai sfânt nici că se poate. Bucșit cu sfințenie. La propriu. https://t.me/racumd/11314

Tot astăzi îl felicităm frumos pe domnul deputat Alexandru Stoianoglo, om pe care il respect enorm. La mulți ani!
Tot astăzi îl felicităm frumos pe domnul deputat Alexandru Stoianoglo, om pe care il respect enorm. La mulți ani!

Sfinții împărați Constantin și Elena erau socotiți „părinți ai Sfintei Cruci”. Se mai spune că Împăratul Constantin i-a ajuta
Sfinții împărați Constantin și Elena erau socotiți „părinți ai Sfintei Cruci”. Se mai spune că Împăratul Constantin i-a ajutat pe creştini să intre în legalitate. Datorită sfinților Constantin și Elena, creștinismul a devenit religie legală, jertfele sângeroase au fost interzise, din acest motiv acesti doi sfinți sunt iubiți si cinstiți mult. Tot o ilustrare a prețuirii de care s-au bucurat Împărații Constantin și Elena este şi faptul că mulți creștini își numesc odraslele cu aceste două nume. Tăticul meu a fost Constantin, eu fiind Stela Constantinovna, port cu mândrie numele şi această sărbătoare este importantă pentru mine şi toată familia noastră. Aceşti doi sfinţi, părinţi ai simbolului credinţei noastre, să ne aibă în paza lor, cu multă lumină, pace şi linişte sufletească.

Repost from SPPOT
Deputatul PAS Vasile Grădinaru a refuzat să răspundă întrebărilor privind informațiile potrivit cărora ar fi vizat, alături de consilierul municipal Sergiu Crețu, într-o investigație a CNA. Întrebat despre relația sa cu Crețu și despre informațiile privind o posibilă verificare sau investigație care l-ar viza, Grădinaru nu a oferit nicio explicație. P.S. CNA, spor la treabă https://t.me/realmorarinews/21937

Eu cred că cel din Kremlin nu mai doarme la noapte de retrăială. ☝️ Страшно, очень страшно.
Eu cred că cel din Kremlin nu mai doarme la noapte de retrăială. ☝️ Страшно, очень страшно.

Mulțumim! 🤗🤗🤗

photo content

Amintesc, această țară se află în război. ☝️ Noi - niorlăim că ne atacă hibrid criminalul de la Kremlin si condamnăm războiul
+1
Amintesc, această țară se află în război. ☝️ Noi - niorlăim că ne atacă hibrid criminalul de la Kremlin si condamnăm războiul. Ah, da. Și președinta primeste premii de merit de la stăpâni.

În Moldova, unul din trei copii trăiește în sărăcie absolută. În zonele rurale, această problemă afectează aproape unul din d
În Moldova, unul din trei copii trăiește în sărăcie absolută. În zonele rurale, această problemă afectează aproape unul din doi copii. Acest lucru este demonstrat de datele oficiale privind situația minorilor din Republica Moldova. Încă olecuțîcă și aderăm la UE. Pentru că suntem frumoși! Și pentru că președinta are premii multe. Și-i destul pentru aderare.

Repost from Gonța Media
Țara apelurilor frauduloase Asta-i ediția emisiunii Gonța Media, Editorial, 02.VI.2026. Vă mulțumesc! https://youtu.be/lRmFvLDgJw8?si=KkTBzagkN3T9rtSt

În sfârșit vom avea ambasator SUA cu acte în regulă. Nu "trimiși". Casa Albă a trimis Senatului spre aprobare o listă de dipl
În sfârșit vom avea ambasator SUA cu acte în regulă. Nu "trimiși". Casa Albă a trimis Senatului spre aprobare o listă de diplomati, printre care si cel care va veni în RM. În fine, acus vor ieși cei de la externe și Kulminski, să ne prezinte asta ca un succes fără prekedent, și că relatiile SUA-RM sunt mai beton ca betonul. https://www.whitehouse.gov/presidential-actions/2026/06/nominations-and-withdrawal-sent-to-the-senate-9d32/