REZISTENȚA
Закрытый канал
3 000
Подписчики
-324 часа
-77 дней
-2730 день
Архив постов
3 000
Purtătorul de Cuvânt al Patriarhiei intervine în Cazul Rapcea. Pr. Adrian Agachi: "Lăsați-ne să ne cinstim Sfinții. Și căutați relele în altă parte. Cu siguranță veți găsi destule."
Purtătorul de Cuvânt al Patriarhiei intervine în Cazul Rapcea, avocatul incriminat într-un rechizitoriu de tip stalinist pentru că la o percheziție abuzivă i s-au găsit operele lui Eminescu și Octavian Goga, două volume de poezii de Radu Gyr, precum și Icoane cu Sfinții Ilie Lăcătușu și Arsenie Boca. ”Dacă Sfinții au ajuns să fie menționați în rechizitorii ca probe ale acuzării, înseamnă că deja avem o problemă în ceea ce privește discernerea binelui de rău. Lăsați-ne să ne cinstim Sfinții”, scrie părintele Agachi în luarea sa de poziție pe care o prezentăm integral în continuare:
Pr. Adrian Agachi:
"Într-un rechizitoriu alcătuit recent se notează că la locuința respectivei persoane s-a găsit, citez, „o relicvă textilă din veșmintele preotului Ilie Lăcătușu, asociat istoric cu Mișcarea Legionară”. Sfântul Preot Mărturisitor Ilie Lăcătușu, un sfânt cu moaște întregi, ale cărui minuni sunt cuprinse în nenumărate volume, care a suferit ani de zile în temnițele comuniste și nu a făcut rău nimănui, a ajuns să devină motiv de rechizitoriu! Adică, dacă înțeleg bine, faptul că ai în casă o icoană cu Sfântul Preot Mărturisitor Ilie Lăcătușu, canonizat oficial în anul 2024, se transformă într-un delict? Poți fi chemat să dai cu subsemnatul în fața autorităților? Sau chiar condamnat? De ce? Pentru că ai evlavie față de un sfânt recunoscut ca atare de întreaga Biserică Ortodoxă Română? În ce an suntem? 2026 sau 1950 toamna? La fel și Sfântul Nicolae Velimirovici! În același rechizitoriu stă scris că, pe lucrarea „Marii inițiați ai Indiei și Părintele Pasie”, persoana incriminată avea „o dedicație olografă sub forma unui aforism atribuit Sfântului Nicolae Velimirovici, personalitate legată în perioada interbelică de liderul mișcării fasciste sârbe „Zbor”, Dimitrije Ljotic”. Sunt curios cum ar comenta aceleași persoane faptul că Sfântul Nicolae Velimirovici și-a petrecut 4 ani din viață ca prizonier în lagărele fasciste: 1941-1945! A ajuns și la cumplitul lagăr Dachau, unde doar încheierea războiului l-a salvat de la o moarte aproape sigură! Evident, rechizitoriul îl cuprinde și pe poetul național Mihai Eminescu. Grav. Am acasă câteva volume de poezii. Mă grăbesc să le zidesc în perete. Și îi voi cita versurile doar în șoaptă de acum înainte. Nu fac apologia persoanei incriminate. Nu fac apologia ideologiilor extremiste. Însă dacă Sfinții au ajuns să fie menționați în rechizitorii ca probe ale acuzării, înseamnă că deja avem o problemă în ceea ce privește discernerea binelui de rău. Lăsați-ne să ne cinstim Sfinții. Și căutați relele în altă parte. Cu siguranță veți găsi destule. #SfântulIlieLăcătușu #SfințiiBisericii", a scris Pr. Adrian Agachi pe Facebook.👉 REZISTENȚA
3 000
Ingrid Mocanu: Deci ești infractor dacă ai în casă cărți ale lui Eminescu, Goga și icoane cu Sfântul Ilie Lăcătușu sau Arsenie Boca? Următorul pas este să ne aresteze că avem icoane cu Iisus? Patriarhia Română ce zice?
Deci ești infractor dacă ai în casă cărți ale lui Eminescu, Goga și icoane cu Sfântul Ilie Lăcătușu sau Arsenie Boca?
Am uitat să precizez: Sfântul Ilie Lăcătușu și Arsenie Boca au fost canonizați acu', de curând, de Patriarhul nostru, Daniel.
Insist să faceți percheziții la Patriarhie, la Patriarhul Daniel, care este muuult mai vinovat decât un amărât de avocat care deținea icoane cu un sfânt ortodox.
Buey, dar Patriarhia ce face? Dacă este real că s-au ridicat sau au fost considerate icoane cu sfinți ortodocși drept materiale "legionare", nu cumva ar fi momentul să ia poziție Biserica Ortodoxă Română?
Păi de ce să mai jure martorii prin sălile de judecată cu mâna pe Biblie? De ce să întrebăm martorii dacă sunt creștini-ortodocși, dacă niște nenici de milițieni/procurori consideră că daca te rogi la icoane cu Sfinții ortodocși îți atragi pușcăria?
Următorul pas este să ne aresteze că avem icoane cu Iisus? Că și el i-a cam "beștelit" pe evrei, nu? Le-a dat niște mese peste cap, le-a "denigrat" biserica, conducătorii, i-a contestat pe farisei... cam nasol, nu? Și, pentru ceea ce a făcut Iisus, și-a și primit pedeapsa: răstignirea pe o Lege Vexler a vremilor lui, nu?
Cred că este momentul să se dea mai multe explicații în acest context: s-au ridicat sau nu cărți cu autori români studiați de noi în școli și icoane cu sfinți ortodocși din casa avocatului Rapcea?
Nu, nu putem să vă lăsăm să vă bateti joc de cultura, de religia și de biserica noastră sfântă. Se aude, tanti Chiriac?
PS - Și afurisire la acești indivizi dacă este real așa ceva.
PPS - aveți articolul AICI... vrem să știm dacă este real ce se susține
👉 REZISTENȚA
3 000
Repost from Reactiunea
Așadar, poliția politică dă buzna în casele românilor patrioți în căutare de cărți ale marilor clasici și interbelici. O primă întrebare ar fi: ce vor să facă cu ele după ce le găsesc? Poate le adună maldăr în Piața Consituției, înconjurate de un cordon de jandarmi, ca să nu se contamineze populația cu idei. Și le dau foc demonstrativ pentru purificarea părții de democrație din „democrația hibrid”. E posibil să fie unul din jaloanele din PNRR, pe care, dacă nu-l bifăm, nu ne dă UE banii.
A doua întrebare ar fi: de ce au început cu locuințele și nu cu bibliotecile publice? Logistic, e o scăpare majoră. Câți din membri familiei citesc din Eminescu și Goga, Paulescu sau Codreanu? Pe când orice tipăritură scoasă vreodată e musai să se găsească la Biblioteca Națională. Inclusiv colecția de ziare și reviste din toate epocile, legionare, comuniste, național-comuniste.
Plus pe la alte biblioteci universitare și școlare, chiar în cele de cartier, de unde pot încăpea pe mâna elevilor curioși, profesorilor de istorie sau de orice altă materie, chiar a bandelor dezorganizate de cetățeni ochelariști. Săltarea în pijamale a directorului Adrian Cioroianu pentru deținere de materiale fasciste, sau a noului șef al Academiei Române, sună plauzibil în logica birocratică a stârpirii cunoașteri vechi în această revoluție culturală.
Dacă omul de rând n-are voie să dețină cărți contrare liniei politice actuale, globaliste, federaliste, de ce să aibă voie să dețină arme ale crimei gânditului academicienii, profesorii și bibliotecarele!? Egalitate în fața legii și a fărădelegii!
Ideile înaintașilor devin monopol al celor care s-au specializat în condamnarea lor. Nici măcar monopol de stat, ci al unor ONG-uri ridicate la nivel de teocrație politică a statului. Preoțimea cultului corect politic se presupune că a citit pentru noi toți orice s-a publicat pe teme naționale și a decis ce e bine și ce e rău. Nu e nevoie să mai citești și tu, să-ți faci propria opinie (poate critică). E chiar strict interzis și obligatoriu să te încrezi în experți. Anumiți experți, care au interpretat „corect” ce au citit.
Lupta organelor militarizate cu cartea vine după ce economiștii Ministerului de Finanțe și miniștrii Învățământului, au dat acea bătălie pe toate fronturile. Aproape s-a reușit eliminarea pericolului social reprezentat de citit.
În România, 70% dintre locuitori nu citesc nicio carte în decursul unui an. Cu ei am fi în siguranță! Între 5 și 7% cumpără în mod curent cărți, fiind în grupa de risc, cum erau cei cu comorbidități. Dar cumpără preponderent vasta producție globalistă, Youval Harari, Dan Brown, Mircea Cărtărescu, tehnici motivaționale, memorii de politicieni de acum, deci ne putem baza pe ei că pot deveni activiști de nădejde și nu le scapă ochiul spre alte prostii.
Totuși, cu intelectualii nu poți să riști. Cel mai de încredere ar fi cei 2% complet analfabeți, care nu bunghesc literele. La ei n-ai ce să găsești la o percheziție, decât TikTok. Și știm că pericolul poate veni și de acolo, dacă nu suntem vigilenți.
Dar lucrurile merg spre mai multă siguranță prin școli. 40% din elevi pot citi, dar nu înțeleg ce citesc. (Nici online nu-i diferit. 40% pot comenta fără să fi înțeles ce au citit.) Și aici misiunea organului de anchetă are o complicație neașteptată. Vasăzică descinderea o fac trupele de mascați, din care fac parte scriitori cu bicepși ca Marian Godină.
După ce se întorc cu prada la circă, mascații lui Godină vor trebui să demonstreze că inculpatul a citit și înțeles mesajul cărților capturate. Pentru că el se poate apăra spunând că e din cei 40% și n-a înțeles ce a citit. Va trebui ca atât Godină cât și suspecții să facă un conspect în care să relateze ce-au înțeles din lectura fiecărui volum. Iar la final, să se confrunte dacă interpretarea „extremistului” coincide cu a polițistului.
Pentru ușurința evaluării finale în instanță, se va proceda ca la procesele verbale pentru accidente auto. Respectiv, polițiștii și inculpații vor face împreună un desen tip schiță, în care vor sintetiza concluziile lecturii din conspect.
3 000
PUTIN S-A SĂTURAT! – Aviz României: Ursul a rupt lanțul!
de Adrian Pătrușcă
Consilierul pe probleme de politica externa al lui Putin, Iuri Ușakov, a facut o declarație exploziva: Citat de TASS, el a afirmat:
„Nu așteptăm ca înțelegerile sau acordurile de la Anchorage să fie implementate. Așteptăm victoria. Așteptăm să ne atingem propriile obiective.”El a avertizat că cei care speră că Rusia va fi învinsă „se înșală”.
„Trebuie să observe îndeaproape ce se întâmplă pe câmpul de luptă și pe linia de contact, unde trupele noastre avansează constant și treptat.”Declarația lui Ușakov arată că Putin s-a săturat. După ce toate iluziile liderilor europeni s-au spulberat de mult, acum s-a destrămat și amăgirea unei înțelegeri cu Trump. Din acest moment, toate datele războiului din Ucraina se schimbă radical. Kremlinul nu mai are alternativă decât VICTORIA obținută pe câmpul de luptă. Presat tot mai mult de opinia publică din Rusia și de oligarhi, Putin e cu spatele la zid. Vremea diplomației (dacă a fost vreodată) a trecut. E vremea armelor. A TUTUROR armelor. Pentru că MIZA E TOTALĂ. Aviz României, unde o mână de trădători-marionetă se joacă cu soarta țării, băgând bățul printre gratii: Ursul a rupt lanțul! 👉 REZISTENȚA
3 000
Repost from Ziua News
Premierul britanic Keir Starmer a demisionat: instabilitate fără precedent în istoria modernă a țării
MediaPremierul britanic Keir Starmer a demisionat, scrie presa britanica. El a spus ca a discutat deja cu regele. Starmer este al saptelea premier in zece
3 000
Mesaj radio al Marinei IRGC de lângă Strâmtoarea Hormuz:
Din cauza acțiunilor Israelului în Liban și a încălcărilor angajamentelor de către SUA, strâmtoarea este închisă pentru navigație. Toate navele sunt obligate să stea departe, pentru propria lor siguranță.Via Clash Report 👉 REZISTENȚA
3 000
Un șofer rus de camion-cisternă scapă în ultima clipă de o dronă kamikaze ucraineană
Via Clash Report
👉 REZISTENȚA
3 000
📝
Cum au zburat dronele spre Moscova?📝
Tactici de atac cu dronele pe 18 iunie
După atacul masiv al AFU asupra regiunii Leningrad, am efectuat o analiză detaliată a modului în care AFU a efectuat atacul, începând de la ruta și terminând cu locul unde au lansat dronele spre Golful Finlandei și Sankt Petersburg. Dar ce s-a întâmplat cu regiunea capitalei în timpul evenimentelor de ieri?
🔻Tactici de atac:
▪️Înainte de atac, AFU a lansat grupuri de drone spre regiunea Moscovei timp de aproape o săptămână, urmând o rută prin regiunile Bryansk și Kursk. Acestea nu au fost atacuri masive, ci mai degrabă atacuri periodice.
▪️Acest lucru a fost făcut pentru a, să spunem așa, crea un coridor de zbor. Principiul este extrem de simplu: trimiți în cea mai mare parte drone fără încărcături explozive și forțezi apărarea aeriană să cheltuiască resurse (care sunt insuficiente). Iar după o săptămână de astfel de atacuri, execută un atac masiv.
▪️Lansările au venit din aceleași zone ca în cazul regiunii Leningrad. Doar că de această dată grupurile de drone au plecat în etape pe o rută identică, dar la secțiunea finală înainte de regiunea capitalei s-au împărțit în trei direcții.
▪️Iar abordarea Moscovei a venit simultan din vest, sud și sud-est. În plus, pentru a suprasolicita și mai mult sistemele de apărare aeriană, au fost lansate 4 rachete de croazieră Flamingo, care au intrat din Rezervorul Istra, dar au fost doborâte.
🖍Din numeroase filmări de la atacul asupra rafinăriei, poate chiar și cineva care nu este foarte familiarizat cu realitățile conflictelor militare ar putea observa că dronele au venit din diferite direcții, ceea ce a complicat munca atât a grupurilor de foc, cât și a echipajelor de apărare aeriană Pantsir. Aceasta, în termeni generali, poate fi numită saturarea apărării aeriene.
🚩O altă diferență față de atacul asupra Sankt Petersburg și Kronstadt este că AFU a desfășurat un număr mai mare de tipuri diferite de drone. În acest moment, au fost înregistrate cel puțin patru tipuri: Lutiy și FP-1 sunt folosite constant, iar Morok și Bars sunt ceva nou.
🏳️Ambele drone sunt limitate la o rază de luptă de 800-900 km, astfel încât raza lor de acțiune le permite să ajungă în Moscova. În plus, Bars este o dronă propulsată de un motor cu reacție, care, în combinație cu dronele standard, crește potențialul de atac (această tactică este folosită în mod regulat în Crimeea).
❗️Din întreaga situație, trebuie să tragem o singură concluzie simplă: AFU va spori capacitățile sale de luptă, iar atacurile vor crește cantitativ și calitativ dacă nu sunt luate măsuri aici și acum. De exemplu, saturarea „apărării aeriene pe termen scurt”, adaptarea noilor dezvoltări, precum dronele interceptoare. Și nu trebuie să uităm de căutarea și atacarea preventivă a instalațiilor de producție.
👉 REZISTENȚA3 000
Adrian Pătrușcă: Trump și “era jigodiei nucleare”!
Spre încântarea lui alde Macron, Merz, Starmer și a neoconilor belicoși din America, Donald Trump și-a pus semnătura pe documentul reuniunii G7 din Franța.
Care este practic o Declarație de Război.
Între altele, semnatarii (deci și Trump) se angajează să sporească ajutoarele pentru Ucraina și să mărească presiunea asupra Rusiei.
„Convenim să creștem furnizarea de capacități de apărare aeriană [Ucrainei], sisteme și interceptoare suplimentare, precum și capabilități de rază lungă de acțiune. „De asemenea, suntem pregătiți să luăm în considerare extinderea la Ucraina a beneficiului licențelor pentru a permite o creștere a producției militare a Ucrainei. (…) „Ne angajăm să creștem presiunea asupra economiei de război a Rusiei. În acest context, vom consolida sancțiunile noastre, inclusiv pe cele asupra sectoarelor petrolului și gazelor.”Încolțit în Golf, unde a fost folosit și trădat de Israel și lăsat singur de aliații occidentali, Trump a capitulat în cele din urmă jenant, învelindu-și înfrângerea în poleială și prezentând-o ca pe o mare victorie. Dar, ca o cotarlă arțăgoasă care, deși a luat încă un picior în bot (precedentul îl primise de la Xi Jinping), nu se potolește: își caută o altă victimă, pe care să-și verse furia și să se răzbune pentru cumplita umilință. Acum își arată colții și dă să muște spre Rusia, mizând pe protecția haitei G7 și UE. Nu-i pasă că astfel trădează acordul din Alaska. Adică promisiunea făcută la el acasă. Nu-i pasă că Rusia nu e Iranul. Pus cu botul pe labe de dârzenia persanilor, el ia reținerea și paciența lui Putin drept slăbiciune. Gâdilându-i orgoliul, sandilăii războinici care-l înconjoară i-au băgat în cap că Putin e un molâu care va continua să încaseze lovituri până va capitula. Și că degeaba are cel mai mare arsenal nuclear din lume: poltronului de la Kremlin nici prin cap nu-i trece să-l folosească. Putin e victima perfectă cu care să-ți reperezi onoarea! În ultima sa emisiune, Tucker Carlson a afirmat:
„Cineva care îl cunoaște foarte bine pe Trump mi-a spus odată acum 15 ani, cu mult înainte să devină președinte, că, în cele din urmă, Trump dezamăgește pe toată lumea. Toți cei care îl iubesc pe Trump sunt dezamăgiți, de la fostele sale soții până la foștii săi aliați politici.”Ca unul care mă număr printre cei dezamăgiți de Trump, spun eu răspicat ceea ce Tucker doar sugerează: TRUMP E O JIGODIE. Și încă o jigodie care, din prostie și trufie, poate declanșa un război nuclear. 👉 REZISTENȚA
3 000
🇮🇷
Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe al Iranului: Întâlnirea planificată pentru astăzi în Elveția a fost amânată.
Scopul principal al întâlnirii a fost semnarea textului acordului de încheiere a războiului, cu discuții paralele privind aranjamentele pentru negocierile acordului final. Deoarece memorandumul de înțelegere fusese deja semnat digital în dimineața zilei de 28 Khordad (18 iunie), întâlnirea din Elveția nu este urgentă – o nouă întâlnire este planificată pentru zilele următoare. Conform textului memorandumului de înțelegere, începerea negocierilor pentru acordul final depinde de implementarea – și continuarea implementării – articolelor 1, 4, 5, 10 și 11. Consultările necesare sunt în curs prin intermediul mediatorilor; un anunț va urma odată ce condițiile pentru negocieri sunt îndeplinite. 🔴 @DDGeopolitics 👉 REZISTENȚA
3 000
🇮🇱🇱🇧 Armata israeliană neagă existența unui armistițiu și declară:
„Acționăm în conformitate cu directivele de la nivel politic și, până acum, nu au existat schimbări în directive sau în activitate.” @DDGeopolitics 👉 REZISTENȚA
3 000
Corpul Gărzilor Revoluției Islamice a anunțat că Strâmtoarea Hormuz este din nou complet închisă până la o nouă notificare, având în vedere agresiunea Israelului împotriva Libanului și încălcările Memorandumului de la Islamabad.
Via Colonelcassad
👉 REZISTENȚA
3 000
+1
🇱🇧🇮🇱 ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ! Încetarea focului a durat 5 minute — Israelul a lansat atacuri asupra Nabatieh imediat după intrarea în vigoare a acordului
Israel și Hezbollah au convenit o încetare a focului începând de vineri, la ora 16:00, a declarat un oficial american de rang înalt pentru Reuters, SUA și Qatar fiind intermediarii acordului, cu asistența Iranului. Cu puțin timp înainte de intrarea în vigoare, Israelul a lansat un val masiv de atacuri. La aproximativ cinci minute după ce acordul trebuia să intre în vigoare, Israelul a atacat oricum Nabatieh al-Fawqa (imaginea).
Israel a semnat o încetare a focului și a încălcat-o înainte să se usuce cerneala.
@DDGeopolitics
👉 REZISTENȚA
3 000
🇮🇷 🇱🇧 🇺🇸 ⚡️ — Agenția de știri semi-oficială Fars din Iran: Întâlnirea cu SUA de la Geneva este amânată până la o încetare a focului în Liban.
@IntelSlava
👉 REZISTENȚA
3 000
Fum negru se ridică deasupra unor zone întinse din Moscova după ce Ucraina a lansat un atac major cu drone, lovind rafinăria de petrol Kapotnya – a doua lovitură asupra acestei instalații în mai puțin de o săptămână.
Via Clash Report
👉 REZISTENȚA
3 000
Trebuie menționat că din retorica publică a coaliției Epstein a dispărut aproape complet tema „luptei pentru libertatea poporului iranian”. Vă amintiți acele exclamații patetice despre „lupta pentru curajoșii protestatari iranieni”, despre faptul că „SUA vor veni cu siguranță în ajutor”, „regimul nu va zdrobi dorința de libertate” și alte prostii patetice de genul acesta? Unde sunt toate acestea?
În acordul semnat nu se mai spune nimic despre asta. Absolut nimic. Dacă nu luăm în calcul obligațiile formale de a nu interveni în treburile interne ale Iranului. Pretextul fals pentru agresiune și-a jucat rolul și a fost aruncat la gunoi ca un obiect de cauciuc folosit, împreună cu tema numirii lui Pahlavi ca "gauleiter" al Iranului, însoțită de povești că nu prea doreau să-l numească. Pariul nu a dat roade.
Desigur, presiunea asupra Iranului nu va înceta, nici prin presiuni (ceea ce acum va fi mai dificil), nici prin acte teroriste și activități subversive din interiorul Iranului. Dar ultima rundă a rămas în mâinile Iranului și acest lucru va întări fără îndoială autoritatea iraniană reînnoită, căreia victoria în războiul cu SUA și Israel îi va adăuga cu siguranță legitimitate internă și externă, deoarece a reușit să arate puterea. Iar puterea în Orientul Mijlociu este cea mai valoroasă marfă și măsura influenței.
Via Colonelcassad
👉 REZISTENȚA
3 000
Ucraina a lansat cel mai mare atac cu drone asupra Moscovei din ultimii doi ani, oficialii ruși declarând că apărarea antiaeriană a interceptat 194 de drone care vizau capitala și 555 în toată Rusia pe timp de noapte.
Atacurile au avariat infrastructura, au declanșat incendii și au întrerupt temporar zborurile pe aeroporturile din Moscova.
Printre ținte se afla rafinăria de petrol Kapotnya din Moscova, unde filmările au arătat fum gros și explozii.
Via Clash Report
👉 REZISTENȚA
3 000
Repost from Savatie Baștovoi
Faptul că nimeni nu i se mai poate împotrivi în tot mai multe țări ale lumii, ne convinge că acest război e purtat de puternicii lumii. De aceea putem spune că păcatul homosexualității este în strînsă legătură cu puterea.
Acest duh necurat și hulitor pune stăpînire pe sufletele semețite de putere și bogăție, regăsindu-se printre conducătorii de diferite ranguri, printre judecători, procurori și mai marii poliției și armatei, precum și printre ierarhii și preoții care, necunoscînd puterea lui Dumnezeu, s-au socotit pe sine puternici și stăpîni peste sufletele și trupurile celor ce vin la ei, vînzînd sfințenia preoției în schimbul spurcării.
Toți sîntem păcătoși și nici un păcat nu este mai breaz ca altul. Desfrînații se pot mîntui prin smerenie și cei curați cu trupul se pot pierde prin înălțarea minții. Mintea este cea care ne înalță sau ne coboară. Mintea care îndreptățește păcatul, mintea care hulește pe Ziditor, mintea care plăsmuiește cuvintele ispitei și ale amăgirii, mintea care urzește planurile diavolești prin care se pierd chiar și cei aleși, aceasta se opune minții care se unește cu Dumnezeu în rugăciune și vede adevărul lucrurilor.
Paza de erezie, care este o stricare a minții, un cancer al diavolului, a fost grija milenară a Bisericii. Erezia nu este altceva decît un păcat îndreptățit, un păcat care ajunge să nu mai fie considerat păcat, un rău care ajunge să fie numit bine. De aceea Hristos ne învață să ne rugăm cu "Și ne izbăvește de cel viclean", adică de cel care ne prezintă răul drept bine.
Nu mulțimea celor ce mărșăluiesc în aceste zile mă îngrijorează, căci înțeleg prea bine cum funcționează mulțimile, ci lipsa de înțelepciune și înainte-vedere a ierarhiei și preoției noastre care nu au înțeles că homosexualitatea, în forma în care este astăzi promovată, nu mai este demult doar un păcat trupesc și o imoralitate, ci este un păcat al minții, o erezie apocaliptică și poate cea mai cuprinzătoare și distrugătoare dintre toate cîte s-au abătut asupra omenirii, lovind nu doar în Biserica lui Hristos, ci nărăvind să schimonosească firea întregii zidiri.
Biserica nu este chemată să alerge cu biciul prin piețe după homosexuali și desfrînați, nici să facă referendumuri care să ne apere de păcat, căci firea păcatului nu poate fi biruită decît de harul lui Dumnezeu. Destul ne este să combatem prin învățătură orice îndreptățire a păcatului, orice hulă adusă Ziditorului prin batjocorirea zidirii Lui, revenind la practica anatemelor răspicat formulate.
Anatema teoriilor care răstoarnă sau anulează genurile făcute de Dumnezeu, anatema celor care încuviințează ciuntirea mădularelor pentru a face din bărbat femeie și din femeie bărbat, anatema tuturor celor care schimonosesc învățătura despre om, despre zămislire și naștere, despre începutul și sfîrșitul vieții, ucigînd în pîntece sau la bătrînețe, luptînd în tot chipul împotriva vieții și a Izvorului vieții Care este Dumnezeu.
Oricine își îndreptățește păcatul este blestemat de Dumnezeu, după chipul lui Adam în Rai și oricine își mărturisește păcatele cu încrede în mila lui Dumnezeu, este iertat. Credem în iertarea tuturor celor ce se întorc cu pocăință, indiferent de felul și mărimea păcatelor, și nu socotim pierdut pe nimeni pînă în ultimul ceas, ba chiar și după trecerea din viața aceasta ne rugăm pentru mîntuirea tuturor.
Hristoase, Lumina cea adevărată, Care luminezi și sfințești pe tot omul ce vine în lume, să se însemneze peste noi lumina feței Tale ca întru dînsa să vedem lumina cea neapropiată. Îndreptează pașii noștri spre lucrarea poruncilor Tale, pentru rugăciunile Preacuratei Maicii Tale și ale tuturor sfinților Tăi. Amin.
Уже доступно! Исследование Telegram 2025 — ключевые инсайты года 
