Eugene K - the BA🇺🇦
رفتن به کانال در Telegram
Анонімний телеграм-канал Євгена Клюкіна. Робочі моменти, ідеї, роздуми, ексклюзиви, вільне спілкування. Адмін: @eugene27K Інфо: https://eugenekba.lovable.app/
نمایش بیشتر661
مشترکین
+224 ساعت
+37 روز
+1930 روز
آرشیو پست ها
2️⃣ Сертифікації допомагають не лише аналізувати, а й будувати процеси.
Ця база знань і арсенал підходів дають певну сеніорність у сенсі здатності сетапити бізнес-аналіз на проєкті.
Більшість матеріалів про бізнес-аналіз у відкритих джерелах фокусуються на виявленні та специфікації вимог. Але якщо подивитися на BABOK Guide або програми сертифікацій IIBA більш просунутого рівня, там з'являється окрема галузь знань — Business Analysis Planning and Monitoring.
І тут починається вже інший рівень питань.
Не просто "як провести інтерв'ю з клієнтом?" або "як написати вимоги?", а:
🔹 Як стартувати новий проєкт?
🔹 Які активності бізнес-аналізу потрібні?
🔹 Які артефакти варто створити?
🔹 Як організувати взаємодію із зацікавленими сторонами?
🔹 Як побудувати процес роботи бізнес-аналітика на конкретному проєкті?
Особливо це важливо в аутсорсі та консалтингу.
Наприклад, у Geniusee багато проєктів стартують практично з нуля. І при всіх плюсах це достатньо серйозний виклик.
Новий продукт.
Нова команда.
Новий замовник.
І виникає питання: "З чого почати?"
Саме тут системна база знань починає приносити найбільшу користь. Вона допомагає не просто виконувати окремі задачі бізнес-аналітика, а усвідомлено вибудовувати підхід до роботи на проєкті в цілому.
#certifications #career
Минулого тижня у нас на стрімі говорили про сертифікації 🎓
І піднялося питання: а навіщо ті сертифікації взагалі потрібні?
Я вже трохи відзвичаївся відповідати на такі питання. Напевно тому, що в мене вже багато досвіду, плюс зараз я повністю занурений у ШІ 🤖, а фокус більше на AI та технічних сертифікаціях (на які поки не так багато часу).
Але і ще тому, що у мене вже є CBAP та CPOA😎
І я можу поділитися, що вони дали особисто мені і по що я думав, коли взагалі планував їх здобувати. 🤔
1️⃣ Повна база бізнес-аналізу
У нас є професія бізнес-аналітика. Але чи можете ви сказати, що на своїй поточній роботі виконуєте весь спектр робіт бізнес-аналізу?
Якщо працюєте в ентерпрайсі або продукті — найімовірніше, ні.
У вас буде досить вузьке коло обов'язків: аналіз бізнес-процесів, робота як Proxy Product Owner або щось подібне.
В аутсорсі, звісно, варіантів більше, бо проєкти змінюються, контексти змінюються, і доводиться вчитися новому. Але навіть там постійно виникають питання:
🔹 Як діяти в новій ситуації?
🔹 Яку техніку застосувати?
🔹 Як працювати з конкретною зацікавленою стороною?
🔹 Як правильно стартувати новий проєкт?
І ось тут сертифікація дає дуже сильну теоретичну базу та набір найкращих практик.
Так, ви не будете використовувати все буквально так, як написано в BABOK. І далеко не всі техніки застосовуватимете регулярно.
Але ви знаєте, що вже є і можете оперативно реагувати.
І коли вас кидають у незнайому ситуацію, розбиратися стає значно легше. Не тому, що ви вже робили саме це, а тому, що у вас є фундамент, на який можна спертися.
Плюс сертифікації IIBA перевіряють не лише теорію. Екзаменаційні питання містять доволі підступні кейси 🤔
До речі, на минулому стрімі ми якраз розбирали подібні питання, і там виявилося, що не все так просто, як здається на перший погляд.
#certifications #career
Repost from BA memes | made in UA 🇺🇦
https://dou.ua/goto/KlEk
Написала свою першу статтю для DOU. Боюсь, що зараз мені всі як напихають в панамочку 🤣
Репощу статтю від БА про ШІ - лайтове позаробоче чтиво від автора дружнього каналу. 🥳👍
Нещодавно встановив собі розширення для браузера, яке показує поточні ліміти Claude.
Дуже прикольно, рекомендую. Називається Claude Karma.
Це не реклама, просто мені сподобалося, і я ділюся з вами, якщо вам цікаво 🙂
(мене особисто дуже дратує постійно заходити в налаштування, потім в Usage, і вже там дивитися ці ліміти)🫠
А це розширення реально знімає цей головний біль. + Там є всілякі підказки по піковим годинам, статистика, гейміфікація...🔥
Поки безплатне, без реклами.
Ну а якщо буде реклама — зробимо своє. 😂
Можливо ви знаєте теж зручні способи дивитися ліміти по Clauge, ChatGPT, Gemini - пишіть.
#mood #tools
Розкажу трохи про ШІ-дослідження і свій досвід з ним 🔍
Нещодавно проводив аналіз ринку конкурентів, який треба було спакувати у презентацію. Я використовував для цього Claude deep reserach (R.I.P. Perplexity). В принципі, шукає він дуже прикольно, але є певні нюанси.
Перший нюанс — якщо якась інформація в цілому не є публічною, наприклад ціни конкурентів у нішевій B2B, то дістати її точно не вийде. Ви отримаєте приблизну оцінку на основі відкритих джерел. А відкриті джерела можуть бути застарілими, неактуальними або просто не враховувати індивідуальні домовленості та знижки. 💰
Другий момент — навіть якщо ШІ зібрав для вас інформацію, вам все одно потрібно її розуміти. Особливо якщо потім ці дані треба презентувати клієнту або використовувати для прийняття рішень.
І я б не сказав, що ресерч став у кілька разів швидшим. Тому що дані все одно потрібно перевіряти. Ми навіть займалися не стільки перевіркою фактів, скільки розбором логіки розрахунків. Наприклад: звідки взялися ці $100 000 або цей $1 млн? 🤔
Окремо я ще попросив зробити не тільки основний ресерч і презентацію на його основі, а й декілька файлів-шпаргалок 📝
Бо презентація — це добре, але перед мітингом часто треба не 40 сторінок ресерчу, а коротке пояснення: хто конкуренти, чому саме вони релевантні, які в них слабкі сторони, звідки взялися ціни, наскільки їм можна довіряти, що потенційно краще обрати і які висновки ми можемо винести для нашої задачі.
Тобто ідея була не просто “зроби мені ресерч”, а допоможи дійти до цілі мітингу: швидко розібратися в контексті, мати під рукою ключові пояснення і прийти до більш обґрунтованого рішення.
І третє. Так як потім вам усе це потрібно пояснювати іншим людям, ви маєте реально володіти цією інформацією.
Треба розуміти:
- чому саме цих конкурентів взяли до аналізу;
- чим особливий кожен із них;
- які в них є нецінові переваги;
- які недоліки;
- де їх сильні та слабкі сторони.
Тому, якщо щось комунікує та овнить бізнес-аналітик, він усе одно має це повністю розуміти і спрямовувати в ефективне русло. 📚
ШІ дуже добре допомагає швидко зібрати первинну інформацію та сформувати контекст. Але до фінального артефакту зазвичай ще треба добре попрацювати.
До речі, було й кілька помилок. Я знаходив інформацію вручну, яка точно існувала, але модель її просто не побачила або зробила неправильний висновок. Тому сліпо довіряти ресерчу я б не радив ⚠️
Ресерч краще проводити детально та продумано.
Але якщо робити його якісно, то це дуже хороший контекст для подальших кроків. Просто варто пам’ятати: ресерч все ще вимагає часу, уваги та експертизи. І людина поки що залишається ботлнеком — але в хорошому сенсі 🙂 Вона є валідатором, інтерпретатором та оунером цієї інформації.👍
#experience #AIforBA
Чи потрібен Claude Max БА? Пост навіяний автоматичним зняттям $120 з моєї картки 😅 тим, що я рівно місяць тому перейшов на нього.
Я брав його під одну важку задачу, яку варто було зробити за одну добу без зупинок через годинні чи тижневі ліміти і тут один раз ця підписка мені допомогла.
Загалом, так як я не розробник, а вайб-кодер-любитель, то можу використовувати його лише частково у своєму професійному середовищі.
І в цілому я розумію, що для більшості задач БА, для генерування вимог, прототипів і навіть трохи більше ця підписка є скоріше надмірною, ніж достатньою.
По-перше, тому що у вас все одно залишається багато лімітів (див. скрін — це на кінець тижня, до понеділка у мене є ще 90% і у мене просто фізично немає часу придумати на що їх витратити)).
По-друге, Opus вам майже завжди не потрібен, звісно класно користатися топовою моделлю і я завжди за максимальну якість, але я суттєвих перевах для роботи БА не відчув.
По-третє, поєднання ChatGPT за $20 і Claude за $20 з моделлю Sonnet — це, як на мене, просто прекрасний сетап для більшості задач, просто треба грамотно їх розподілити між сервісами.
До речі ChatGPT дуже класний у зображеннях.
Можливо, якби я більше використовував Claude Code чи працював з чимось складнішим, тоді цінність була б більш очевидною. І я ще хочу це спробувати.
А так… поки що не бачу таких переваг, які прямо доводять: “так, мені точно потрібен Claude Max” 🤷♂️
А як ваші Pro підписки? Чи вистачає вам їх на щоденну роботу чи щось більше?
#mood #AI #tools
Мав нагоду зробити рецензію на бакалаврську роботу студентки УКУ 🎓
І хочу трохи поділитися цим досвідом, бо було справді цікаво почитати.
Сама робота була написана англійською, але якщо коротко? то тема роботи була про доступність мобільних застосунків для користувачів із порушеннями зору та роль ШІ у цьому.
Конкретнішеt: йшлося про доступність для людей із порушеннями зору, зокрема для тих, хто користується скрінрідерами.
І там, уявіть, реальний аудит доступності реальних українських застосунків, робота з користувачами, рекомендації для покращення аппок і навіть AI-помічник для тестування 🤖
До речі останній був побудований на n8n та OpenAI API. Його ідея — допомагати тестувальнику працювати з проблемами доступності: структурувати знайдену помилку, описати її зрозумілою мовою, зіставити зі стандартами доступності, оцінити критичність і перетворити це в нормальну задачу для команди розробки.
У мене після цього дві думки.
По-перше, я дуже заздрю студентам УКУ та взагалі сучасним студентам. У мене особисто не було такої близької можливості працювати над такими класними IT-проєктами ще в університеті.
(перші роки своєї кар’єри я взагалі був казна-де, поки не знайшов себе у BA, потім в ІТ, але це вже інша історія). 🙂
Круто, що зараз можна вчитися на таких реальних, прикладних і важливих темах вже в університеті.
По-друге, рівень студентів реально вражає.
В Україні дуже обдаровані люди. І роботи робляться не просто заради відмітки, а можуть бути реальною базою, з дослідженням, технологіями, користувачами і реальними проблемами.
Це коли студент може взяти складну тему на перетині доступності, мобільних застосунків, електронної комерції, тестування і AI — і зробити з цього роботу, яку реально цікаво читати практику з індустрії.
Тому для мене черговий доказ про те, що хороша освіта в IT в Україні — це реальність . 🇺🇦
#mood
Repost from Українська онлайн-конференція з бізнес-аналізу
4й трек - що більше хочете
#ПʼятничнийЧекін 👇
Як у вас справи?
Як пройшов цей тиждень?
І що нового для себе відкрили в бізнес-аналізі або ШІ? 🤖
Колеги, вітаю з Днем вишиванки! 🇺🇦
Як будь-яке свято української ідентичності, це реально крута подія, яка наголошує, що ми, українці, Є! 💙💛
І доєднуюсь до тренду 😊
А також радий вашим фото у коментарях 📸
Або пишіть, чи святкуєте День вишиванки, чи ні, як у вас проходить цей день 🙌
Гарного вечора! ✨
#mood
Колеги, тут УБАК активізувалися і почали продавати квитки на 2026. 🎟️
Це найкрутіша онлайн-конференція з бізнес-аналізу для українських бізнес-аналітиків. 🇺🇦
І закликаю звернути увагу, що зараз діє найнижча ціна на квиток до 30 травня включно. 🟢
Я щиро підтримую конференцію, адже там збираються самі найкращі спікери, тому закликаю вас не відкладати і придбати квиток раніше 🚀
Посилання 🔗
#events
Колеги, зараз поки не сильно мав час на пости, бо роботи багато 😅
Поки запрошую вас сьогодні ввечері послухати подкаст Антона та Кирила “As a user I want to see” з моєю участю.
Звісно, про бізнес-аналіз. 😎
Звісно, про штучний інтелект.🤖
Все, як ми любимо. 😄
Посилання: https://youtu.be/lwacpyjKJ58
Там було достатньо багато чогось такого, про що я ще навіть не писав, тому запрошую глянути. 📼
Всім гарного вечора 🙌
#mood #webinar
https://youtu.be/lwacpyjKJ58
#ПʼятничнийЧекін 👇
Якщо коротко — цей тиждень для вас був про що?
(одне слово або одна думка)
Цікаво побачити різні відповіді 👇
Ми всі зараз живемо в режимі постійного R&D 🧪
Дійсно, потік інновацій, апдейтів і нових інструментів став дуже швидким.
І, скоріше за все, багато хто живе в такому стресі від того, що все несеться, а ви відчуваєте, що не встигаєте.
Тільки ви щось налаштували — і воно вже застаріло.
Або це вже можна робити по-іншому.
Або хтось каже, що є новий кращий підхід.
Або вийшла ще одна “революційна” штука 🤯
Я би тут порадив просту річ.
Якщо у вас щось працює, вирішує якусь бізнес-задачу, операційну задачу або вашу особисту робочу задачу — це вже чудово.
На цьому можна зупинитися і цьому порадіти 🙌
Якщо досліджувати щось нове, то, напевно, краще робити це на нових задачах, щоб старе не ламалось.
І ще одна хороша психологічна стратегія: якщо ваш основний вибір зараз — умовно Claude чи ChatGPT, і вийшла якась нова технологія або інфраструктура (типу Hermes чи Wiki LLM) для роботи зі штучним інтелектом, просто дайте цьому час. Почекайте, поки ваш провайдер це реалізує.
Бо конкуренти зараз дуже швидко один одного наздоганяють і дзеркалять фічі.
Є можливість писати багато нового коду, релізити нові фічі з меншими витратами — і вони це роблять.
Саме тому все так і несеться.
Тому іноді можна просто дочекатися 🙂
Якщо ви вже щось робите, вже щось собі налаштували, вже маєте робочі скіли, промпти, workflow — це вже круто.
Якщо ще ні — то, можливо, вже варто цим зайнятися.
Якщо вийшла якась супернова штука, про яку всі кажуть, що вона класна, можна подивитися.
Але все одно від бази далеко не підеш.
База зараз у тому, щоб взяти технології та інфраструктуру штучного інтелекту і налаштувати їх так, щоб вони працювали саме у вас.
У ваших задачах. У вашому процесі. У вашому професійному середовищі.
Бо нова фіча не завжди сильно змінює парадигму.
Технології ШІ вже достатньо розвинуті.
Більше зараз задача в тому, щоб нормально налаштувати їх під себе і використовувати там, де це реально доцільно.
І якщо це у вас вже є — супер.
Є на чому зупинитися на мить і порадіти 😄
Гарного тижня!
#AI
Я тут роздумую оновити свій 13-річний ПК 🖥
І у зв’язку з цим задумався: а чи можна вже зібрати якийсь нормальний сетап для локальних моделей?
Тема цікава ще й тому, що хочеться мати можливість працювати в закритому контурі: локально, офлайн, приватно, з більшим контролем над тим, де живуть дані і як саме працює твій AI-інструмент. Плюс просто хочеться експериментувати 🤖
Ну і через це занурився в дослідження, на основі якого вийшла прикольна стаття, де є зручні таблички: з яким залізом які моделі можна розгортати в себе на комп’ютері, що з ними можна робити, де межі, які варіанти мають сенс, а які — не дуже.
Був ще варіант подумати про економію й не платити за Claude чи інші підписки. Але якщо чесно, економічна вигідність цього апгрейду виявилася сумнівною, і тут більше це звучить як “ігровий комп для навчання” 😂
Якщо чесно, я трохи засмутився від цього ресерчу, бо ціни на залізо через шалений попит ШІ-гігантів зараз просто дурні.😱
Якщо вам теж треба міняти ПК — ну, я вам співчуваю. Я теж зрозумів, що вирішив це робити в дуже поганий час. Хоча хто знає, може далі буде ще гірше 🙂
Тому таке.
Але якщо вам цікаво почитати про локальні LLM — точніше, на чому і що можна розгорнути і для яких задач це може бути корисно — запрошую почитати статтю 👇
https://www.linkedin.com/pulse/local-ai-2026-hardware-models-math-yevhen-kliukin-cjrle/
Цікаво, чи хтось уже пробував запускати локальні AI-моделі?
Ну і чекайте на апдейти — як на чомусь зупинюся, розгорну, запущу, то буду писати окремо на вихідних.
#mood #AI
Одне з останніх інтерв’ю. Питаю кандидата: "які AI-інструменти використовуєте?"
Далі чую: "Claude Code, Cursor, Antigravity...". Каже: “...намагаюся розібратись із Supabase, побудувати data layer...” . 👀
Я думаю: "круто!". Це круто, що люди з бізнес-аналізу взагалі намагаються, пробують, копають, розбираються не просто в чаті, а зануюються у розробку з ШІ 🤖
Звісно, по дефолту, чисто для бізнес-аналізу ці тули не потрібні. Але з іншої сторони, подумайте.🤔
1️⃣ По-перше, "кодити будуть всі!" (с). І вже зараз ви можете створювати прототипи по вашим проєктам достатньо швидко, щоб виявити якусь вимогу чи провалідувати її.⚡️
2️⃣ Вже зараз можна створювати якісь цікаві тули для себе і для підвищення своєї продуктивності. Або для клієнта знову ж таки щось невеличке розробляти самому. Автоматизовувати процеси ⚙️
І думаю, на цьому історія не закінчиться. Ми ще не знаємо, куди точно зайде робота бізнес-аналізу та наскільки вона трансформується в напрямку solution architecture.
І з іншої сторони, класно створювати щось своє.
Навіть як БА, якщо ви зберетеся зробити свій застосунок, у вас одразу виникнуть практичні питання по інтеграції, по базах даних, по API, GitHub, хмарних сервісах, як буде застосований той чи інший технічний стек, automation-сервіси, як, власне, працює ШІ у веб-сервісах.
І в результаті будете розбиратися з часом і краще розуміти продукти, над якими ми кожного дня працюємо.👍
Тож, якщо у вас є вільний час, раджу поглядати, вивчати і, головне, пробувати — з точки зору агентського кодування 🧠
І це буде хороша інвестиція у ваше майбутнє 🚀
#AIforBA #career #interview
#ПʼятничнийЧекін 👇
Що цього тижня було найбільш складним?
І як ви з цим справились?
Давайте трохи чесності в коментарях 👇
Отже, умовно, одну задачу можна агентизувати на 5 з 10.
Другу — на 8 з 10.
Десь ви можете зекономити 5%.
Десь — 70%.
А десь можете втратити 30%, тому що штучний інтелект неможливо нормально застосувати в цьому сценарії.🤬
І це теж реальність.
Тому, коли ви стикаєтесь з низькоефективними результатами від ШІ, ви стресуєте.
Але в таких випадках треба просто свідомо оцінювати:
- "можливо, тут була погана ідея покладатися на штучний інтелект";
- "можливо, краще я це зроблю сам";
- можливо, треба покращити якість вхідних даних або інструкцій;
- а можливо, ця задача просто не вартує автоматизації, працювати може, але потребує значних ресурсів на підтримку та "але", що виникають у процесі".
У довгостроковій перспективі все-таки можна більшість задач закривати агентами.
Але я теж дивлюсь у реальність і бачу, що деякі задачі або неможливо автоматизувати зараз, або витрати часу й ресурсів на автоматизацію дорівнюють чи навіть перевищують людську працю.
Тому не треба розстроюватися, якщо щось не виходить. 🙌
Треба дивитися або в сторону того, як це розрулити і покращити якість, або чесно відповісти собі: чи воно взагалі того вартує?
Можливо, не треба будувати автоматизований workflow там, де ви можете просто перекинутися з чатом текстом чи голосом.
#AI #experience
اکنون در دسترس! پژوهش تلگرام ۲۰۲۵ — مهمترین بینشهای سال 
