Programming Mentor
Ir al canal en Telegram
3 913
Suscriptores
+424 horas
+37 días
+2830 días
Archivo de publicaciones
3 913
Agentic Engineering для нових (greenfield) проєктів
На наступному тижні протягом трьох днів разом з fwdays Academy я проводжу інтенсивний креш-курс по розробці нових проєктів з AI агентами
Ви приходите зі своїм інструментом, може бути будь-який: Claude Code, Codex, Cursor, GitHub Copilot, Antigravity, OpenCode і т.д. - у них принципи роботи схожі, курс на інструмент не зав’язаний. Робити будете власний проєкт, можете реалізувати стартап, про який роками мріяли.
Це буде не вайбкодинг, а виважений інженерний підхід, де ми задіємо комплекс заходів для того щоб результати нашої роботи були передбачуваними.
Хоча курс в першу чергу орієнтований на software інженерів, але подачу матеріалу я буду робити максимально доступною, писати код руками ми не будемо, тому навчитися робити проєкти за цим підходом можуть люди, які взагалі ніколи код не писали - BA, QA, QA, продакт- і проджект-менеджери, дизайнери, а також усі, хто хоче зрозуміти, як побудувати робочий процес з AI-агентами по-інженерному, а не покладаючись на удачу.
Цікаво, що в цій галузі настільки швидко все розвивається, що з моменту анонсу курсу два місяці тому до його запуску зараз вже встигли завіруситися такі підходи як Loop Engineering, які я прямо зараз інтегрую до курсу.
Я покажу як зробити повністю автоматичну фабрику проєктів, що дозволить вам швидко, але керовано генерувати рішення, які валідуються до вимог, автоматично тестуються, виправляють дефекти і навіть записують відео з пруфами виконаної роботи. Скорочено концепт цього підходу був на моєму виступі на DOU Day 2026, тут ми все розберемо детально, а ще в нас буде багато додаткового.
Окремий блок - це взагалі нова концепція розробки, де ми не просто пишемо детермінований код, а керуємо такими агентами як OpenClaw/NanoClaw/Hermes, які достатньо розумні, щоб робити корисну для нас роботу, не розмінюючись на дрібні деталі.
Додатково я покажу свій власний сетап для розробки на основі Claude Code + Cursor, який я вважаю найбільш ефективним на сьогодні і поясню як з нього витягти максимум по швидкості та витратам на використання.
Маю спеціальний лінк зі знижкою, заходьте, реєструйтеся, до зустрічі у вівторок! (Кому розклад не підходить, то можна працювати по записах, задавати питання в чаті підтримки, на здачу проєкта буде ще тиждень після закінчення курсу). Лінк з промокодом тут https://bit.ly/3QK37j2
3 913
Байка
Три дні тому вийшла Fable 5, я прям під неї перейшов на підписку Claude на $200/міс. і за цей час встиг нормально так поганяти модельку в Cowork / Claude Code. В Cursor вона теж була доступна, але там її використання виходить дорожче.
Модель дуже сподобалася, хоча у неї якийсь параноїдальний рівень безпеки, бо вона часто відмовлялася робити роботу, особливо якщо десь слова security / vulnerability зустрічалися. У Антропіків взагалі з цим проблеми - у одного з моїх клієнтів так заблочили корпоративний екаунт разом з усіма грошима на балансі. Нічого відновити не вдалося, тільки час змарнували.
На вихідні мав великі плани на неї, але сьогодні зранку побачив, що її заблочили для всіх неамериканців за вказівкою уряду США.
Ну що тут скажеш - в довготривалій перспективі штати самі своїми діями підштовхують до розвитку опенсорсу та конкурентів з інших країн, і найбільшим бенефіціаром від цього стане Китай.
А для нас всіх важливий урок в тому, що ніколи не можна ставити себе в абсолютну залежність від будь-якого стороннього постачальника і завжди бути готовим до подібних кейсів, їх далі буде тільки більше.
Якщо говорити про AI в SDLC, то стараємося структурувати проєкт таким чином, щоб працювати з ним могли люди з різними AI-інструментами одночасно. Я сам останнім часом працюю у зв’язці Cursor + Claude Code, і якщо в останньому упираюсь в ліміти, то спокійно переключаюсь на перший і продовжую в ньому.
Робити це зовсім нескладно, більшість складових для агентної розробки універсальні, а те що не універсальне стараємося уникати за можливості. Цікаво, що Claude Code в багатьох аспектах ігнорить стандарти і робить по-своєму, але окремий ріспект Cursor за те що вони їх підхоплюють конфіги і можуть напрямку використовувати (конфіги хуків,
CLAUDE.md і т.п.).
Також моя порада взагалі поменше використовувати якихось сторонніх сервісів та інтеграцій, намагайтеся все тримати в репозиторії проєкту (доки наприклад) - це не лише вирішує подібні питання з можливими блокуваннями, але і сильно спрощує агентам робити свою роботу.3 913
Професія тестувальника та AI
Можливо ви здивуєтеся, але все йде до того, тестувальник - це професія, яку найближчим часом не просто не замінить AI, а ще й збільшить на неї попит.
Звісно що професія трансформується і звичайні Manual QA / виконавці тест-кейсів не дуже будуть потрібні, але попит на кваліфікованих QA інженерів схоже лише зростає і буде продовжувати зростати в майбутньому.
Причина насправді досить очевидна - коли AI-генерованих рішень стає більше, то зростає попит на його перевірку. Але тут виявляється ще один досить забавний нюанс - згенерувати проєкт з AI стає кратно простіше в порівнянні зі створенням його вручну в минулому, а от перевірити його в усіх деталях настільки простіше не стає.
Тому що тестування – це не просто натискати кнопки і звіряти результат з очікуваним. Це про побудову стратегії тестування, вміння ставити незручні питання, виявляти неочевидні ризики, розуміти контекст продукту, поведінку користувача, бізнес-логіку і місця, де система може зламатися не лише технічно, а і концептуально.
Так, AI може допомогти згенерувати тест-кейси, автотести, проаналізувати логи чи підказати edge cases. Але хтось має зрозуміти, що саме варто перевіряти, а що не варто, чому це важливо і які наслідки матиме помилка. І звичайно не варто забувати про повноту - в тестуванні це особливо критично, і якщо в розробці достатньо пройтися по вимогах і проставити галочки про їх виконання, то в тестуванні потрібно перевірити не лише те, що описано у вимогах, а й те, про що в них забули, що неправильно сформулювали, що користувач зрозуміє не так, як очікувалось, і т.д. і т.п.
Саме тому в епоху Agentic Engineering гарні QA будуть на вагу золота, і так, щоб таким QA інженером стати, треба також повчитися інженерному мисленню: системному аналізу, тест-дизайну, роботі з вимогами, ризик-орієнтованому підходу, автоматизації та вмінню використовувати AI інструменти.
PS. До речі, прямо зараз на один з проєктів для моїх клієнтів шукають QA, який зможе якісно протестувати телеграм-бота, що керується LLM. Оплата буде гарна (самі оцінюєте відповідно до обсягів робіт), кому цікаво - додаю формочку, закиньте туди свої дані, з вами зв’яжуться.
Лінк на формочку https://forms.gle/AMMefVP6e2n5CYA46
3 913
Agentic AI Developer
Тут на гітхабі вийшла перша частина курсу під сертифікацію Agentic AI Developer https://learn.microsoft.com/en-us/training/paths/gh-developing-agentic-systems-1
Інфа про сам іспит тут https://learn.microsoft.com/en-us/credentials/certifications/agentic-ai-developer/
3 913
+2
DOU Day 2026
Багато про AI, але вже говорили переважно про те як правильно користуватися, а не абстрактно що "за ним майбутнє".
Потужно звучить наш мілтек – зараз це серйозна альтернатива “традиційному” сервісному та продуктовому IT.
Квитки не дешеві. Але якщо брати заздалегідь, розраховувати, що це інвестиції у себе, нетворкінг, який простіше/дешевше здобути навряд чи вийде, то воно точно того вартує.
Приємно, що мій виступ зібрав повний зал і багато позитивних фідбеків. Обіцяю, що далі буде більше – вся ця історія з AI у Software Engineering мене зачепила не на жарт. Вважаю що це і є Golden Era у Software Engineering - шлях від ідеї до реалізації ще ніколи не був таким коротким - придумуйте ідеї та імплементуйте і поменше слухайте критиків, якби їх слухали винахідники та бізнесмени, то багато з того що ми знаємо і чим користуємося - просто б не існувало.
Окрема подяка організаторам - зробити івент на кілька днів на понад 4 тис. учасників, з якого не хочеться йти - то і є топовий рівень. :)
3 913
Agentic Engineering Для Greenfield
Вчора я проводив воркшоп для DOU Day по швидкій розробці Greenfield проєктів з AI агентами. Приємно було почути позитивні відгуки, але загалом там час був досить обмежений і була можливість розібрати підхід лише теоретично. Якщо цікаво зануритися глибше, то в червні я буду проводити швидкий триденний курс разом з fwdays academy саме по цій темі, там у нас буде достатньо часу щоб глибше розібрати теорію і все реалізувати на практиці.
Зараз на курс діє знижка плюс від мене є купон ще на -15%, запрошую всіх, кому ця тема цікава.
Окремо зазначу що цей підхід сформований на досвіді таких популярних проєктів як Claude Cowork, OpenClaw та інших, і з ним мої клієнти роблять проєкти, в яких практично весь код AI-генерований, і при цьому успішно залітає в продакшин.
Лінк на курс тут https://fwdays.com/event/agentic-engineering-greenfield-course
Купон programming_mentor
3 913
Це слайди з мого воркшопу в DOU Day 2026, хто має питання - обговорюємо в коментарях https://koldovsky.github.io/2026-dou-day-workshop/
3 913
PR на 1 млн
Тут цікава історія - Anthropic придбала bun 5 місяців тому, а вчора на гітхабі змерджили PR на 1 млн рядків коду, в якому проєкт переписаний з Zig на Rust. Звісно що без AI не обійшлося, говорять що Claude Code все переписав за 5 днів.
Причина не технічна, просто з розробниками Zig не домовилися в деяких моментах.
Думаю що без багів у таких масштабах не обійдеться, але баги вони є завжди, в от відомих міграцій в таких обсягах ще не було. Це знакова подія для всієї галузі я вважаю. Далі буде більше :)
https://www.reddit.com/r/rust/s/JNkAjAGQRA
3 913
До зустрічі завтра на DOU Day 2026
Якщо ви раптом не в курсі, то завтра починається DOU Day, квитків залишилося мало, але вони ще є https://dou.ua/dou-day-2026/#tickets
Ось промокод від мене KOLDOVSKYI10
Буду проводити воркшоп на цікаву тему - як робити нові проєкти з AI агентами швидко і при цьому щоб вам за це нічого не було. Починаємо о 14:20 :)
3 913
Економимо на токенах
Свіженьке відео - як економити на токенах https://youtu.be/xaK7s54boxg
Окремо рекомендую Caveman Skill, прям дуже гарна штука https://github.com/juliusbrussee/caveman
3 913
Інтерв'ю для ДОУ
Запрошую прочитати моє інтерв'ю для ДОУ. Коли записували, то багато чого довелося згадати з дев'яностих та початку двохтисячних, таке відчуття наче все зовсім недавно було.
https://dou.ua/lenta/interviews/koldovsky-about-evolution-of-it-industry
3 913
AI бульбашка
10 березня 2000 року неочікувано для багатьох почав провалюватися індекс Nasdaq, оснований на акціях високотехнологічних компаній. Це спричинило паніку, відтік коштів з фондового ринку IT-компаній і масові банкрутства та звільнення, що пізніше були назвали “бульбашкою доткомів”.
Але краху ринку як такого не відбулося, відбулася корекція. Незважаючи на те, що багато компаній закрилося, а інвестори втратили кошти, веб який такий це все успішно пережив, а деякі компанії, як, наприклад, Amazon, тільки посилили свої позиції.
Втратили кошти ті інвестори, що легковажно довірилися компаніям-шахраям, що не були здатні запропонувати цікавий для клієнтів конкурентоспроможний продукт чи сервіс, а просто збирали гроші інвесторів та давали порожні обіцянки.
Думаю що зараз ми наблизилися до чогось схожого в світі AI, де є завищені очікування та залитий інвестиціями ринок що складається з тисяч AI-компаній, у багатьох з яких туманні реальним продуктом і його плейсментом.
https://youtu.be/XFBPgIfCDKk
3 913
Запит на допомогу
Зараз буде дуже нетиповий пост для мого каналу, але за можливості намагаюся допомагати людям.
Ми всі знаємо що стало тяжко закривати військові збори, тому особливо складно вирішувати інші проблеми, але від них теж залежить чієсь життя.
Зараз хочу попросити допомогти моєму студенту Андрію, знаю його особисто, сьогодні з ним зідзвонювалися (з відео, тому що в часи AI все можливо), тому це точно не скам.
Він потрапив у скрутне становище, сімейна трагедія, потребує термінової фінансової допомоги, за можливості прошу підтримати збір, можливо повністю закрити не вийде, але будь-який внесок цінний.
https://send.monobank.ua/jar/8VEXAtjkyk
3 913
Про Harness
Зазвичай ми багато уваги приділяємо появі нових AI-моделей: кілька днів тому вийшов Opus 4.7, буквально вчора – GPT 5.5.
Але покращення моделей дедалі більше схоже на повільну еволюцію: відсотки в рейтингах ростуть, а на реальних задачах різниця не завжди очевидна. Іноді навіть здається, що нова модель працює гірше – хоча часто вона просто потребує іншого підходу.
А от де зараз справді багато інновацій – це harness, тобто обв’язка навколо моделі.
Для розробників це особливо помітно. Одна й та сама модель може відчуватись по-різному в Cursor, Claude Code чи іншому devtool не тому, що “мозок” інший, а тому що інша система навколо нього: system prompt, routing, tool use, доступ до контексту, робота з файлами, memory, UX, evals.
Відповідно мене не дивує, що Opus 4.7 в Cursor може працювати краще, ніж у Claude Code :)
Саме тому найжорсткіша конкуренція вже йде не лише між моделями, а між harness. Бо користувачу потрібна не “найкраща модель у вакуумі”, а система, яка стабільно вирішує його задачу.
3 913
Про Harness
Зазвичай ми багато уваги приділяємо появі нових AI-моделей: кілька днів тому вийшов Opus 4.7, буквально вчора – GPT 5.5.
Але покращення моделей дедалі більше схоже на повільну еволюцію: відсотки в рейтингах ростуть, а на реальних задачах різниця не завжди очевидна. Іноді навіть здається, що нова модель працює гірше – хоча часто вона просто потребує іншого підходу.
А от де зараз справді багато інновацій – це harness, тобто обв’язка навколо моделі.
Для розробників це особливо помітно. Одна й та сама модель може відчуватись по-різному в Cursor, Claude Code чи іншому devtool не тому, що “мозок” інший, а тому що інша система навколо нього: system prompt, routing, tool use, доступ до контексту, робота з файлами, memory, UX, evals.
Відповідно мене не дивує, що Opus 4.7 в Cursor може працювати краще, ніж у Claude Code :)
Саме тому найжорсткіша конкуренція вже йде не лише між моделями, а між harness. Бо користувачу потрібна не “найкраща модель у вакуумі”, а система, яка стабільно вирішує його задачу.
3 913
getdesign.md
Класна штука, дозволяє отримати в свій проєкт дизайн-систему на основі якогось популярного сайту, який вам подобається https://getdesign.md/
3 913
Запрошую на Fwdays AI Summit
25-го квітня планую бути в Києві та виступати вживу на Fwdays AI Summit, топік – «Agentic Engineering для brownfield проєктів».
У мене назбиралося багато цікавого досвіду, тож буде що розказати: у brownfield реально багато підводних каменів у порівнянні з greenfield. Буде багато реальних кейсів і нюансів, з якими стикаєшся саме в легасі-проєктах. Приходьте, не пошкодуєте :)
Деталі Fwdays AI Summit! 🚀
📅 25 квітня 2026
📍 Київ + онлайн
Інші спікери:
✅ Олександр Краковецький – CEO at DevRain. Розповість про LLM API, ефективну взаємодію з ними та виклики побудови RAG-систем.
✅ Олексій Мінаков – Consultant & Educator in Generative AI. Поговорить про використання ШІ для особистого розвитку, навчання, рефлексії та пов’язані ризики.
✅ Дмитро Шабанов – Solution Architect at Temabit. Покаже, як AI-агенти можуть брати на себе задачі performance-оптимізації та як контролювати результат.
Більше тем та доповідей на сайті конференції 👈
Також маю промокод на 15% знижки: 24DE775F7F
¡Ya disponible! Investigación de Telegram 2025 — los principales insights del año 
