Expres European
Ir al canal en Telegram
Despre tot și despre toate. Hibrid, cognitiv, neautentic.
Mostrar másEl país no está especificadoLa categoría no está especificada
837
Suscriptores
+724 horas
+307 días
+3030 días
Archivo de publicaciones
Repost from Gonța Media
În țara noastră mor copii și tineri în Armată, iar Maia Sandu zice că avem cel mai bun ministru din era noastră.
Poliția e implicată săptămânal în scandaluri rușinoase, iar puterea ne spune să nu cerem demisia conducătorilor la fiecare “incident”.
Droguri printre adolescenți - zero reacții.
Piramide financiare în rândul oamenilor legii - liniște.
O doamnă anunță moartea suspectă a unei femei - toată turma partidului o caută pe cea care a dezvăluit macabrul caz și-s gata s-o linșeze.
Cetățeni moldoveni sunt luați la război contrar voinței lor - nicio reacție.
Copiii de-ai noștri rămân fără cetățenie - nimic.
Un concurs despre nimic a ieșit pe dos în opinia unora - demisie de onoare! (Una dictată, nu benevolă).
Toți aplaudă!
Ce țară de proști suntem!
Plecarea lui Vlăduțu de la TRM nu e asa simplu din cauza punctelor la ESC. Demisia demult plana de-asupra capului lui mai dihai ca nimbul la sfinți. Scandalul cu punctele a căzut taman la țanc și a fost ultima picătură.
Pentru că anterior, Vlăduțu a ignorat și si-a șters buca de parerea persoanei delegate din turn la TRM, căpetenia națiunii fiind supărată foc pe atare treabă.
În fine, plecarea lui nu schimbă nimic, or, va fi numită în funcție altă sculă, conform meritocrației partidului iubit.
Altă treabă ar fi, dacă TRM ar fi dată opoziției sau dacă ar fi organizat un concurs corect. Dar nu va fi să fie.
Ce-i acolo cu greva foamei din penitenciarul de la Leova? Nu știți?
Nu stiti ,cine din ro a primit recent cetățenie sau urmează sa primească...?😂
Nu-i normal in fruntea acestui obiect strategic sa fie moldovan😁
Я устал, я мухожук.
Consider plecarea aceasta mult prea întârziată, dupa raportul Curții de Conturi, care a depistat o mulțime de nereguli și delapidări.
Vlăduțu, deja injectările cu botox și cumpărăturile din duty free - за свой счёт, родненький.
+1
Ehhh, Mariana, m-ai blocat și umbli pe cîlburi.
Da nu-i nică, eu mi-am găsit altă podrujkă.
M-am resemnat.
На злобу дня.
Scrutinele de ieri au demonstrat un lucru:
PAS poate învinge doar dacă candidează singuri.
Săptămâna trecută, Putin a semnat un decret care simplifică procesul de acordare a cetățeniei ruse rezidenților nerecunoscutei „Republici Moldovenești Pridnestroviene”. Schimbarea cheie: decretul va permite transnistrenilor să obțină cetățenia printr-o procedură simplificată, chiar dacă dețin un al doilea pașaport - moldovenesc sau ucrainean. De asemenea, vor putea obține cetățenia rusă în afara Rusiei - la orice oficiu consular din străinătate (inclusiv la oficiul consular de vizită din Tiraspol, Transnistria).
Și, au pornit intr-o veselie, declarațiile. Una mai dihai ca alta.
Prim-ministrul moldovean Alexandru Munteanu a declarat că locuitorii „RMN” nu ar trebui în niciun caz să accepte pașapoarte rusești, deoarece aceasta este modalitatea Rusiei de a organiza o nouă sursă de întăriri pentru armata sa.
„Cetățenia nu înseamnă doar drepturi și libertăți, ci și obligații.” „Cred că decizia Kremlinului este legată de o încercare de a atrage cât mai mulți soldați pe front”, a declarat Munteanu.
Președintele Zelenski a exprimat o opinie similară: „Rusia caută astfel noi soldați, deoarece cetățenia implică serviciul militar. Aceasta este, de asemenea, o revendicare a Transnistriei ca propriu teritoriu.”
Unii bloggeri ruși fac paralele cu adoptarea recentă de către Duma de Stat a unui proiect de lege care permite utilizarea Forțelor Armate Ruse pentru a proteja cetățenii ruși în străinătate. În acest context, decizia de a acorda cetățenia rusă locuitorilor „Republicii Transnistrene” este văzută ca creând un pretext pentru desfășurarea armatei în cazul în care Moldova ia măsuri pentru reintegrarea forțată a Transnistriei.
Ambele explicații par dubioase. Kremlinul abia dacă are nevoie să distribuie pașapoarte în masă locuitorilor „Republicii Transnistrene” pentru a avea un pretext pentru desfășurarea armatei în regiune: aproape jumătate dintre locuitorii „republicii” nerecunoscute (aproximativ 200.000 din cei aproximativ 450.000 care locuiesc în „Republica Transnistrenă”) dețin deja cetățenie rusă.
Teoria despre încercările de a atrage locuitorii „PMR” în armata rusă este, de asemenea, ilogică: pentru a realiza acest lucru, Rusia ar trebui să creeze condiții pentru ca transnistrenii să călătorească în Rusia pentru a obține pașapoarte rusești, în loc să le permită să facă acest lucru în Transnistria, care nu este în război cu nimeni.
Distribuirea de pașapoarte pentru reaprovizionarea armatei ar avea sens doar într-un singur caz: dacă Rusia s-ar pregăti să deschidă un al doilea front împotriva Ucrainei din Transnistria. Totuși, acest lucru este extrem de puțin probabil, atâta timp cât frontul principal se află la sute de kilometri distanță. Și dacă „PMR” ar intra acum în război, s-ar trezi imediat complet înconjurată, fără nicio provizie din partea Rusiei.
Și încă ceva: toate forțele de securitate din Transnistria sunt deja controlate de facto de Moscova. Iar acordarea cetățeniei ruse nu este necesară pentru a le emite vreun ordin.
Prin urmare, decretul lui Putin nu are, cel mai probabil, conotații militare, ci este menit să rezolve problemele evidente care au apărut în „PMR” în ultimii ani cu privire la obținerea cetățeniei ruse.
Anterior, transnistrenii primeau, în general, pașapoarte rusești ca apatrizi, deținând doar un pașaport sovietic. Dar acum, mulți locuitori dețin deja pașapoarte moldovenești. Pentru ei, procesul simplificat era închis - trebuiau să călătorească în Rusia, să obțină un permis de ședere acolo, să promoveze un examen de limba rusă și așa mai departe.
Iar decretul lui Putin, așa cum este descris mai sus, rezolvă această problemă. Acum, transnistrenii care dețin cetățenie moldovenească, ucraineană sau de altă natură vor putea obține și cetățenia rusă printr-un proces simplificat, fără a călători in Rusia. În plus, își pot depune documentele nu numai la oficiul consular supraaglomerat din Tiraspol, ci și în orice altă țară în care Rusia are un consulat.
În context, astăzi, ambasadorul Ozerov a fost convocat la MAE.
Repost from Gonța Media
Campioni la a bate apa-n piuă
Asta-i ediția emisiunii Gonța Media, Editorial, 18.V.2026.
Vă mulțumesc!
https://youtu.be/YRe0ABeLQ6o?si=Jlm1AhqLYWduByW3
93.33% voturi numarate.
Ehhh, săracu' pas. Cred că regretă că la locale nu poate vota diaspora.
Soft-ul francez poate face minuni mai dihai ca Гарри Гудини, care scotea iepuri din pălărie.
Biroul Național Anticorupție (NABU) susține că nu desfășoară o anchetă împotriva soției lui Zelenski.
Aceste zvonuri au apărut astăzi în diverse portale informaționale și grupuri online.
Agenția anticorupție a declarat că aceasta face „parte a unei campanii sistematice de discreditare a instituțiilor statului” și informare a țarii-agresor.
Straniu, din câte văd cu discreditarea instituțiilor se descurcă foarte bine ucrainenii singuri, fără a fi nevoie de ajutor extern.
Conștientizez cât am apărat această conducere ucraineană, în timp ce ei furau ca nesimțiții pe seama oamenilor trimiși să moară pe front, apoi tocmai mi-i rușine de mine.
În timp ce la noi e in toi scandalul cu voturile la concursul politic ESC, ucrainenii au altfel de probleme:
⚡️SAP și NABU se pregătesc să o aresteze pe soția lui Zelenski, Olena, potrivit RIA Novosti, făcând trimitere la agențiile de securitate rusești și surse anonime din conducerea UE.
Zelenski este conștient de acest lucru - a sporit securitatea familiei sale și a început să „negocieze” cu partenerii occidentali.
Între timp, strategii săi politici îl sfătuiesc, se pare, să divorțeze de soția sa în modul cel mai public posibil.
P.S. nu uităm că codul R-1 din comunicatele NABU din dosarele de corupție ale lui Mindici si Yermak, este al președintelui ucrainean, despre care aceleași comunicate spun că a acționat prin intermediul soției Olèna.
De asemenea, nu uităm că NABU și SAP sunt instituții formate prin finanțare SUA și nu se subordoneaza sub nicio formă conducerii ucrainene, fiind organe autonome în stat.
Repost from Gonța Media
Maia Sandu și prăpastia
Asta-i ediția emisiunii Gonța Media, Editorial, 17.V.2026.
Vă mulțumesc!
https://youtu.be/SrTwWho9xus?si=WwsyzDYhGkvKsLqD
Lidera națiunii e în Estonia acum.
Estonia a acordat RM la Eurovisionul vostru 0 voturi.
Ura!
Cum credeți, ce scuze vor găsi cei din juriul md pentru 3 voturi atribuite României?
¡Ya disponible! Investigación de Telegram 2025 — los principales insights del año 
