Expres European
Ir al canal en Telegram
Despre tot și despre toate. Hibrid, cognitiv, neautentic.
Mostrar másEl país no está especificadoLa categoría no está especificada
832
Suscriptores
+1024 horas
+237 días
+2330 días
Archivo de publicaciones
Pentru studierea si consultarea proiectului politicii fiscale au dat termen 8 zile.
670 pagini - 8 zile.
Criticati constructiv!!
P.S. vor tine cont exact ca si în cazul avizelor Comisiei de la Veneția.
Turma oricum o să-i voteze. Ăștia din pas pot să facă kka in capul sectanților, ei oricum vor zice că e bine, că ajută contra mătreței și tre de rabdat și de votat.
Sondajul de azi confirmă.
+1
Poliția, aici PAS-ul și lidera globală vă răsplătesc pentru că îi slujiți. Si pentru toate electoralele. În genere, pentru tot. Вы же знаете о чём я?
Mâncați cu pâine.
От души, от сердца.
Politica fiscală pe scurt.
V-am pupat, dragilor.
Nu uităm să mulțumim partidului și liderei globale care află tot din presă.
+1
SIS-ul nostru onegist cel reformat de o țară terță a sîsîit azi un comunicat.
Mai pe scurt, foarte previzibil, rușii di jină.
Apoi dar chestoru' spune minciuni despre localizarea call-centrelor în trei țări europene? Toate trei țări sunt Rusia, sau cum de înțeles? Dar faptul că toți escrocii vorbesc cu accent ucrainesc si mai scapă câte un cuvânt на мове, asta cum explici, dragă SÎS?
P.S. nici eu, nici fetița mea nu suntem in baza de data a lui Șor. Dar sunate si numite pe nume am fost.
Хорошая попытка, котятки, но нет, не работает.
+1
Libertatea presei percepută de cetățeni.
Codruții, lumea nu vă mai crede. Degeaba băbăhnește propaganda milioane în voi.
Не справляетесь, родненькие.
Hai începeți cu .... Sondaj făcut la Kremlin, Petruți - mâna Moscovei.
Selecționata Franței parcă-i Selecționata PAS-ului astăzi.
Un meci mega plictisitor.
În rest - bravo, Senegal!
Campioni la implementarea reformelor, dar nu prea campioni.
Nu o să vă vină să credeți, dar ieri, la deschiderea primului cluster de negocieri dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană, comisarul european Marta Cos a anunțat că a înmânat Chișinăului o nouă listă de reforme:
„Recunoaștem oficial progresul pe care Republica Moldova l-a făcut în ultimele luni în materie de reforme. De asemenea, am furnizat Republicii o listă de reforme necesare pentru a consolida independența sistemului judiciar, a combate criminalitatea organizată și corupția și a crește transparența în achizițiile publice. Aceasta stabilește o cale pentru consolidarea bazelor viitoarei aderări a Republicii la UE.”
Aici chiar nu mai înțeleg nimic, ce fel de campioni suntem și ce fel de succese avem obținute în reforme, când Bruxelles-ul înmânează încă o listă de reforme, și tot în aceleași domenii? Ca și cum reformele de succes pentru care am fost lăudați ar trebui să însemne că situația din țară este aproape ideală. Pentru că dacă nu sunt așa și dacă necesită noi reforme, atunci nu există succes. O reformă bine executată, care nu a îmbunătățit nimic și care acum necesită noi reforme, este o pierdere de timp și efort. Este ca și cum ai rearanja paturile într-o instituție cunoscută, cu o responsabilitate socială scăzută. Deci, pentru ce lăuda Marta Moldova atunci? Pentru că reformele reușite nu au schimbat nimic, iar acum trebuie să schimbăm lucrurile în bine din nou?
Ничего не понимаю. 🤷♀️
Logic că nu va demisiona nimeni. Asta doar nu sunt trei puncte la Eurovision.
Domnul Gonța, vedeți să nu vă sune cu scandal tovarășul ministru, ca în cazul dlui Marinuță. Că el poate.
https://t.me/gontagheorghe/3237
L-am ascultat eu aseara pe tovarășu' chestor despre escrocheriile telefonice. Ce pot spune, maladeț.
Despre proiectul de lege cu procurarea cartelelor SIM cu buletinul, eu chiar nu văd cum ar soluționa problema.
Imediat explic de ce.
Și eu, și fetița mea deținem abonamente la acelasi operator mobil. Asta presupune contract, buletin și toate detaliile aferente.
Toată iarna asta am fost sunată de nenumărate ori de diferiti escroci, cu diferite oferte fabuloase - ba cripto, ba colete șamd. De fiecare data când sunau, îmi ziceau pe nume. Откуда инфа? Am apelat la 112 si i-am informat, le-am dictat vreo sase numere de telefon de pe care eram sunată (or, eu blocam de obicei imediat). Am zis că dețin inregistrari audio, ca pot să le prezint. Mi-au zis... bun bun și gata. Mort ca toți morții.
Pe fetița mea când au sunat-o (ea vorbeste fluent rusa fără probleme), tot i-au zis pe nume...приходите заберите какие то документы или курьером.
Păi de unde știu ei numele deținătorului cartelei SIM? Și cine ne poate da asigurări că nu vor fi spargeri de baze de date sau banală vânzare a lor?
Так что братцы, нет, не сработает. Alta este că ei под шумок vor să aibă control si asupra telefoniei mobile - asta da, cred. În rest - nu.
Trei polițiști.
"Alo, poliția. A avut loc azi ședința Consiliului municipal Chișinău?". Situație bizară la sediul Primăriei Chișinău. Tocmai trei polițiști au venit astăzi "să verifice" dacă a avut loc ședința CMC. Denis Șova, președinte al ședinței CMC:
"Astăzi, după ședința Consiliului Municipal Chişinău, a venit poliția. Scopul verificării: să stabilească dacă ședința a avut loc, la ce oră a început și când s-a încheiat. Potrivit angajaților, acționau „la indicația de sus”.
Când organele de drept sunt puse să se ocupe de asemenea lucruri, apare inevitabil întrebarea: chiar nu mai există alte probleme în oraș și în țară care necesită atenție?"
Logic, pentru tot felul de mâncăi prin agenții și ministere buget este și moratoriu nu-i.
Repost from N/a
Ieri, un grup de părinți naivi a solicitat Turnului și Reginei să se implice în soluționarea unor probleme care afectează mii de familii: moratoriul de angajare a asistenților personali, reducerea veniturilor asistenţilor angajaţi, lipsa mecanismelor de compensare a terapiilor de recuperare și necesitatea strigentà a dezvoltării programelor de incluziune și a serviciilor de integrare pentru copiii și tinerii cu dizabilități.
Cică își doresc "un dialog deschis cu soluții reale pentru familiile care, zi de zi, duc o luptă pentru drepturile și viitorul copiilor lor."
Bieții de ei, ei nu înțeleg că lidera globală are cu totul alte griji, la nivel mondial și european, da nu kakie-o părinți și copiii lor cu dizabilități 🙄
Bunadimneața, dragilor.
Hai, câte o cafeluță aproape europeană și la treabă.
Să aveți o zi cu Doamne ajută.
Din comentarii la Răducu.... Chironda tot bună candidatură 🤣🤣🤣, practic la fel de bună ca și cea a lui Carp, și a lui Vornicu, de fapt)).
Apropo, straniu că au dat știrea acum seara, ce vor să ascundă deam?
¡Ya disponible! Investigación de Telegram 2025 — los principales insights del año 
