ИНТЕРВЈУ Данијел Дашић: Нестали су мејлови из званичне документације о изградњи железничке станице у Новом Саду
Данијел Дашић, грађевински инжењер из Ниша и један од чланова Анкетне комисије за преиспитивање одговорности након пада надстрешнице у Новом Саду, већ дуже време се налази под ударом режимских медија зато што у јавност отворено износи који је и какав степен корупције и нестручности у питању, када је реч о трагедији која је потресла целу земљу.
Његовој компетенцији и стручности немогуће је супротставити се и не постоје контрааргументи који би оповргли све оно о чему говори. И у тренутцима када Дијана Хрка штрајкује глађу испред Народне скупштине, инжењер Дашић подсећа јавност на степен државног криминала који се десио првог новембра прошле године.
Шта јавност зна када је реч о паду надстрешнице у Новом Саду?
– Знамо доста! Најзадовољнији сам тиме што смо успели да неке од превара које власт покушава да сакрије у потпуности документујемо – и то, прво, да оригинални пројекат реконструкције није био добар. После тога се показало да је надстрешница пала због смањене носивости и додатног оптерећења. Једноставно, пропустили су све неопходне радње да би обезбедили да та надстрешница буде и даље стабилна. Знате, грађевина је здрав разум, логика и много математике, и то значи да је апсолутно немогуће да се нешто што је стајало шездесет година одједном сруши мање од годину дана након што је поправљено.
Касније смо видели у вештачењу,
без обзира на то што је председник слагао да није рађено реновирање, па је директор ЦИП-а рекао да није рађена реконструкција, па је то онда поновио Весић – да је рађена реконструкција и да су извођени веома обимни захвати, те да је постојао пројектни задатак који је захтевао од извођача да скине додатно оптерећење да би било шта радио на тој надстрешници. Пошто извођач није био довољно стручан, није знао како да скине тај бетон који је бивша Југославија некада веома квалитетно уградила у надстрешницу.
Преко постојећег су додавали нове слојеве, и када су додали и онај стаклено–метални део, једноставно је пређена црвена линија носивости и дошло је до пуцања. Такође, постојеће отворе који су служили за динамичко растерећење застаклили су и тиме директно утицали на померање надстрешнице у правцу горе–доле.
То су, угрубо речено, основне ствари. У три речи то се зове – нестручност, неодговорност и бахатост.
Можете ли нам рећи нешто више о ономе што јавност не зна?
– Не зна се оно што наслућујемо, о чему имамо само фрагменте;
не знају се мејлови који су од четвртог априла па до нелегалног пуштања станице у рад – ти мејлови не постоје у званичној документацији, без обзира на то што постоје сви други. Али, волшебно, од четвртог априла мејлова нема више нигде. Такође се
не зна ко је наредио Кинезима да за време пријатељских консултација одаберу „Стартинг“, који тада није био међу најјачим и најбољим грађевинским фирмама за извођење високоградње, поготово не за извођење тако компликованих објеката са преднапрегнутим бетоном, каква је била станица у Новом Саду. С друге стране,
не знамо ко је наредио да Кинези са „Стартингом“ направе девет анекса за мање од годину и по дана. Вредност првог предуговора била је један зарез девет милиона евра, који је направљен на основу тих првих „пријатељских“ консултација, а на крају долазимо до скоро шеснаест милиона евра – како је рекао и сам министар Весић.
И овде имамо веома занимљиву ситуацију –
анекс се у грађевини потписује из три разлога:
1. да се због турбуленција на тржишту повећа цена радова,
2. да се повећа количина уговорених радова јер у старту нису добро прорачунати,
3. и да се појаве радови који нису били предвиђени основним уговором, па мора да се прави потпуно нова позиција.
Ми и даље не знамо садржај тих девет анекса, од којих су два била потписана деветог, па тринаестог јануара – значи, у само четири дана, што је само по себи врло сумњиво… Много ту има питања на која ми немамо одговор.
наставак прочитајте ➡️
1.9 милиона евра = 16 милиона евра
|📚Канал|✏️Чет|🔝Појачај|
| @evroaz| @evroazp |