Expres European
الذهاب إلى القناة على Telegram
Despre tot și despre toate. Hibrid, cognitiv, neautentic.
إظهار المزيدلم يتم تحديد البلدالفئة غير محددة
838
المشتركون
+524 ساعات
+357 أيام
+3530 أيام
أرشيف المشاركات
+1
Mare scandal la externe, intre Cucurucu și fosta diplomată din India.
Nu că tare mi-ar fi drag actualul ministru, dar cum, pana mea, să delegi intr-o țara serioasă precum India, un diplomat care vine la recepție oficiala reprezentând țara, în așa încălțăminte? Cum ajung așa persoane în așa funcții?
Diplomația este un domeniu mega-specific, cu un dress-cod strict. Acolo nu te poți imbraca cum îți trăsnește prin cap. Нельзя, от слова совсем.
În rest, din partea mea, judecă-se sănătoși, măcar cap de cap. Se mai întâmplă și prin alte cuibare. Așa-i iubirea asta.... trecătoare.
Hibrizi americanii iștia. Și embassy a lor tot e hibridă.
https://www.facebook.com/share/1D1odpbGzn/
Ne tot îndeamnă să strângem cureaua.
Între timp, numai pentru servicii de consultanță pentru monitorizarea păsărilor, Ministerul Mediului are tender activ de 1.5 milioane lei.
Luați și economisiți cum zice guvernarea. Mai ales, că Raducu Marian ne-a zis că BNM a majorat rata creditelor din grija față de bobor, ca să ne ajute să diminuăm cheltuielile.
P.S. aplaudăm frenetic, c-ap țineți minte - dezamăgirea e parte a propagandei ruse.
Trăiască partidul!!
+1
În contextul declarației multstimatei Ana Revencо, șef la Centrul de împachetat vânt, adică Patriot, care a spus că dezamăgirea in guvernare este parte a propagandei ruse. Genial.
Deci, guvernarea promite vremuri bune și nu îndeplinește promisiunea - este propagandă rusa.
Guvernarea promite aderare la UE in 2028 si pe urmă zice că nu a zis - propagandă rusa.
Guvernarea promite creștere investițională, locuri de muncă, diaspora acasă, propășire economică, valori democratice și respectarea drepturilor omului - nimic din astea nu avem, retrogradăm la regim hibrid si crestere economica de 0.1%, aici tot propaganda rusă e.
Tovarășa Revenco, eu zic să nu vă opriți aici. Luați la catastif toți care-i vedeți triști și cu fruntea încruntată pe stradă. Să știe ei altă dată cum să nu fie fericiți.
Не благодарите.
Kaja Kallas: Dacă după 9 mai, Stalin ar fi spus statelor (n. red.: din fosta URSS) că sunt libere, am fi celebrat 9 mai ca Ziua Victoriei. Dar au urmat atrocități. Din acest motiv nu sărbătorim Ziua Victoriei.
Уважаемая Кайя, если бы у бабушки был аппарат, она была бы дедушкой.
O artistă austriacă a ieșit cu un performance la Bienale de la Veneția.
S-a suspendat în interiorul unui clopot și l-a „sunat” cu propriul corp.
Pe clopot era inscripționat un citat de Cicero: „O, vremuri, o, moravuri!”
Potrivit artistei, spectacolul este dedicat temei apocalipsei climatice și își propune să atragă atenția publicului asupra crizei de mediu.
Nebunii noștri de la Costiujeni îmi par mai teferi, voi cum credeți?
Bancul zilei vine de la tovarășul chestor alias Miss Moldova.
Cică, nu este controlat politic. Viorel, da noi chiar te credem. Noi jă suntem toți cu urechile bocnă. Comenzile și indicațiile politice nu se dau în platourile tv, si nici direct de lidera națiunii, Viorel. Parcă te văd peste vreo doi ani plângând prin podcasturi... не виноватый я... они сами пришли... заставили.
https://t.me/RepublicaUnirii/43048
+1
Hai că am ajuns s-o văd și pe asta.
Ei ne dau lecții de etică, deontologie jurnalistică și libertate de exprimare.
Maladeț, Pechea. Mai elocvent exemplu nici că se putea găsi.
Repost from Gonța Media
Prima ediție a rubricii “Reportaje cu Vitalina Pilipenco”, 05.V.2026.
Vă mulțumim!
https://youtu.be/IsFebjIWBpE?si=0pl0pZvqUSX14iPQ
Am privit.
Și chiar îi dau dreptate Ursulei - suntem o istorie de succes în devenire.
Plini pantalonii cu succes. 👇
Anual, la data de 6 mai, creştinii ortodocşi de rit vechi marchează ziua Sfântului Gheorghe.
Sfântul Gheorghe este unul dintre cei mai îndrăgiți sfinți în tradiția creștină, atât în creștinismul ortodox, cât și în alte ramuri creștine. El este considerat un martir și este venerat pentru curajul și credința sa în timpul persecuțiilor împotriva creștinilor.
Cea mai faimoasă legendă legată de Sfântul Gheorghe este cea a luptei sale cu balaurul, care simbolizează biruința credinței creștine asupra răului și a forțelor întunericului. Această poveste a fost transmisă de-a lungul secolelor și a fost subiectul multor reprezentări artistice și literare.
Cultul Sfântului Gheorghe s-a răspândit foarte mult, odată cu imaginea sa de cavaler care a răpus un balaur. În Evul Mediu, Sfântul Gheorghe a devenit protectorul cavalerilor şi, în mod special, al cruciaţilor, de asemenea este protectorul călătorilor. Sfântul Gheorghe este unul dintre sfinții cei mai îndrăgiţi de creştini, fiind ocrotitorul Moldovei, dar şi patronul Angliei, Georgiei, Lituaniei, Serbiei şi al Moscovei.
Chipul Sfântului Gheorghe, ocrotitorul Moldovei, era reprezentat pe steagul voievodului Ştefan cel Mare.
Felicitări frumoase tuturor ce poartă numele acestui sfânt. La mulţi ani!
După ce a susținut-o pe Maia Sandu la prezidențialele din 2024 și a făcut campanie pentru PAS în 2025, primarul Ungheniului, Vitalie Vrabie, apare în 2026 la conferința PAS Ungheni și ne vorbește despre cât de bun este partidul de guvernare.
Desigur… bun și primitor.
Un scurt reminder:
– ministru al Apărării (2007–2009), numit de Voronin, inclusiv în perioada protestelor din aprilie 2009
– Secretar General al PDM (2011)
– șef la Vamă în 2016, numit de Plahotniuc
Iar astăzi — promotor al „drumului european” alături de PAS.
Mulțumim pentru consecvență.
Zero traseism politic. Ze-ro.
+1
Уачдоги, iauti 👆
Zelenski și-a permis să discute cu premierul georgian fără permisiunea voastră.
Hai începeți cu mâna Moscovei, cum ați făcut când parlamentarii noștri au mers încolo, in cadrul grupului parlamentar de prietenie cu Georgia.
Saracu Siegfried, s-o scîrghit. Nici nu mai știu cum a guvernat atata timp cu extremiștii din PSD.
Lasa, iubire, nu te intrista, il bagați voi pe Predoiu, chiar dacă condițiile coaliției voastre nu vor mai fi asa cum vreti voi.
Eu am fost astăzi la flashmobul organizat de concurentul electoral de la Orhei scos din cursă.
Nu pentru o anumită persoană, dar pentru situație și dezacord față de ilegalitățile CEC-ului.
Nu mă interesează formațiunea, nu mă interesează cu cine este sau a fost concurentul electoral. Este relevant că el a fost înregistrat, apoi peste 2 saptamani de campanie scos din cursă. Nu pentru abateri grave de la legea electorală in timpul campaniei, dar pentru insinuări despre trecuta afiliere cu un partid declarat anticonstituțional, lucru cunoscut la momentul înregistrării. Noaptea minții.
Asta face o instituție condusă de pas, care sunt campioni la traseism politic.
"Dragostea" mea de partidul Șor o cunoaște toată lumea. Eu îl "iubesc" incă de prin 2014-2016, incă de pe timpurile când actualii pasiști care erau atunci prin funcții în guvern, beneficiau bine mersi de pliculețe cu remunerări de la el. Tot un fel de afiliere, de fapt.
Это же другое, понимать надо.
La flashmob erau prezente portavocile pas-ului, cu urlete, megafoane și telefoane mobile filmând. Au răsunat ofense, cuvinte indecente, spuse tare la megafon, cu polițiștii alături, inerți și indiferenți, cu lipsă de reacție. Asta nu e anti-protest și hărțuire?
P.S. am participat, pentru că astăzi se întâmplă cu această formațiune politică, dar mâine nu este exclus să se intâmple și cu altele.
متاح الآن! بحث تيليغرام 2025 — أهم رؤى العام 
